Jak przyjaciele wspominają byłego żołnierza AK, śp. kpt. Władysława Dobrowolskiego? W środę 29 czerwca odbędą się uroczystości pogrzebowe

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
kpt. Władysław Dobrowolski (1927-2022)
kpt. Władysław Dobrowolski (1927-2022) Instytut Pamięci Narodowej
21 czerwca 2022 roku zmarł kpt. Władysław Dobrowolski, były żołnierz Armii Krajowej oraz działacz "Solidarności". Jego przyjaciele określają go wielkim patriotą. Jego pogrzeb odbędzie się w środę 29 czerwca. Zobacz jak wspominają go bliskie mu osoby.

Gdańsk. Kpt. Władysław Dobrowolski nie żyje. Kim był?

Kpt. Władysław Dobrowolski już w wieku 16 lat wstąpił do Armii Krajowej, gdzie przeciwstawiał się niemieckiemu okupantowi. W czasie wojny jego przełożonym był August Emil Fieldorf ps. "Nil", weteran I i II wojny światowej. Z Trójmiastem Dobrowolski związał się pod koniec lat '40. Ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego i Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Sopocie. Pracował m.in. w branży okrętowej. Od sierpnia 1980 roku był również członkiem Solidarności, dokładniej brał udział w pracach Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych. W stanie wojennym jako działacz podziemnej Solidarności był jednym z współpracowników podziemnego "Biuletynu". W Gdańskiej Stoczni Remontowej był członkiem redakcji Informatora Komisji Zakładowej "Solidarność" Gdańskiej Stoczni Remontowej im. Józefa Piłsudskiego.

- Organizator protestów i referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej Żarnowiec (1986–1990); współzałożyciel Oddziału Gdańskiego Polskiego Klubu Ekologicznego i Fundacji Poszanowania Energii na Politechnice Gdańskiej. - informuje gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Działacz organizacji kombatanckich: Porozumienia Niepodległościowych Związków Kombatanckich oraz Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wielokrotnie odznaczany, m.in. Medalem Wojska (1948, Londyn), Krzyżem Partyzanckim ZBoWiD (1980, nie przyjął), Krzyżem AK (1982, Londyn), Krzyżem Semper Fidelis i Złotym Krzyżem Zasługi (2006), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Kapitan Władysław Dobrowolski był również laureatem pierwszej edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”, którą otrzymał w 2014 roku.

Wcześniej pisaliśmy: Nie żyje kpt. Władysław Dobrowolski. Żołnierz Armii Krajowej, „Świadek Historii”. Miał 95 lat

Anna Kołakowska: "kpt. Władysław Dobrowolski zawsze myślał o Polsce"

- Poruszał wiele instytucji aby wdrożyć pomysły, które były bardzo dobre w wychowaniu młodego pokolenia w duchu patriotycznym. - mówi Anna Kołakowska, była radna miasta Gdańska - Jego marzeniem było, aby Polska była jak najlepsza, a młode pokolenie kochało ojczyznę tak, jak on sam. Był człowiekiem niezwykle pogodnym, uśmiechniętym, życzliwym, był po prostu dobrym człowiekiem. Ja nigdy z ust kpt. Dobrowolskiego nie usłyszałam jakiejkolwiek skargi czy narzekania albo mówienia czegoś przeciwko innemu człowiekowi.

Kpt. Dobrowolski z wielką chęcią opowiadał o historii

- śp. kpt. Władysław Dobrowolski był osobą prężną, zorganizowaną, odpowiedzialną oraz bardzo słowną - powiedział nam Milan Ignatowicz, kibic Lechii oraz działacz środowisk patriotycznych - Nas, kibiców Lechii Gdańsk, przyjął bardzo ciepło. Chcieliśmy aby opowiedział nam o historii i swoich przeżyciach. Kapitan bez zastanowienia się zgodził. Na spotkania chodziło wiele osób i były one regularne, to była piękna lekcja „żywej historii”. Tak poznałem kpt. Dobrowolskiego. Z czasem te spotkania przerodziły się w przyjaźń, kapitan zapraszał nas do domu, gdzie rozmawialiśmy z nim o sytuacji politycznej i o tym co kochał… o Polsce. Po wielu latach spotkań czuliśmy, że kpt. Dobrowolski jest naszą rodziną, był bardzo serdeczny i zawsze uśmiechnięty. Jest to wielka strata dla Polski, że nie ma już go z nami.

Spotkanie kibiców Lechii z śp. kpt. Władysławem Dobrowolskim

Przyjaciel środowisk patriotycznych

- Kpt. Władysław Dobrowolski ps. "Szczerbiec" był żołnierzem Armii Krajowej, działaczem „Solidarności” i organizacji kombatanckich, ale dla nas, środowiska patriotycznego, był przede wszystkim wielkim przyjacielem, autorytetem i łącznikiem z historią. - mówi nam Adrianna Garnik, dyrektor biura prezesa IPN - Dla ludzi pokolenia, które już na szczęście nie miało możliwości walczyć ani z okupantem podczas wojny, ani z władzą komunistyczną, był bohaterem i wiarygodnym świadkiem historii. Uczył nas, co to znaczy służyć Polsce nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem. Jako osoba bardzo serdeczna i bezpośrednia, znakomicie docierał do młodzieży. Wstąpił do Armii Krajowej jako szesnastoletni chłopak i do końca pozostał wierny złożonej przysiędze. Podziwiałam jego siłę i upór w dążeniu do godnego upamiętnienia kolegów, z którymi walczył o Niepodległą. Zawsze pełen skromności nie chwalił się swoimi osiągnięciami, ale nie szczędził nam uwag i ciekawych historii. Kiedy organizowaliśmy jakieś wydarzenie, np. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, zawsze mogliśmy liczyć na jego obecność i pomoc. Opiekował się kwaterą Armii Krajowej na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, był współorganizatorem budowy pomnika „Żołnierzy Wyklętych”. To dzięki kpt. Dobrowolskiemu spotykaliśmy bezpośrednio bohaterów polskiej historii, oni byli w jego osobie, pełnej godności, spokoju i mądrości.

Tomasz Rakowski: dla niego takie wartości jak honor, miłość ojczyzny, służba innym, były czymś realnym

- Kapitana Dobrowolskiego poznałem około roku 2010 podczas skromnych wtedy obchodów upamiętniających Żołnierzy Niezłomnych na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym - mówi nam Tomasz Rakowski, działacz społeczny - W kolejnych latach nasze ścieżki przecinały się podczas wydarzeń - przemarszów, rocznic, wykładów - które honorowały i upowszechniały najnowszą historię Polski. Kpt. Dobrowolski miał świadomość, jak ważna jest pamięć i prawda o naszej historii. Wiedział, że naród bez wiedzy o historii jest skazany na jej powtarzanie. Dlatego nie szczędził siebie i swojego czasu. Mimo sędziwego wieku emanował niezwykłą energią, a tym samym zarażał entuzjazmem ludzi kilka pokoleń młodszych od siebie. Jako osoba, która w swoim życiu nie szła na skróty, stając po właściwej, polskiej stronie historii i sprawy, był żywym przykładem człowieka wiernego szlachetnym ideałom, o których możemy przeczytać w starych książkach. Był kimś z innej epoki, dla niego takie wartości jak honor, miłość ojczyzny, służba innym były czymś realnym, czymś, czemu warto poświęcać swoje talenty i czymś, czego należy bronić.

Pogrzeb śp. kpt. Władysława Dobrowolskiego

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 29.06. Msza święta w kościele NMP Królowej Różańca Świętego (okrąglak) o godz. 10:00. O godz. 12:30 zostanie wystawiona trumna na Cmentarzu Łostowickim, a o godz. 13:00 rozpocznie się pogrzeb.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie