Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak ograniczyć kopcenie i zwiększyć wydajność grzania w piecu? Mieszkańcy Oksywia mogli skorzystać z porad Straży Miejskiej

PK
Mieszkańcy Oksywia mogli skorzystać z porad Straży Miejskiej na temat palenia w piecu
Mieszkańcy Oksywia mogli skorzystać z porad Straży Miejskiej na temat palenia w piecu Urząd Miasta Gdyni/ Straż Miejska
Akcja jest organizowana w ramach działań „Ekopatrolu”. Strażnicy próbują w bardzo prosty sposób przekonywać do prawidłowej metody palenia.

Jak ograniczyć kopcenie i zwiększyć wydajność grzania w piecu? Mieszkańcy Oksywia mogli skorzystać z porad Straży Miejskiej, która zorganizowała pokazy prawidłowej obslugi pieców.

W sobotę, 27 stycznia funkcjonariusze rozstawili sprzęt w okolicy ul. Dickmana i Bosmańskiej. Następnie rozpoczęto pokaz i każdy mógł na własne oczy prześledzić rozpalanie i podyskutować o własnych doświadczeniach.

Równolegle są rozpalane dwa piece, tzw. kozy – raz podpałka jest umieszczana pod weglem, a raz u góry. Okazuje się paląc „od góry” możemy zdecydowanie poprawić jakość spalania.

- Polega ona na tym, że najpierw do pieca trafia paliwo, czyli węgiel, a potem na to kładzie się rozpałkę, czyli drewno. Rozpałka powoli spala paliwo, a dzięki temu proces palenia jest dłuższy, a mieszkaniec na tym oszczędza – tłumaczy Leonard Wawrzyniak ze Straży Miejskiej w Gdyni.

Metoda potrzebuje więcej czasu na rozpalenie, jednak wydłuża się też sam proces palenia, a to oznacza zdecydowanie wydajniejsze i bardziej ekonomiczne palenie. Jak się okazuje technika jest także bardziej przyjazna środowisku.

– Przy metodzie palenia od góry, czyli gdy węgiel jest na dole, a rozpałka kładziona na niego, to spalanie jest czystsze, a przy okazji udaje się w ten sposób zaoszczędzić około 30 procent paliwa. Emisja spalin jest tu też mniejsza i to widać gołym okiem. Przy tej metodzie prawie nie widać, że coś z tego komina się wydobywa. Czyli i użytkownik pieca jest zadowolony, bo zużyje mniej węgla, ale też inni mieszkańcy na tym korzystają, bo mogą oddychać czystszym powietrzem – podkreśla Hanna Górecka-Banasik z samodzielnego Referatu ds. Energetyki.

Następne spotkanie edukacyjne odbędzie się 3 lutego na krzyżówce ulic Curie-Skłodowskiej i Mrongowiusza. Tym razem mieszkańcy Grabówka będą mogli wziąć udział w warsztatach terenowych.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki