Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak polski rynek IT wypada na tle Europy pod względem zarobków? Wyniki mogą zaskoczyć

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Jak polski rynek IT wypada na tle Europy pod względem zarobków? Wyniki mogą zaskoczyć
Jak polski rynek IT wypada na tle Europy pod względem zarobków? Wyniki mogą zaskoczyć Thisisengineering Raeng/ Unsplash.com
Styczeń to bez wątpienia miesiąc wielu podsumowań. Tak jest również i w branży IT, której sytuację na rynku podsumowała gdyńska firma No Fluff Jobs. Jak zarobki specjalistów w Polsce wypadają na tle pozostałych państw w Europie? Sprawdźmy!

Zarobki w IT. W Polsce na tle Europy nie jest tak źle

No Fluff Jobs opublikował raport podsumowujący rynek pracy w branży IT w 2022 roku. W najnowszej edycji postanowiono po raz pierwszy przeanalizować jednocześnie wynagrodzenia w Polsce, Czechach, Ukrainie i na Węgrzech. Jak się okazało, w przypadku specjalistów IT na poziomie mid, największe zarobki spośród badanych krajów oferuje się w Polsce – tu wynagrodzenia są na poziomie od 14,7 do 21 tysięcy złotych netto. Poza tym porównując wymienione kraje, to na Ukrainie odnotowano najwięcej ofert pracy zdalnej, bo aż 74 procent, a w Polsce tylko o 12 punktów procentowych mniej.

Najlepsza praca dla juniora w IT? Warto patrzeć na Czechy, ale nie tylko

Analiza raportu wykazała, że w ogłoszeniach dla juniorów, w przypadku umów B2B najwyższe wynagrodzenia oferowane były w Czechach (równowartość od 6,7 do 10 tysięcy złotych netto) i Polsce (od 6,3 do 10 tysięcy złotych netto). W przypadku Umów o pracę na topie znów były Czechy (równowartość od 6,7 do 9,5 tysięcy złotych), a drugie miejsce zajęły Węgry (równowartość od 6,1 do 9,1 tysięcy złotych netto).

Ukraina liderem zarobków mimo trwającej wojny

Na poziomie seniorskim znajdziemy jeszcze większe dysproporcje w przypadku Węgier, ale tylko jeśli mowa o umowach o pracę. W ogłoszeniach z tą formą współpracy pojawiały się wynagrodzenia na poziomie równowartości 12,2 tysięcy - 18,2 tysięcy złotych brutto, gdy w Polsce i Czechach mediana górnych widełek wyniosła 21 tysięcy złotych brutto, a na Ukrainie nawet 22,3 tysiące złotych brutto.

Jak informuje No Fluff Jobs w przypadku umowy B2B wynagrodzenia były dużo bardziej spłaszczone. W medianie dolnych widełek były to kwoty zaczynające się od 16 (Czechy) lub 17 tysięcy złotych netto (Polska, Ukraina, Węgry), podczas gdy mediana górnych widełek w każdym z krajów oscylowała wokół 25 tysięcy złotych netto.

Praca zdalna? Tak, to coraz bardziej popularne rozwiązanie w Europie Środkowo-Wschodniej

Jak wynika z danych z raportu już 62 procent ogłoszeń o pracę w branży IT w Europie Środkowo-Wschodniej dotyczy modelu zdalnego. Porównując z 2021 rokiem, kiedy udział tego typu ofert był na poziomie 53 procent, możemy mówić o blisko 10 punktach procentowych wzrostu.

Jednocześnie pamiętając, że w 2022 roku pojawiło się również więcej ogłoszeń w modelu hybrydowym, jednak w tym przypadku mamy do czynienia ze wzrostem jedynie z 8 na 10 procent. Natomiast praca stacjonarna odnotowała spadek – w 2021 roku 39 procent ogłoszeń dotyczyło pracy z biura, a w 2022 roku już tylko 28 procent.

– Praca spoza biura w krótkim czasie stała się standardem w IT, a specjaliści i specjalistki mniej chętnie patrzą na oferty, w których jedynym trybem pracy jest ten stacjonarny - mówi Tomek Bujok, prezes No Fluff Jobs. - To trend przybierający na sile od startu pandemii w 2020 roku. Warte podkreślenia jest to, że w ogłoszeniach, które informują o pracy w pełni zdalnej, pojawiają się o 20-25 procent wyższe wynagrodzenia niż w tych, gdzie oferowana jest praca stacjonarna lub hybrydowa. To jeszcze bardziej zachęca kandydatów i kandydatki do poszukiwań firmy, która umożliwi im pracę na odległość.

Praca zdalna w IT? W Polsce to niemal 70 procent ogłoszeń

W Polsce w 2022 roku tylko co czwarte ogłoszenie IT informowało o pracy stacjonarnej. Ten odsetek spadł o 10 punktów procentowych w porównaniu z 2021. Znacząco zyskała za to praca zdalna, dobijając do udziału na poziomie 66 procent. Patrząc po lokalizacjach, w jakich może być wykonywana praca stacjonarna, z największych ośrodków miejskich na udziale straciła Warszawa (5 punktów procentowych w dół), choć nadal jest najczęstszą lokalizacją podawaną w ogłoszeniach (występuje w 41 procentach ofert), wyprzedzając Kraków – 28 procent ofert, który w ciągu roku uzyskał wzrost 5 punktów procentowych.

U południowych sąsiadów, a więc w Czechach 29 procent ogłoszeń o pracy zawiera informację o trybie hybrydowym. To aż 10 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej i najwyższy wskaźnik w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie, odsetek ogłoszeń, gdzie mowa o pracy stacjonarnej, spadł radykalnie, o 15 punktów procentowych, do poziomu 41 procent.

Praca zdalna najczęstszą na Ukrainie. To efekt wojny

No Fluff Jobs w swoim raporcie porównał udział w ogłoszeniach o pracę modelu zdalnego i stacjonarnego w poszczególnych krajach. Jak się okazało najczęściej oferty stacjonarne publikowane są na Ukrainie, gdzie dotyczą one 74 procent wszystkich ogłoszeń (wzrost o 14 punktów procentowych w ciągu roku).

Swój wpływ na sytuację na Ukrainie ma oczywiście wojna, która zmieniła rynek nie tylko w branży IT.

Zauważono także, że ubywało ogłoszeń informujących o pracy stacjonarnej w rejonach, które najbardziej dotknięte były rosyjską napaścią. Udział Kijowa w ogłoszeniach o pracy biurowej spadł w ciągu roku aż o 25 punktów procentowych., a Charkowa o ponad 9 punktów procentowych. Więcej ogłoszeń z oznaczeniem pracy stacjonarnej pojawiało się za to we Lwowie – wzrost o blisko 13 punktów procentowych, który mógł być traktowany jako nieco bezpieczniejsza lokalizacja. Zwłaszcza w późniejszym okresie trwającej wojny.

Spośród krajów regionu, Węgry są prawdziwym ewenementem. To tutaj wciąż dominującym trybem współpracy, mimo nieznacznego spadku w ciągu roku (4 punkty procentowe), jest ten stacjonarny (51 procent).

Jak podaje No Fluff Jobs, na Węgrzech odnotowano najmniejsze zmiany, jeśli chodzi o tryby pracy w ogłoszeniach. Praca zdalna pozostała na poziomie 24 procent, a ten sam odsetek zanotowano w przypadku pracy hybrydowej (wzrost w ciągu roku o 5 punktów procentowych).

Benefity. Co wybierają pracownicy IT? Wynik nie może dziwić

Prywatna opieka medyczna to najczęściej występujący benefit w ogłoszeniach o pracę w IT. W 2022 roku pojawił się w 80 procent ofert i od trzech lat jest niedościgniony w tej kategorii. Karty sportowe (abonamentowe), ułatwiające zapisy na zajęcia związane z aktywnością fizyczną, to drugi popularny benefit w IT, który pojawił się w minionym roku w 73 procentach ofert.

Co ciekawe w ciągu roku największy wzrost występowania w porównaniu z 2021 rokiem zanotowały lekcje języka obcego (wzrost udziału z 11 do 15 procent), ubezpieczenie na życie (z 9 na 11 procent), imprezy integracyjne (z 5 na 8 procent) i karta lunchowa (z 5 na 6 procent).

– Branża IT przetarła szlak dla innych sektorów także w kwestii benefitów i udogodnień. Zacięta walka o kandydata sprawia, że pracodawcy i pracodawczynie nie mogą iść po linii najmniejszego oporu, a muszą zaoferować dodatki, które są pożądane przez osoby pracujące w IT – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, dyrektor ds. operacyjnych No Fluff Jobs. – W tym sensie, sektor technologiczny od lat stanowi pole doświadczalne dla tego, co oprócz wynagrodzenia powinno wchodzić w skład dobrej oferty pracy.

Udogodnienia w pracy? Oferta z roku na rok rośnie

Parking dla rowerów to, mimo lekkiego spadku w 2022 roku, wciąż bardzo powszechne udogodnienie pojawiające się w ogłoszeniach o pracę.

W 2022 roku można było znaleźć tę informację w blisko 62 procentach. ofert. Natomiast informacja o darmowym parkingu dla samochodów pojawiała się częściej w 2022 roku w porównaniu z rokiem wcześniejszym – wzrost wyniósł 5 punktów procentowych (udział 36 procent).

To pochodna trendu z końcówki 2022 roku, gdy część pracodawców zaczęła zachęcać pracowników do powrotów do biur.

Jeśli chodzi o sprzęt udostępniany do pracy, informacja o notebooku czy laptopie pojawiała się ponad 9 razy częściej w ogłoszeniach niż wzmianka o jednostce stacjonarnej. Osoby lubiące pracować z 2 monitorami powinny też być zadowolone – co czwarte ogłoszenie informuje o takiej możliwości, a jedynie 10 procent o możliwym jednym dodatkowym ekranie.

tekst alternatywny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki