Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych - porady i lista...

  Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych - porady i lista zadań

  Materiał informacyjny

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych - porady i lista zadań
  Przygotowanie do Świąt Wielkanocnych to niełatwe zadanie, ponieważ wciąż brakuje nam czasu, a kolejne obowiązki przyprawiają nas o zawrót głowy. Dowiedz się, jak najlepiej zorganizować sprzątanie domu, pranie, prasowanie czy mycie okien, by wiosenne porządki się udały, a świąteczny czas nie kojarzył się z nadludzkim wysiłkiem.
  Jak przygotować się do Świąt Wielkanocnych - porady i lista zadań
  Sposobem na sprawne przygotowanie domu do świąt jest dobra organizacja pracy i przygotowanie listy zadań. Ponadto dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w środki i akcesoria ułatwiające sprzątanie domu. Nie bez znaczenie jest także zaangażowanie w wiosenne porządki całej rodziny. Kto powiedział, że przygotowania do świąt spoczywają wyłącznie na pani domu?

  Porządki w domu – o czym pamiętać podczas sprzątania mieszkania?


  Podczas sprzątania mieszkania lub domu, warto zadbać o przygotowanie listy zadań, która ułatwi rozplanowanie poszczególnych czynności na konkretne dni. Planowanie wymaga także rozdysponowania obowiązków. Wszyscy domownicy powinni brać udział w przygotowaniach do świąt. Warto pamiętać, że w sprzątaniu domu mogą pomóc także dzieci. Oczywiście musimy pamiętać, by przeznaczyć dla nich zadania, które są w stanie wykonać samodzielnie. Maluchy świetnie poradzą sobie z porządkowaniem własnego pokoju. Bez problemu powycierają kurze i wypolerują sztućce, jeśli zajdzie taka potrzeba. Z kolei nieco starsze dzieci mogą odkurzać, pomagać w myciu okien czy w gotowaniu. Bez względu na wiek pociechy mogą sprawdzić się jako pomocnicy podczas dekorowania ciast. Być może mazurki przybiorą niecodzienny wygląd, ale czy nie ważniejsze jest zaangażowanie całej rodziny w przygotowania do świąt? Ponadto warto dzielić obowiązki na wszystkich domowników, by czas przedświąteczny i świąteczny nie kojarzył się z harówką od świtu do zmierzchu.

  Sprzątanie domu krok po kroku: https://akademiasmaku.pl/wnetrza/wiosenne-porzadki-jak-przeprowadzic-skuteczne-i-szybkie-sprzatanie-domu-krok-po-kroku,20 - sprawdź, jak zrobić to najlepiej.

  Pranie i prasowanie – jak zrobić to szybko i sprawnie?


  Mycie okien, pranie i prasowanie firanek, zasłon czy pościeli to jedne z najbardziej czasochłonnych punktów na liście zadań podczas przygotowań do świąt. Warto więc zadbać o to, by ułatwić sobie te czynności. Sposobem na pranie jest wyznaczenie kilku dni, w czasie których będziemy prać i suszyć pościel czy firany i zasłony. Warto zrobić to przynajmniej tydzień przed świętami, ponieważ pozostawianie tych zadań na ostatnią chwilę może zakończyć się katastrofą. Po pierwsze pranie i suszenie ubrań czy innych tekstyliów powoduje rozgardiasz. Rozstawiona suszarka, deska do prasowania oraz żelazko sprawiają, że nawet w wysprzątanym pomieszczeniu pojawia się bałagan. Wcześniejsze wypranie pościeli czy firanek, wysuszenie ich i przygotowanie do prasowania pozwoli zapanować nad chaosem. Dobrym pomysłem jest także zainwestowanie w suszarkę elektryczną do prania, dzięki której wszystkie tekstylia zachowają świeżość i ładny wygląd na dłuższy czas, a czas suszenia skróci się do minimum.

  Sprawdź, dlaczego suszenie ubrań za pomocą suszarki elektrycznej do prania jest lepsze niż suszenie na słońcu: https://akademiasmaku.pl/wnetrza/dlaczego-zastosowanie-suszarki-do-ubran-daje-lepsze-efekty-od-suszenia-na-sloncu,30.

  Wyznaczenie jednego dnia na prasowanie pozwoli na pozbycie się stosu wypranych tekstyliów sprawnie i bezproblemowo. Dobrym pomysłem jest przygotowanie filmów, audiobooków lub podkastów do oglądania/słuchania w czasie prasowania - warto bowiem połączyć tę czynność z przyjemnością, a wiele godzin spędzonych nad deską do prasowania to świetna okazja do nadrobienia zaległości filmowych czy literackich.

  Dobrym sposobem na łatwe prasowanie jest również podzielenie upranych rzeczy na różne kategorie. Pozwoli to na nagrzanie żelazka do odpowiedniej temperatury, co zapobiegnie przypaleniom. Ponadto niezłym rozwiązaniem może być również zaangażowanie w to zadanie innych domowników. Nie wszyscy muszą prasować. Przydadzą się jednak pomocnicy, którzy ułożą w szafie wyprasowane ubrania lub rozwieszą gładkie firany albo zasłony.
  Przeczytaj, jak wybrać żelazko, które ułatwi każde prasowanie: https://akademiasmaku.pl/wnetrza/jak-wybrac-dobre-zelazko-do-domu,6.

  Przygotowanie potraw świątecznych – krótka lista zadań


  Pieczenie i gotowanie to lwia część przygotowań do świąt. Warto więc kilka tygodni przed Wielkanocą opracować listę zadań. Na jej szczycie powinna znajdować się kolejna lista - lista zakupów. Wiele produktów możemy bowiem kupić wcześniej. W ostatniej chwili warto wybrać się po składniki, które mają krótki termin ważności lub muszą być naprawdę świeże. Produkty takie jak mąka, masło czy przyprawy możemy kupić znacznie wcześniej.

  Po przygotowaniu listy zakupów, warto przystąpić do opracowania świątecznego menu. Pamiętajmy, że choć świętowanie w naszej kulturze wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej, nie musimy przesadzać z ilością. Wystarczy kilka sprawdzonych potraw i smakołyków, by cała rodzina była wniebowzięta. Planując menu, warto zastanowić się także, które dania można przygotować wcześniej. Nie wszystkie potrawy muszą być gotowane dzień przed Niedzielą Wielkanocną. Jeśli w menu znajdują się dania takie bigos czy flaki, bez problemu możemy przyrządzić je wcześniej. Na kilka dni przed świętami warto doprawić i zamarynować śledzie. Ta sama zasada dotyczy pieczonych mięs oraz mazurków. Bezpośrednio przed świętami musimy przygotować z kolei sałatki oraz faszerowane jajka.

  Dekorowanie domu – sprawdzone porady


  Dekorowanie domu to czynność, która może być zarówno wisienką na torcie, jak i przyjemnym przerywnikiem w czasie uciążliwych prac domowych. Warto zastanowić się wcześniej, w jaki sposób chcemy przystroić poszczególne pomieszczenia. Pamiętajmy, że kluczem do sukcesu jest umiar. Wszechobecne kurczaczki i wszędobylskie baranki to nie najlepszy pomysł na ozdoby świąteczne. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą świeże kwiaty lub (znacznie tańsze rozwiązanie) gałązki budzących się do życia drzew. W roli stroików sprawdzą się zatem wazony (lub słoiki oplecione sznurkiem), w których umieścimy młode pędy wiśni czy jabłoni. Gałązki wypuszczą pączki i będą świetną ozdobą. Do wazonu można dodać także kwiaty. W tej roli najlepsze będą tulipany i żonkile. Równie pięknie będą prezentować się gałązki forsycji lub wierzby. Wielkanocnego klimatu dodadzą jajka ugotowane w łupinach cebuli. Jeśli w domu mieszkają dzieci, mogą przygotować kolorowe pisanki lub kraszanki. Niezastąpioną ozdobą będą gałązki borówki brusznicy lub bukszpanu. W niektórych częściach kraju niezwykle popularny jest także barwinek. Pamiętajmy, że zielone gałązki pięknie komponują się z pastelowymi barwami i świeżymi kwiatami, dlatego zadbajmy o to, by te znalazły się w domu.

  Przygotowania do Świąt to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonej pani domu. Lista zadań jest niemała, jednak nie warto przesadzać z liczbą obowiązków. Ponadto zdecydowanie złym rozwiązaniem jest branie zbyt wielu obowiązków na siebie. Dzielenie prac pomiędzy wszystkich domowników to sposób na uniknięcie zbędnego stresu oraz przemęczenia w przedświątecznej gorączce. Ponadto przed przystąpieniem do przygotowań warto zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt, akcesoria oraz środki ułatwiające mycie okien, pranie, prasowanie czy sprzątanie. Nie zapominajmy, że Święta Wielkanocne to czas refleksji - zadbajmy więc także o to, by przygotowania nie przyćmiły ich duchowego aspektu. Ponadto pamiętajmy o Wielkanocy jako symbolu budzenia się życia. Właśnie dlatego warto zadbać o wiosenne ozdoby w domu, które podkreślą świąteczną atmosferę. Dodatki nie muszą być jednak ani kosztowne, ani wyszukane. Doskonale sprawdzą się tu gotowane w łupinach cebuli jajka, gałązki drzew owocowych czy kwitnących krzewów. Niedrogie i łatwo dostępne ozdoby sprawią, że dom będzie prezentował się wyjątkowo. W przedświątecznej gorączce pamiętajmy jednak, że za atmosferę Świąt odpowiada przede wszystkim wspólnie spędzony czas oraz refleksje, a nie porządki domowe czy wielkanocne ozdoby.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo