Jak pozyskać do 250 tys. zł na pozarolniczą działalność gospodarczą w 2022 r.?

red.
Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej to dotacja w wysokości 150, 200 lub 250 tys. zł w ramach naboru PROW. Planowany nabór: listopad 2021 r.

Jakie wsparcie można otrzymać?

Pomoc wypłacana jest w dwóch ratach: pierwsza wynosi 80% kwoty pomocy, druga – 20% kwoty pomocy.
Kwota wsparcia:
• 150 tys. zł – jeśli biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy;
• 200 tys. zł – jeśli biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej 2 miejsc pracy;
• 250 tys. zł – jeśli biznesplan przewiduje utworzenie co najmniej 3 miejsc pracy.

Kto może otrzymać wsparcie?

Pomoc może być przyznana osobie fizycznej, jeżeli wnioskodawca jest beneficjentem poddziałania „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa” albo spełnia następujące warunki:

• podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
• za rok, w którym został złożony wniosek, lub za rok poprzedzający rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy przyznano płatność do gruntów rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, w którym pracuje wnioskodawca.
Biznesplan zakłada, że nastąpi utworzenie co najmniej jednego miejsca pracy w przeliczeniu średniorocznym (może to być również samozatrudnienie).

Beneficjent musi zarejestrować działalność w odpowiednim rejestrze lub systemie oraz zobowiązać się do podlegania ubezpieczeniu społecznemu na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych do dnia upływu okresu związania celem. Beneficjent nie może podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników do dnia upływu okresu związania celem. Wsparcia nie przyznaje się beneficjentom następujących instrumentów: „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” PROW 2007–2013, w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy, w ramach działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” PROW 2007–2013, „Premie dla młodych rolników”, „Restrukturyzacja małych gospodarstw” PROW 2014–2020. Wsparcia nie przyznaje się na działalność ustaloną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) na poziomie podklasy, którą zgodnie z wpisem w CEIDG wnioskodawca wykonywał w ciągu 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Podstawowym warunkiem uzyskania wsparcia w ramach obszaru A jest zaprzestanie prowadzenia produkcji trzody chlewnej w gospodarstwie, w którym pracuje wnioskujący o pomoc w ramach „Premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, oraz niepodejmowanie tej działalności przez co najmniej 5 lat od wypłaty pierwszej raty premii.

Nabór wniosków

Terminy naborów wniosków są ogłaszane przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na stronie internetowej ARiMR, w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu krajowym oraz w siedzibie Agencji, oddziałach regionalnych i biurach powiatowych Agencji.

Wnioski o przyznanie pomocy składa się w oddziale regionalnym Agencji, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek może być złożony również za pośrednictwem biura powiatowego Agencji (wniosek zostanie niezwłocznie przekazany do oddziału regionalnego Agencji) albo poprzez przesyłkę rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej.

Wykaz oryginalnych pomysłów na biznes w 2022 r.

W sieci można znaleźć wiele artykułów poświęconych pomysłom na biznes w domu, na wsi i w Internecie. Najczęściej jednak brakuje w nich konkretnych informacji.
Poniżej znajduje się wykaz szczegółowo opisanych pomysłów na biznes na wsi:
• uprawa konopi;
• dostawa warzyw i owoców do domu klienta;
• uprawa bylin;
• sklep spożywczo-przemysłowy;
• serowarstwo;
• zakładanie pasieki;
• inkubator kuchenny;
• mobilny tartak;
• wioski tematyczne;
• dekoracje ogrodowe;
• kemping;
• franczyza;
• łowisko;
• domowe przedszkole;
• agencja pocztowa.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.dobrepomyslynabiznes.pl/pomysly/na-wsi

Przydatne odpowiedzi na pytania

1. Czy premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej może zostać przyznana osobie niepodlegającej ubezpieczeniu w KRUS?
O premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej może się ubiegać osoba fizyczna, która podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników (KRUS) w pełnym zakresie jako rolnik, małżonek rolnika lub domownik rolnika nieprzerwanie od co najmniej 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
2. Czy istnieje możliwość przyznania premii osobie, która wcześniej prowadziła działalność gospodarczą, ale zawiesiła lub zakończyła prowadzenie tej działalności?
Z przepisów wynika, że premia może być przyznana osobie, która swą działalność:
• podjęła ponownie po upływie co najmniej 24 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
• podjęła w określonym przedmiocie działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) na poziomie podklasy po raz pierwszy albo ponownie po upływie co najmniej 24 miesięcy od dnia jej wykreślenia z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
3. Czy istnieje możliwość zmiany założeń biznesplanu w trakcie jego realizacji?
Tak, beneficjent może wystąpić do dyrektora oddziału regionalnego Agencji z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmianę założeń biznesplanu w trakcie jego realizacji, w zakresie warunków, o których mowa w § 16, w tym wydłużenie okresu realizacji biznesplanu.
Redakcja: www.dobrepomyslynabiznes.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wysokie dopłaty do węgla – kończy się termin składania wniosków

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie