Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak i czym nawozić warzywa uprawiane na balkonie? Zobacz, jak przygotować lub kupić nawozy ekologiczne

Katarzyna Józefowicz
Warzywa uprawiane na balkonie najlepiej zasilać ekologicznymi nawozami.
Warzywa uprawiane na balkonie najlepiej zasilać ekologicznymi nawozami. ChiccoDodiFC/Getty Images
Warzywa z własnej uprawy są zdrowsze od kupnych. Jeśli nie posiadamy działki, możemy uprawiać je na balkonie lub tarasie. Sałata, rzodkiewka, szczypiorek czy pomidory w pojemnikach radzą sobie doskonale. Jednak, aby wydały obfite plony, wymagają nawożenia. Radzimy, jak w ekologiczny sposób zasilać warzywa uprawiane w pojemnikach.

Warzywa uprawiane w pojemnikach na balkonie wymagają nawożenia, ponieważ niewielka ilość podłoża, jaką mają do dyspozycji w doniczce, szybko się wyjaławia i trzeba je regularnie wzbogacać w składniki odżywcze. Do zasilania warzyw nie wykorzystujmy jednak sztucznych nawozów. Choć w centrach ogrodniczych ich nie brakuje, to pamiętajmy, że zawarte w nich substancje chemiczne trafiają do tkanek roślin i ich części jadalnych, a następnie na nasz talerz. Wprawdzie od razu się nimi nie zatrujemy (choć mogą powodować kłopoty żołądkowe), ale w perspektywie czasu z pewnością źle wpłyną na nasz organizm. Z tego powodu lepiej poszukać innych, bardziej naturalnych sposobów zasalania warzyw.

Spis treści

Do wyboru mamy nawozy przygotowane samodzielnie lub gotowe preparaty ekologiczne. Wprawdzie w domowym zaciszu czy na balkonie nie mamy możliwości przygotowania najbardziej wartościowego, naturalnego nawozu, jakim jest gnojówka roślinna, ale możemy skorzystać z innych preparatów. Prezentujemy ekologiczne nawozy do warzyw uprawianych na balkonie.

Woda mineralna zasili warzywa na balkonie

Najprostszym sposobem na wzmocnienie naszych roślin jest zastosowanie do ich podlewania niegazowanej wody mineralnej, którą możemy kupić w każdym sklepie spożywczym. Wprawdzie woda nie zadziała tak spektakularnie jak tradycyjne nawozy, ale z pewnością dostarczy roślinie nieco związków mineralnych.

Warto przeczytać:

Pokrzywa jako naturalny nawóz

Trochę więcej zachodu będzie od nas wymagało przygotowanie ciekawego nawozu z pokrzywy. Ma on postać fermentowanego soku roślinnego. Taki preparat można zrobić w domu lub na balkonie, ponieważ, w przeciwieństwie do tradycyjnej gnojówki, ten nie wydziela przykrego zapachu i nie wymaga wiele miejsca.

Przed jego przygotowaniem należy zaopatrzyć się w świeże, młode, nie kwitnące jeszcze ziele pokrzywy, brązowy cukier, szklany słoik i bawełnianą ściereczkę. Pokrzywę nieco rozdrabniamy i układamy w słoju warstwami na przemian z brązowym cukrem (mniej więcej równe proporcje cukru i pokrzyw np. 200-250 g cukru na 250 g pokrzyw). Następnie zawartość słoika dokładnie ugniatamy, przyciskamy obciążnikiem (np. szklaną butelką wypełnioną wodą), zakrywamy ściereczką i odstawiamy na tydzień w ciemne miejsce. Po tym czasie uzyskany płyn przecedzamy przez ściereczkę, zlewamy do czystego, szklanego słoika, zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce. Gotowy preparat możemy przechowywać nawet przez pół roku. Do zasilania roślin wykorzystujemy go po rozcieńczeniu wodą w proporcji 1:500.

Jeśli jednak nie mamy możliwości wykonania takiego nawozu we własnym zakresie, możemy sięgnąć po gotowe produkty na bazie pokrzywy, jak np.: PROBIO Ogród Pokrzywa – wzmacniacz roślin, Substral – Stymulator wzrostu wyciąg z pokrzywy, Target – Pokrzywa stymulator wzrostu, Sumin – nawóz organiczny płynny z pokrzywy.

Jak przygotować kompost w mieszkaniu?

Jeśli w kuchni lub na balkonie mamy trochę wolnego miejsca na ustawienie dodatkowego pojemnika, możemy też spróbować przygotować własny kompost, wykorzystując do tego celu odpady kuchenne, takie jak: obierki warzyw, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie. Na rynku dostępnych jest wiele wersji kuchennych i balkonowych kompostowników, które często wyposażone są w filtry, niwelujące przykre zapachy. Dzięki nim przygotujemy cenny nawóz organiczny i będziemy w zgodzie z modnym ostatnio trendem zero waste.

Jeśli jednak nie mamy czasu ani możliwości na samodzielne przygotowywanie ekologicznego nawozu, możemy wybrać gotowy produkt. A tych nie brakuje na rynku. Liderem wśród nich jest biohumus, nazywany też wernikompostem (koniecznie naturalny, bez dodatku nawozów sztucznych), ale można skorzystać także z innych naturalnych i ekologicznych nawozów (zawsze należy sprawdzać ich skład, aby nie znalazły się w nim „wzmacniacze” pochodzenia nieorganicznego) np.: Innbio naturalny ogród warzywa, Target – nawóz ekologiczny do warzyw, Substral Naturen Organics – Owoce i Warzywa, Planta – nawóz organiczny pod warzywa, Florovit – BIOnawóz do warzyw i ziół, Planteo – naturalny nawóz organiczny zdrowe warzywa.

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak i czym nawozić warzywa uprawiane na balkonie? Zobacz, jak przygotować lub kupić nawozy ekologiczne - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki