Jak karmić szczeniaka? Wszystko, co musisz wiedzieć!

  Jak karmić szczeniaka? Wszystko, co musisz wiedzieć!

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Jak karmić szczeniaka? Wszystko, co musisz wiedzieć!
  Wydawać by się mogło, że karmienie szczeniąt wygląda identycznie, jak dorosłego psa. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ młode psy mają znacznie delikatniejsze żołądki i przez to większe wymagania żywieniowe. Ponadto młodsze zwierzęta, z racji okresu wzrostu jedzą znacznie więcej. W związku z tym niezbędne jest nie tylko odpowiednie karmienie szczeniaka, ale również podawanie pokarmu w odpowiedniej ilości, aby malec mógł rosnąć, ale nie był przekarmiony.
  Jak karmić szczeniaka? Wszystko, co musisz wiedzieć!

  Jak powinno przebiegać karmienie szczeniaka?


  Szczenięta rosną od 20 do nawet 100 razy w ciągu okresu wzrostu, dlatego ich potrzeby żywieniowe są bardzo duże. Większe zapotrzebowanie na pokarm bezpośrednio związane jest z procesem rozrostu szkieletu czy wzrostu masy ciała. Ponadto psy, podobnie jak ludzie w okresie dorastania wymieniają zęby, co również wymaga dodatkowych pokładów składników odżywczych.

  Odpowiednio dobrana dieta powinna zatem wspierać wszystkie procesy zachodzące w małym osobniku, aby mógł on wyrosnąć na dużego i zdrowego psa. Nie może być jednak ciężkostrawna. Skomponowane kolejnych posiłków w postaci kalorycznych produktów spowoduje spowolnienie metabolizmu psa i wprowadzi go w stan apatii. Ponadto jak już wspominaliśmy, szczenięta mają delikatne żołądki, dlatego mogą w ogóle nie strawić naprawdę tłustych potraw.

  Karmienie szczeniaka – komponujemy dietę


  Dieta młodego psa powinna być bogata w białko, fosfor, tłuszcz, miedź, cynk i witaminy. Zdecydowanie najłatwiej jest stosować gotową, suchą lub mokrą karmę dla młodych psów. Zazwyczaj zawiera ona wszystkie niezbędne składniki odżywcze i jest dodatkowo wzbogacona, co powiększa nie tylko jej walory smakowe, ale również odżywcze, dlatego możemy być niemal pewni, że nasz pies będzie rozwijał się prawidłowo przez cały okres wzrostu.

  Warto jednak pamiętać, aby szczenię było w wieku odpowiednim do spożywania danego typu karmy. Wybrane produkty przeznaczone są wyłącznie dla psów, które mają już w pewnym stopniu wykształcony organizm, o czym należy pamiętać. Przykładem karmy, którą możemy podawać szczeniakom, jest Purina PRO PLAN. Występuje ona w wielu odmianach, dlatego dobierzemy odpowiednią dla naszego psa. Ponadto warto zaznaczyć, że karma Purina wzbogacona jest o dodatkowe składniki odżywcze takie, jak witamina D3, E czy żelazo. Odpowiednie skomponowanie składników sprawia, że pies rozwija się prawidłowo i zawsze jest chętny do zabawy.

  Jeżeli planujesz posiłki psu przygotowywać samodzielnie, skup się na potrawach i produktach gotowanych i również lekkostrawnych. Bardzo dobrze sprawdza się stosowanie jednej porcji mięsa na dwie warzyw. Dzięki temu posiłek psa będzie zawierał zarówno niezbędne do wzrostu białko, jak i witaminy wpływające na pracę organizmu młodego zwierzęcia. Nie może być on jednak zbyt duży, ponieważ karmienie szczeniaka przebiega nawet 4 razy dziennie, co ma związek z jego przyzwyczajeniami z okresu karmienia.

  Później, kiedy szczenię dorasta, liczbę karmień możemy zmniejszyć do stałych 3. Zmiana zazwyczaj odbywa się w okolicach piątego tygodnia życia. Co ważne, nie należy szczeniaka przekarmiać, ponieważ może to mu poważnie zaszkodzić. Zabronione jest zatem uleganie na prośby o pokarm młodego osobnika, czy podawanie smakołyków w zbyt dużej ilości.

  Karmienie szczeniaka nowym pokarmem


  Zmiana wieku psa równa się zmianie pokarmu. W związku z tym może wystąpić u niego blokada i niechęć do nowego jedzenia. Dobrym sposobem, aby przełamać ją, jest zabawa. Malec bardzo chętnie bawi się w każdym momencie, dlatego warto wykorzystać ten fakt, kupić kilka jadalnych zabawek – smakołyków i podawać je na zmianę ze standardową karmą. W ten sposób po pewnym czasie szczeniak pozna smak nowego posiłku i przekona się do jego jedzenia. Ponadto pozwól psu bawić się swoim jedzeniem, gdyż to jest jego sposób na poznawanie nowych rzeczy.

  Karmienie szczeniaka nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Ze względu na młody wiek pies ma znacznie większe zapotrzebowanie na pokarm, ale delikatniejszy organizm i żołądek, dlatego konieczne jest zwrócenie uwagi na wiele aspektów. Najważniejszy to fakt, że jedzenie musi dostarczać odpowiednie ilości energii, ale nie może być ciężkostrawne, ponieważ doprowadzi do wystąpienia chorób i zaburzy wzrost. Posiłki psu można przygotowywać zarówno samodzielnie, gotując wybrane produkty, jak i zdecydować się na gotową karmę kupioną w sklepie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz pod adresem https://www.optymalnystart.pl/article/jak-karmic-szczeniaka. Sprawdź koniecznie, jak karmić szczeniaka.

  Źródła:
  • https://www.psy.pl/czym-karmic-szczeniaka/
  • https://tipy.interia.pl/artykul_1717,jak-karmic-szczeniaka,2.html
  • http://psy-pies.com/artykul/czym-karmic-szczeniaka,176.html

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo