Jak mieć ciepło w domu nie wydając fortuny

RedakcjaZaktualizowano 
Ok 70 proc. wydatków związanych z mieszkaniem to opłaty za CO i ciepłą wodę
Ok 70 proc. wydatków związanych z mieszkaniem to opłaty za CO i ciepłą wodę Małgorzata Genca
Firma ista uruchomiła specjalną platformę internetową ista connect . System umożliwia realną kontrolę zużycia ciepła, jak i wody przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. Korzystanie z platformy może przynieść wymierne oszczędności oraz realny spadek zużycia energii cieplnej nawet o 16 proc. Już dziś może z niej korzystać 250 tys. Polaków. System może objąć prawie 6 mln mieszkań w całej Polsce.

Aby skorzystać z systemu należy przede wszystkim mieszkać w budynku posiadającym indywidualny system rozliczania ciepła i wody. Nieruchomość musi być wyposażona w radiowe urządzenia pomiarowe i wskazujące, jak np. podzielniki kosztów ogrzewania, ciepłomierze, wodomierze oraz centralki zapewniające cykliczne przesyłanie danych o zużyciu poszczególnych mediów. Następnie należy sprawdzić czy zarządca, wspólnota mieszkaniowa albo spółdzielnia umożliwia korzystanie z systemu ista connect.

System pokazuje użytkownikowi dzienną tygodniową oraz miesięczną informację o zużyciu ciepła i wody. Lokatorzy mają także możłiwość porównania swojego zużycia ze średnią całego budynku. Korzystający z platformy mogą  tez sprawdzić dokładne zuzycie w poszczególnych pomieszczeniach. Platforma dostępna jest na razie przez przeglądarkę internetową, ale w najbliższej przyszłości planowane jest uruchomienie specjalnej aplikacji mobilnej (tablety, smartfony itp.).

Około 70 proc. wydatków Polaków związanych z mieszkaniem to opłaty za centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. Według rożnych szacunków, w Polsce zużywa się 2 – 3 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej niż w krajach Europy Zachodniej. Niestety trend jest taki, że koszty energii i czynników energetycznych stanowią coraz większą część w opłatach mieszkaniowych.

- Zasada płacenia wg stawek ryczałtowych nie stwarza bodźców do oszczędzania wody i ciepła.  Wgląd w tak dokładne dane może przynieść 10 proc. spadek zużycia ciepła i wody. Jeśli lokatorzy mają możliwość kontroli z zużycia ciepła i wody bez konieczności czekania na koniec okresu rozliczeniowego, to mogą w razie potrzeby zmienić swoje zachowania, tak aby nie być zaskoczonym wysokością rachunku - mówi Tomasz Bazga prezes ista Polska.

Żaden jednak system nie pomoże jeśli Polacy nie zmienią swoich nawyków i  sposobu myślenia.

Warto sobie uświadomić, że:

Z kapiącego kranu moglibyśmy w skali roku napełnić 17 stulitrowych wanien

Strużka wody cieknąca ze spłuczki toaletowej to 789 stulitrowych wanien w ciągu roku, albo 9 l "uciekającej" wody na godzinę

Przed wietrzeniem należy całkowicie zakręcić termostat w kaloryferze

Nie można zasłaniać kaloryferów np. meblami

Biorąc prysznic zamiast kąpieli oszczędzamy 40 proc. wody

Kiedy w kąpieli mydlimy się czy myjemy zęby powinniśmy zakręcić kran

 

 

 

 

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Materiał oryginalny: Jak mieć ciepło w domu nie wydając fortuny - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
adfr

Można kontrolować zużycie ciepla w rozsądny sposób czy to aplikacjami, które producenci podzielników dostarczą i będzie pięknie

l
lopn

żeby oszczędzać to najlepiej nie grzać jak szaleni. można kotrolować np jak u mnie do ista podzielników jest appka i mozna sprawdzać kiedy co i ile. sprawdze

v
vert

Z rozsądkiem podchodzić do tematu bo zwariować też nie mozna sie dac :P

p
plies3

Jest to logiczne, wiedząc na bieżąco ile zużywamy możemy zareagować czyli będziemy rozsądnie gospodarować energia/wodą etc.

w
wirnik

Jest to przydatne kiedy nie ma się na bieżąco do zużycia wglądu, i nikt nie będzie zaskoczony rachunkiem pod sam koniec :)

b
bitnik

jasne i przejrzyste narzędzie :)

J
Janek Jojo

Najleiej wybudowac ciepły domek lub kupic nowe ciepłe mieszkanko.

m
milnik

Z podzielnikiem można zaoszczędzić więcej niż przy rozliczaniu od metra :D system rozliczeniowy całkiem łaskawy :D bo i łaskawa zima :D 

Dodaj ogłoszenie