reklama

Jak głosować w wyborach samorządowych 2014? [PORADNIK]

Tomasz SłomczyńskiZaktualizowano 
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada. Andrzej Wiśniewski
Wybory samorządowe odbędą się 16 listopada 2014 roku. Jak oddać głos? Ile otrzymamy kart do głosowania? Gdzie można głosować? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie te pytania.

W najbliższą niedzielę, 16 listopada 2014 r. od godziny 7 do godziny 21, będzie się odbywać głosowanie w wyborach do władz samorządowych. Żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w momencie samego głosowania, warto przypomnieć o kilku podstawowych zasadach obowiązujących w lokalu wyborczym.

Przede wszystkim, zanim wybierzemy się, żeby oddać głos na swojego kandydata, powinniśmy się upewnić, czy mamy przy sobie dowód tożsamości.

- Może to być dowód osobisty, paszport, legitymacja ze zdjęciem i adresem zamieszkania. Dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuszczenie go do głosowania - za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej poinformował Kazimierz Czaplicki, sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej.

Zobacz też: Wybory samorządowe 2014. Cisza wyborcza [ZASADY, PRZEPISY, GRZYWNA]

Wygląd kart wyborczych w wyborach samorządowych 2014

W samym lokalu wyborczym należy zwrócić się do osób, które będą na miejscu odszukiwały nazwiska na listach wyborczych. Podsuną kartę do podpisu, na której znajdować się będzie nasze imię, nazwisko i adres. Po złożeniu tam podpisu otrzymamy karty do głosowania. To będą trzy lub cztery karty - w zależności od naszego miejsca zamieszkania.
Poza miastami na prawach powiatu otrzymamy cztery karty do głosowania. Karty te będą miały następujące kolory oznaczające organ samorządowy, do którego wybierani są kandydaci:

  • Karta biała - wybieramy członków rad gmin,
  • Karta żółta - wybieramy członków rad powiatów,
  • Karta niebieska - wybieramy członków sejmików wojewódzkich,
  • Karta różowa - wybieramy wójta, burmistrza.

Inaczej będzie w miastach na prawach powiatu (Gdańsk, Sopot, Gdynia) - tam otrzymamy trzy karty (kart wyborczych w miastach na prawach powiatu jest mniej, gdyż nie odbywają się w nich wybory do rad powiatu).

  • Karta biała - wybieramy członków rady miasta,
  • Karta niebieska - wybieramy członków sejmików wojewódzkich,
  • Karta różowa - wybieramy prezydenta miasta.

Jak oddać ważny głos?

Wybierając się na wybory, warto mieć ze sobą długopis, chociaż zwykle w miejscu głosowania są one udostępniane. Jednak w przypadku dużej liczby głosujących może zabraknąć udostępnianych długopisów, co spowoduje kolejkę do urny.

Na karcie do głosowania wybieramy kandydata, stawiając w kratce przy jego nazwisku znak X. - Jeden znak X, dwie przecinające się linie, postawiony w kratce przy nazwisku jednego kandydata to pewność, że głos oddany w wyborach samorządowych będzie ważny - mówi Kazimierz Czaplicki z PKW.

Na każdej z kart do głosowania można postawić tylko jeden znak X przy jednym nazwisku. - Na dole każdej karty będzie informacja o sposobie głosowania - dodał Czaplicki.

Każdy symbol inny niż dwie przecinające się linie przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. Głos zostanie uznany za nieważny w kilku przypadkach:

  • Gdy na karcie nie będzie żadnego znaku X,
  • Gdy znajdzie się tam więcej niż jeden znak X (jeśli wyborca wybierze dwóch kandydatów z tej samej listy wyborczej, głos zdobędzie kandydat na wyższym miejscu na liście),
  • Gdy na kartce przy nazwisku kandydata będzie znak inny niż znak X.

Poza tym trzeba pamiętać, że na karcie do głosowania nie wolno nanosić żadnych poprawek, a wszelkie dopiski nie będą miały znaczenia dla ważności oddanego głosu. - Po wypełnieniu kart wyborca musi je wrzucić do urny wyborczej. Nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy. Tym bardziej odstępować komukolwiek takiej karty. Jest to zagrożone przepisami kodeksu karnego, karą pozbawienia wolności - tłumaczył Kazimierz Czaplicki. - Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta, której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Gdzie głosować?

W większości przypadków obwodowe komisje wyborcze będą zlokalizowane tam, gdzie zwykle (przy poprzednich wyborach), więc dla mieszkańców, którzy już wcześniej głosowali, odnalezienie ich nie będzie stanowiło problemu. Natomiast osoby, które nie wiedzą, gdzie głosować, lub chcą się upewnić, mogą skorzystać z informacji publikowanych na obwieszczeniach lub w internecie. Na stronach Państwowej Komisji Wyborczej uruchomiono serwis dotyczący wyborów samorządowych, gdzie umieszczono spis obwodów wyborczych (adres strony: wybory2014. pkw.gov.pl).

Po wejściu na stronę należy klikać kolejno na zaznaczone na mapce województwo, powiat i gminę.
W końcu pojawią się informacje dotyczące m.in. kandydatów, komitetów wyborczych i obwodów głosowania wraz z adresami lokali wyborczych. Innym sposobem jest kliknięcie zakładki "Geografia i kandydaci" i skorzystanie ze znajdującej się tam wyszukiwarki.

Informacje o tym, gdzie znajdują się lokale wyborcze, można również znaleźć na stronach "Dziennika Bałtyckiego" (www.db.pl/wyborysamorzadowe).

Na koniec warto przypomnieć, że w wyborach samorządowych mogą wziąć udział w głosowaniu wyłącznie osoby wpisane do stałego rejestru wyborców.

Zameldowanie na pobyt czasowy nie skutkuje wpisaniem do rejestru wyborców i ujęciem w spisie wyborców.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie