Jak jeździć rowerem Mevo, by dodatkowo za to nie płacić? [KARY, NAGRODY, REKLAMACJE]

Karol BaskaZaktualizowano 
Jak jeździć rowerem Mevo, by uniknąć kar? Przemysław Świderski
Mieszkańcy Pomorza polubili Mevo – co prawda nie we wszystkich miejscowościach województwa elektryczne rowery są dostępne, ale w dalszym ciągu system sięga daleko poza Gdańsk, obejmując m.in. Tczew czy Stężycę.

Mevo: za co karze?

Warto pamiętać o prawidłowym użytkowaniu rowerów aby uniknąć kar (sięgających setek, a czasami nawet tysięcy złotych) oraz dbać o pojazdy z których wszyscy chcemy korzystać – dotyczy to zwłaszcza nowych użytkowników niezaznajomionych z obsługą tych jednośladów. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Trzy najczęstsze powody nakładania opłat dodatkowych odkąd system Mevo wystartował to:

  • niedozwolony zwrot w strefie niedozwolonej do 10 km od stacji (990 razy)
  • opłata za zwrot roweru poza funkcjonowaniem systemu (269 przypadków)
  • niedozwolony zwrot w miejscu trudno dostępnym (191 razy).

Wg tabeli opłat dodatkowych którą można znaleźć w regulaminie, użytkownik za te najpopularniejsze „wykroczenia” ponosi opłaty kolejno 50 zł, 100 zł zaś w trzecim przypadku nawet do 1400 zł.

WASZYM OKIEM. Rower MEVO - jak korzystać? Instrukcja obsługi...

Mevo: najbardziej dotkliwe kary

Jeżeli mówimy o dużych liczbach – najdotkliwsze dodatkowe opłaty zawarte w regulaminie dotyczą kradzieży, utraty lub zniszczenia roweru, co opiewa na kwotę 12.000 zł.

Kwota (łączna) wszystkich dodatkowo naliczonych opłat od początku działania systemu Mevo to ponad 500.000 zł.

Biorąc pod uwagę, że takich dodatkowych opłat naliczono jak dotąd 2055 razy, daje to średnio ponad 243 zł na każdego użytkownika, który w jakiś sposób złamał regulamin - jest to całkiem spory „mandat” jak na jazdę rowerem.

Mevo też nagradza

- Należy mieć jednak na uwadze, że Operator też nagradza, zwłaszcza tych użytkowników, którzy przyprowadzają wypożyczone rowery pozostawione poza stacjami. Ponad 36 600 kont użytkowników zostało zasilonych łączną kwota 73 300 zł – mówi nam Zespół Komunikacji Nextbike.

W ten sposób można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, dbając o rowery z których wszyscy korzystają oraz zarabiając dodatkowe środki na swoje konto klienta. Za każdy premiowany zwrot roweru pozostawionego poza stacją Mevo na właściwą stację otrzymujemy 2 zł.

Mevo usterki, jak sobie radzić?

Korzystanie z rowerów elektrycznych to też usterki wpisane w korzystanie z każdego roweru, takie jak uszkodzenie dętek i kół. Zdarzają się sporadycznie a koszt związany z ich naprawą nie przeraża: dla dętki to obecnie ogółem 14,76 zł, zaś uszkodzenie opony to koszt rzędu 38,43 zł. Jeżeli widzimy uszkodzony lub źle zaparkowany rower, możemy to zgłosić za pośrednictwem infolinii, adresu e-mail lub poprzez aplikację mobilną ( te dane widnieją na każdym rowerze) .Im szybciej zgłosimy uszkodzony rower, tym szybciej wróci on na ulice w pełni sprawny.

Biuro obsługi klienta Mevo: 48 58 350 20 20

Mevo: co w przypadku, gdy dodatkowe opłaty obciążające nasze konto są nieuzasadnione?

– Odwołania od nałożonych opłat nie przekraczają średniej zgłoszeń w innych systemach. Nie było błędów w aplikacji natomiast zdarzały się złe odczyty z GPS (zbyt mały albo nieprecyzyjny promień stacji). Jeżeli użytkownik nie zgadza się z naliczonymi opłatami może złożyć reklamację. Każda taka sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie, pod uwagę brane jest stanowisko użytkownika oraz dane pochodzące z systemu informatycznego – odpowiada Zespół Komunikacji Nextbike.

Zazwyczaj sprawy tego typu są rozpatrywane w ciągu 14 dni od daty otrzymania reklamacji. W skomplikowanych przypadkach jest to maksymalnie 30 dni.

Czytaj także

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie