Jak dojechać na cmentarz w Gdyni? [PARKINGI, DOJAZD, KOMUNIKACJA MIEJSKA]

Jacek Wierciński
MARIUSZ KAPALA
Gdyńskie cmentarze na przełomie października i listopada będą masowo odwiedzane. Aby uniknąć korków, lepiej się wcześniej zorientować w sytuacji. Zobacz jak dojedziesz i gdzie zaparkujesz samochód. Sprawdź też rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Gdyni.

W dniach 30, 31 października, a także 1 i 2 listopada br. w rejonie gdyńskich cmentarzy zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu:

Cmentarz Witomiński

- Na odcinku ul. Witomińskiej od ul. Warszawskiej do cmentarza obowiązywać będzie od 30 października dwustronny zakaz zatrzymywania się.
- 31 października oraz 1 listopada od wysokości bramy cmentarza do ul. Rolniczej, w kierunku dojazdu do Witomina, wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu.
- Po lewej stronie tego odcinka ul. Witomińskiej obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się. Natomiast po prawej stronie można będzie parkować pojazdy. Na odcinku od bramy cmentarza do wyjazdu z parkingu będzie miejsce umożliwiające tylko zatrzymanie pojazdu w celu wysadzenia pasażera.

Kierowcy mogą parkować swoje pojazdy:
- na parkingu zlokalizowanym na terenie Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 przy ul. Witomińskiej 25/27;
- na parkingach w rejonie cmentarza;
- po prawej stronie ul. Witomińskiej na odcinku od końca cmentarza do ul. Rolniczej.

Cmentarz przy ul. Spokojnej

- Obie strony ul. Spokojnej od skrzyżowania z ul. Wielkopolską aż do drogi dojazdowej jak również sama droga na cmentarz objęte zostaną zakazem zatrzymania się.
- Kierowcy mogą parkować pojazdy na parkingu zlokalizowanym przy ulicy Spokojnej za drogą dojazdową do cmentarza.
- Władze miasta apelują do wszystkich kierowców o dostosowanie się do wprowadzonej organizacji ruchu i podporządkowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej oraz innych służb biorących udział w zabezpieczeniu tras dojazdowych do gdyńskich cmentarzy.

Komunikacja miejska w Gdyni

Zmiany w rozkładach jazdy obowiązywały będą od 27 października do 2 listopada

27 października (sobota)

Obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w soboty.
105 - Ze względu na brak możliwości eksploatacji autobusów przegubowych na stałej trasie do/z Mechelinek, linia ta będzie funkcjonować w skróconej relacji: Gdynia Redłowo Szpital - Kosakowo Cmentarz Komunalny. W relacji: Kosakowo Cmentarz Komunalny - Mechelinki będzie funkcjonować linia zastępcza 905.
Bilety jednoprzejazdowe skasowane w autobusie 105 będą uprawniać do przesiadki na autobus linii 905 i kontynuowania podróży przez 120 minut od skasowania. Analogicznie przy przesiadkach z linii 905 na 105.

Dodatkowo:

86 - pojedzie częściej na przedłużonej trasie - do oraz z Cmentarza Komunalnego w Rumi.
105 - w godzinach 8.30 - 17.30 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie (kursy co 15 minut).
187 - w godzinach 9.00 - 17.00 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów do cmentarzy przy ul. Malczewskiego w Sopocie (kursy co ok. 15 minut).
190 - w godzinach 8.30 - 17.30 zwiększona zostaje częstotliwość kursowania autobusów na linii do Cmentarza Witomińskiego (kursy co 7-10 minut).
173 i 197 - wszystkie kursy będą obsługiwane przez pojazdy przegubowe.

28 października (niedziela)

Obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w niedziele i święta.
105 - ze względu na brak możliwości eksploatacji autobusów przegubowych na stałej trasie do/z Mechelinek, linia będzie funkcjonować w skróconej relacji: Gdynia Redłowo Szpital - Kosakowo Cmentarz Komunalny.
W relacji: Kosakowo Cmentarz Komunalny - Mechelinki będzie funkcjonować linia zastępcza 905.

Dodatkowa oferta:

190 - w godzinach 9.00 - 17.30 zwiększona zostaje częstotliwość kursowania autobusów na linii do Cmentarza Witomińskiego (kursy co 7-10 minut).
141 - w godzinach 9.00 - 16.30 zwiększona zostaje liczba kursów wykonywanych na trasie: Obłuże Centrum - Cmentarz Witomiński - Witomino Sosnowa (i z powrotem). Dodatkowe kursy z Witomina do Obłuża Centrum będą wykonywane z oznaczeniem 241.
105 - w godzinach 9.30 - 17.30 pojedzie częściej do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie (kursy co 15 minut).
187 - w godzinach 9.00 - 17.00 pojedzie częściej do cmentarzy przy ul. Malczewskiego w Sopocie (kursy co ok. 15 minut).
86 - pojedzie częściej na przedłużonej trasie - do oraz z Cmentarza Komunalnego w Rumi.
27 - ruszy wcześniej niż zazwyczaj, ok. godz. 9 rano
173 i 197 - wszystkie kursy będą obsługiwane przez pojazdy przegubowe.

29 i 30 października (poniedziałek i wtorek)

Bez zmian. Obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

31 października (środa)

Obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie nauki szkolnej.

Zmiany:
- Przystanek "Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa" dla stałych linii zostanie przeniesiony na wyspę przy postoju TAXI; przystanek przy wiacie będzie obowiązywać tylko do linii 390.

- Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej w Gdyni (od bramy cmentarza do Witomina) i przewidywane w ciągu dnia utrudnienia w kursowaniu na tym odcinku pojazdów komunikacji miejskiej, autobusylinii 103, 137, 141 i 190 w obie strony kursować będą ul. Kielecką, przy czym kursy tych linii w kierunku Witomina do godz. 8 i po godz. 18.00 będą wykonywane ul. Witomińską.

- Ze względu na zamknięcie ul. Zjazdowej w Gdyni, autobus linii 204 od ul. Kwidzyńskiej do Warszawskiej będzie kursować ul. Pomorską i Nowogrodzką.

- Ze względu na brak możliwości eksploatacji autobusów przegubowych na linii 105 na stałej trasie do/z Mechelinek, linia ta będzie funkcjonować w skróconej relacji: Gdynia Redłowo Szpital - Kosakowo Cmentarz Komunalny. W relacji: Kosakowo Cmentarz Komunalny - Mechelinki będzie funkcjonować linia zastępcza 905. (Bilety jednoprzejazdowe skasowane w autobusie 105 będą uprawniać do przesiadki na autobus linii 905 i kontynuowania podróży przez 120 minut od skasowania. Analogicznie przy przesiadkach z linii 905 na 105.)

- Ze względu na wprowadzenie ok. godz. 9.00 jednego kierunku ruchu na ulicy Malczewskiego w Sopocie, na odcinku od al. Niepodległości do Brodwina, zmianie ulegną trasy linii 181 i 187.

181 - po godz. 9 rano, w kierunku pętli przy ul. Reja od przystanku "Brodwino - Szkoła" do przystanku "Malczewskiego" kursować będą ul. Kolberga, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości. W kierunku powrotnym pojadą normalną trasą.
187 - po godz. 9 rano, w kursach z Kamiennego Potoku - od przystanku "Brodwino" do "Malczewskiego" kursować będą ul. Cieszyńskiego, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości. W kierunku powrotnym pojadą normalną trasą.

Dodatkowa oferta:

Aby umożliwić dojazd do Cmentarza Witomińskiego, w godzinach 8.00 - 18.00 uruchomiona zostanie linia 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa - 10 Lutego (powrót Władysława IV - Jana z Kolna) - Władysława IV - al. Piłsudskiego (powrót: Droga Gdyńska - łącznica Drogi Gdyńskiej z ul. Władysława IV i al. Zwycięstwa) - Śląska - Witomińska - Cmentarz Witomiński. Autobusy linii 390 zatrzymywać się będą na przystankach linii 190 na jej trasie, z wyjątkiem przystanku "Węzeł F. Cegielskiej" przy ul. Śląskiej w kierunku Dworca Gł. PKP, oraz dodatkowo na przystanku "3 Maja" przy ul. 10 Lutego. Autobusy będą kursować z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (nie rzadziej niż co 15 minut).

105 - w godzinach 8.30-17.30 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie (kursy co 15 minut).
187 - w godzinach 9.00-15.00 częściej pojadą do cmentarzy przy ul. Malczewskiego w Sopocie (kursy co 10-12 minut).
86 - większa liczba kursów na przedłużonej trasie - do/z Cmentarza Komunalnego w Rumi.

Nie będzie kursów:
759 o godz. 13.24 z Pogórza Dolnego;
770 o godz. 16.40 z Chyloni Dworca PKP oraz o godz. 17.18 z Pustek Cisowskich.

1 listopada (czwartek)

Obowiązywać będą sobotnie rozkłady jazdy.

Zmiany tras:
- Przystanek "Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa" dla stałych linii zostanie przeniesiony na wyspę przy postoju TAXI; przystanek przy wiacie będzie obowiązywać tylko do linii 390.

- Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na odcinku ul. Witomińskiej w Gdyni (od bramy cmentarza do Witomina) i przewidywane w ciągu dnia utrudnienia w kursowaniu na tym odcinku pojazdów komunikacji miejskiej, autobusylinii 137, 141 i 190 w obie strony kursować będą ul. Kielecką, przy czym kursy linii 141 w kierunku Witomina do godz. 7 będą wykonywane ul. Witomińską.

- Ze względu na zamknięcie ul. Zjazdowej w Gdyni oraz spodziewane trudności w przejeździe ul. Kwidzyńską, autobus linii 204 od ul. Tatrzańskiej do Warszawskiej będzie kursować ul. Olsztyńską, Pomorską i Nowogrodzką.

- W celu zapewnienia bezpośredniego połączenia Dąbrowy i Chwarzna z cmentarzami na Oksywiu, autobusy linii pospiesznej K w godz. 9.00 - 17.00 będą kursować wariantem trasy przez Oksywie Dolne i Górne, przy czym dodatkowo będą dla nich obowiązywać przystanki "Arciszewskich" n/ż i "Muchowskiego".

- Ze względu na brak możliwości eksploatacji autobusów przegubowych na linii 105 na stałej trasie do/z Mechelinek, linia ta będzie funkcjonować w skróconej relacji: Gdynia Redłowo Szpital - Kosakowo Cmentarz Komunalny, przy czym - ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Rzemieślniczej w Kosakowie - autobusy będą dojeżdżać do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie przez Pierwoszyno (powrót z cmentarza stałą trasą).
W relacji: Kosakowo Cmentarz Komunalny - Mechelinki będzie funkcjonować linia zastępcza 905. Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Rzemieślniczej w Kosakowie z cmentarza do Mechelinek autobusy będą kursować przez Pierwoszyno. (Bilety jednoprzejazdowe skasowane w autobusie 105 będą uprawniać do przesiadki na autobus linii 905 i kontynuowania podróży przez 120 minut od skasowania. Analogicznie przy przesiadkach z linii 905 na 105.)

- Ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ulicy Malczewskiego w Sopocie, na odcinku od al. Niepodległości do Brodwina, zmianie ulegną trasy linii 181 i 187.

181 - do ok. godz. 20, w kierunku pętli przy ul. Reja od przystanku "Brodwino - Szkoła" do przystanku "Malczewskiego" kursować będą ul. Kolberga, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości. Z powrotem pojadą tradycyjną trasą.
187 - do ok. godz. 20, w kursach z Kamiennego Potoku - od przystanku "Brodwino" do "Malczewskiego" kursować będą ul. Cieszyńskiego, Obodrzyców, Wejherowską i al. Niepodległości.Z powrotem pojadą tradycyjną trasą.
86 - nie będzie zjeżdżać na Cmentarz Komunalny w Rumi.

Dodatkowo:

Aby umożliwić dojazd do Cmentarza Witomińskiego, w godzinach 6.45 - 21.30 uruchomiona zostanie linia 390, na trasie: Gdynia Dworzec Gł. PKP - Dworcowa - 10 Lutego (powrót Władysława IV - Jana z Kolna) - Władysława IV - al. Piłsudskiego (powrót: Droga Gdyńska - łącznica Drogi Gdyńskiej z ul. Władysława IV i al. Zwycięstwa) - Śląska - Witomińska - Cmentarz Witomiński. Autobusy linii 390 zatrzymywać się będą na przystankach linii 190 na jej trasie, z wyjątkiem przystanku "Węzeł F. Cegielskiej" przy ul. Śląskiej w kierunku Dworca Gł. PKP, oraz dodatkowo na przystanku "3 Maja" przy ul. 10 Lutego. Autobusy linii 390 będą kursować z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (nie rzadziej niż co 15 minut).

Dla ułatwienia dojazdu do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie dłużej, w godzinach 7.00-19.30, i częściej (kursy co ok. 10 minut) będzie funkcjonować linia 105.

Ponadto, w godzinach 8.00-17.30 uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa 305, na trasie: Gdynia Węzeł F. Cegielskiej - Droga Gdyńska (z powrotem al. Piłsudskiego - Kielecka) - Władysława IV - Jana z Kolna - Dworcowa (z powrotem 10 Lutego) - Podjazd - Morska - Estakada Kwiatkowskiego - Unruga - Czernickiego - Kosakowo - Kosakowo Cmentarz Komunalny. Autobusy będą kursować co 10 minut.

Cmentarz w Kosakowie obsługiwać będzie w godzinach 8.30 - 17.30 także linia dodatkowa 273, na trasie: Gdynia Chylonia Dw. PKP - Kartuska - Morska - Rumia: Sobieskiego - Rumia Dworzec PKP - Starowiejska - Derdowskiego - Dębogórska - I Dywizji WP - Kazimierz - Kosakowo: Rzemieślnicza - Kosakowo Cmentarz Komunalny. Powrót do Chyloni odbywać się będzie trasą linii 173, przez Dębogórze. Autobusy linii 273 zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach innych linii na jej trasie. Autobusy będą kursować co 20-40 minut.

Do obsługi cmentarzy w Rumi, w godzinach 7-18 uruchomiona zostanie linia autobusowa 386, na trasie: Rumia, pl. Kaszubski (Cmentarz Katolicki) - Dębogórska - Gdańska - Dąbrowskiego - Starowiejska - Rumia Dworzec PKP - Sobieskiego - Górnicza - Rumia Cmentarz Komunalny. Autobusy linii 386 będą się zatrzymywać na wszystkich przystankach innych linii na jej trasie. Autobusy będą kursować z częstotliwością na bieżąco dostosowywaną do liczby pasażerów (nie rzadziej niż co 15 minut).

Ponadto, w godzinach 10.00-17.00, na fragmencie trasy linii 173: Gdynia Chylonia Dworzec PKP - Kartuska - Morska - Rumia: Sobieskiego - Górnicza - Rumia Cmentarz Komunalny uruchomiona zostanie linia autobusowa 373. Autobusy linii 373 zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach innych linii na jej trasie. Autobusy będą kursować co 10-20 minut.

Funkcjonować będzie także linia 88 na podstawie rozkładu specjalnego (zbliżonego do powszedniego) w godzinach 8.00 - 16.00.

W godzinach 9.00 - 17.00, obowiązywać inaczej pojadą też autobusy:
187 - co 10 minut);
197 (kursy co 20 minut);
i trolejbusy:
26 i 27 (na obu liniach kursy co 10 minut).

Nie pojadą autobusy 203 i 287.

Z uwagi na dodatkową ofertę połączeń Pogórza Dolnego ze śródmieściem Gdyni (liniami 105 i 305), w godzinach 9.00 - 16.30 rzadziej kursować będą autobusy linii 170 (kursy co 30 minut), przy czym zgodnie z sobotnim rozkładem jazdy zostaną wykonane wszystkie kursy do/z pętli przy ul. Złotej.

2 listopada (piątek)

Obowiązywać będą rozkłady jazdy ważne w dni powszednie wolne od nauki szkolnej.

Dodatkowa oferta:

Dla ułatwienia dojazdu do Cmentarza Witomińskiego, w godzinach 9.00 - 17.30, zwiększona zostanie częstotliwość funkcjonowania linii 190 (kursy co 5-7 minut).

W godzinach 9.00-17.30 zwiększona zostaje liczba kursów wykonywanych na linii 141 na trasie: Obłuże Centrum - Cmentarz Witomiński - Witomino Sosnowa (i z powrotem). Dodatkowe kursy z Witomina do Obłuża Centrum będą wykonywane z oznaczeniem 241.

Dla ułatwienia dojazdu do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie częściej (kursy co 15 minut) będzie funkcjonować linia 105. Ze względu na brak możliwości eksploatacji autobusów przegubowych na linii 105 na stałej trasie do/z Mechelinek, linia ta będzie funkcjonować w skróconej relacji: Gdynia Redłowo Szpital - Kosakowo Cmentarz Komunalny, przy czym - ze względu na wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ul. Rzemieślniczej w Kosakowie - autobusy będą dojeżdżać do Cmentarza Komunalnego w Kosakowie przez Pierwoszyno (powrót z cmentarza stałą trasą).

W relacji: Kosakowo Cmentarz Komunalny - Mechelinki będzie funkcjonować linia zastępcza 905. Bilety jednoprzejazdowe skasowane w autobusie 105 będą uprawniać do przesiadki na autobus linii 905 i kontynuowania podróży przez 120 minut od skasowania. Analogicznie przy przesiadkach z linii 905 na 105.

W godzinach 9.00 - 15.00 zwiększona zostanie częstotliwość kursowania autobusów na linii 187 do cmentarzy przy ul. Malczewskiego w Sopocie (kursy co 10-12 minut).

Większa liczba kursów na linii 86 będzie będzie wykonywana na przedłużonej trasie - do/z Cmentarza Komunalnego w Rumi.

Władze miasta zachęcają do korzystania z komunikacji publicznej:
Z uwagi na deficyt miejsc parkingowych, dojazd w bezpośrednią bliskość cmentarzy będzie możliwy jedynie komunikacją miejską. Na wielu skrzyżowaniach autobusy i trolejbusy będą traktowane priorytetowo w stosunku do samochodów osobowych, przez co czas przejazdu naszych pojazdów będzie krótszy niż samochodem.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W SOPOCIE - DOJAZ, PARKINGI, KOMUNIKACJA

Zobacz także DOJAZDY I PARKINGI PRZY CMENTARZACH W GDAŃSKU

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gdynianin kierowca
To co się dzieje pod cmentarzem od strony Witomina to jakaś paranoja. Odwrócony kierunek wjazdu na cmentarz i działające światła na Konwaliowej/Witomińskiej powodują ogromne korki na tym skrzyżowaniu. Nikt też nie zadbał o to, aby postawić tymczasowe znaki nakazujące parkowanie dwoma kołami skosem na trawniku po lewej stronie Witomińskiej co powoduje, że większość kierowców staje wzdłuż i cała ulica jest zapchana samochodami już od 7 rano. Taki był zwyczaj do tej pory i było znośnie, teraz jest po prostu chaos. Około 7,30 żadnego policjanta, żandarma czy straży miejskiej, którzy by zdyscyplinowali parkujących kierowców na górnym odcinku. Firma ochroniarska pilnuje nie wiadomo czego, stojąc grupkami na parkingu pod bramą. Nowy parking po godz. 9,00 przeznaczony tylko dla inwalidów (może jakieś 0,01 % zmotoryzowanych w Gdyni) stoi prawie pusty, ale ochrona nikogo nie wpuszcza. Autobusy komunikacji miejskiej, mają głównie kierunek do/od dworca głównego lub na Witomino Leśniczówka, a co maja zrobić ci chcą dojechać od strony Sopotu lub Orłowa? Dwie przesiadki za 2x cena biletu? O mieszkańcach dzielnic południowych po prostu w ZKM zapomniano!!!
Dodaj ogłoszenie