Jak fotografować święta? Poradnik Lidii Popiel. "Miasto...

  Jak fotografować święta? Poradnik Lidii Popiel. "Miasto pełne blasku – kadrujemy świąteczne klimaty" [wideo]

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Interesujesz się fotografią i lubisz świąteczny czas? Poznaj fotoporadnik wideo, w którym Lidia Popiel, ambasadorka projektu oraz jurorka konkursu fotograficznego "Świeć się z Energą" radzi jak niebanalnie i poprawnie technicznie fotografować świąteczne klimaty, jak poprawnie fotografować iluminacje świąteczne nocą, jak podejść do robienia portretów i fotografowania większych grup osób. Zapraszamy do oglądania i fotografowania.
  Jak fotografować święta? Poradnik Lidii Popiel. "Miasto pełne blasku – kadrujemy świąteczne klimaty" [wideo]
  1/32
  przejdź do galerii

  ©Karol Przybyła

  Świeć się z Energą - kliknij i przeczytaj wszystko o akcji!  Warsztaty z Lidią Popiel  Dwoje laureatów konkursu fotograficznego zorganizowanego w ramach akcji „Świeć się z Energą” spędziło dwa dni z Lidią Popiel - słynną polską fotografką oraz ambasadorką akcji. Podczas zajęć rozmawiali o fotografii, aranżowali zdjęcia i co najważniejsze fotografowali.

  Najpierw podczas zajęć przeprowadzonych w Central Hotelu uczestnicy wraz z Lidią Popiel aranżowali zdjęcia potraw. Pomimo mroźniej pogody drużyna pracowała także w plenerze. Pierwszym łupem fotografów padło Główne Miasto.

  Fotografowaną architekturę Gdańska uzupełniała fontanna Neptuna oraz iluminacje świąteczne w Jarmarku Bożonarodzeniowym jak również koło widokowe AmberSky. Jednym z punktów spotkania była także wizyta w „Forum Gdańsk”. Uczestnicy mieli wyjątkową możliwość fotografowania świątecznych dekoracji nocą w zamkniętej galerii handlowej.

  - Do udziału w konkursie fotograficznym zapraszam wszystkich, nie tylko profesjonalnych fotografów, ale też tych, którzy jeszcze do tej pory nie zrobili żadnego zdjęcia. Zdarzają się takie chwilę, szczególnie podczas świąt, gdy jesteśmy tak wzruszeni, że sięgamy po aparat i uwieczniamy tę chwilę. - powiedziała Lidia Popiel. - Zachęcam do wykonania zdjęć w którejś z proponowanych kategorii. W poprzednich edycjach podziwialiśmy mnóstwo przepięknych zdjęć. Dla mnie jako jurorki to niezwykłe wyznanie, kiedy muszę wybierać tylko kilka z tylu fantastycznych zdjęć. Zachęcam do odwiedzenia strony swiecsie.pl oraz Instagrama “Świeć się”, gdzie na bieżąco można oglądać zdjęcia z najnowszej edycji oraz tych poprzednich.

  PORADNIK LIDII POPIEL  Słynna fotografka Lidia Popiel dzieli się z nami swoimi radami:

  1. Dostępne narzędzia

  Niezależnie od tego jakiego sprzętu używamy, najważniejsze w ekwipunku jest nasze serce. Jeśli jesteśmy szczerzy, otwarci i nie boimy się nowych doświadczeń to na pewno zrobimy dobre zdjęcie. Powinniśmy zadbać o swoje wyposażenie. Bez względu na to, czy posiadamy aparat czy smartfon. Gdy wychodzimy na zewnątrz, zwróćmy uwagę, czy nasz sprzęt jest oczyszczony. Obiektyw nie powinien być zamazany. W teren wychodźmy zawsze z naładowaną baterią. Jeżeli mamy pod ręką statyw lub coś, co unieruchomi nasz aparat, warto zabrać to ze sobą. Nie leńmy się. Dzisiejsze statywy są lekkie, dzięki nim zyskujemy dodatkowe możliwości. Zanim zdecydujemy się na zdjęcia, warto zrobić próbę generalną. Usiąść ze swoim sprzętem i poznać jego możliwości.

  2. Pora dnia

  Powinniśmy wiedzieć, że piękne efekty możemy uzyskać nie tylko w nocy. Niektóre pory wieczorne lepiej współgrają ze światłem. Warto zrobić w domu przemeblowanie, aby złapać tę jedną wyjątkową chwilę w ciągu dnia. Obserwujmy to, co mamy w kadrze. Znajdźmy źródło światła oraz określmy jego temperaturę.

  3. Kompozycja


  Postarajmy się robić zdjęcia klasyczne i prawdziwe, nie odrywajmy naszych rodzin od rozmów z powodu zdjęcia. Centralna kompozycja jest wyjątkowo świąteczna. Pamiętajmy też, że taka kompozycja jest bardzo dynamiczna, szczególnie jeśli zmienimy punkt widzenia. Przestrzegam przed używaniem lamp błyskowych, to jedna z rzeczy, które zabijają świąteczny klimat.

  4. Fotografujemy iluminacje

  Światło widzimy w mroku bardzo wyraźnie. Z niego tworzymy nasze kompozycje. Jeśli mamy aparat, zastanówmy się jakiego obiektywu chcemy użyć. Czy dłuższego, który zagęści światło, czy szerokiego, krótkiego, który obejmie większą część miasta, ulicy czy panoramy. Zadbajmy o to, żeby zrobić różne naświetlenia. Wszystko zależy od tego, jak widzimy sytuację. Jest dużo rozwiązań, dlatego warto być czujnym i bacznie obserwować, co się dzieje dookoła.

  PORADNIK WIDEO, CZ. 2: Z innej perspektywy - nietypowym okiem na świąteczne kadry
  PORADNIK WIDEO, CZ. 3: Przy świątecznym stole – fotografujemy smacznie i pomysłowo
  PORADNIK WIDEO, CZ. 4: Z aparatem po centrum – polujemy na świąteczne okazje w obiektywie
  PORADNIK WIDEO, CZ. 5: Portret w plenerze – człowiek w świecie blasków i cieni
  KONKURS: Szukamy zdjęć, które uchwycą magię świąt!


  KLIKNIJ i głosuj lub zgłoś fotografię

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo