Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bronić się przed cyberatakami? Debata „Cyberbezpieczeństwo a Twoja firma. Czy jesteśmy przygotowani na cyberataki" w Gdyni

Jacek Klein
„Cyberbezpieczeństwo a Twoja firma. Czy jesteśmy przygotowani na cyberataki?” Na to pytanie odpowiadali sobie uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska).

Kilkudziesięciu przedsiębiorców, eksperci i przedstawiciele Bawarii wypełnili salę konferencyjna w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Pochylili się nad zagadnieniem dotykającym praktycznie każdą firmę działająca na rynku- cyberatakami.

- W gruncie rzeczy każdy z nas miła do czynienia z cyberatakiem lub jego ryzykiem - mówiła Sylwia Kozłowska z departament ubezpieczeń OC, Head of Finex, Willis Towers Watsonpodczas panelu dyskusyjnego „Świadomość zagrożenia jako fundament cyberbezpieczeństwa - ochrona infrastruktury, przemysłu, sektora finansów i database”. - Ważna jest odpowiedź co lub kto jest źródłem ataku lub stwarza jego ryzyko. Dużo mówi się o technologicznym aspekcie bezpieczeństwa danych, a tymczasem w 70 proc. przypadków cyberincydentów, ryzyko stwarzał czynnik ludzki.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że walka i zapobieganie cyberatakom to przysłowiowe gonienie króliczka. Przestępcy są i będą krok do przodu. Wiele firm nawet nie zdaje sobie sprawy, że były lub są atakowane. Możliwości jest coraz więcej. Na świcie za kilka lat będzie ponad 20 mld różnych urządzeń mobilnych - telefonów komórkowych, tabletów itp. Dane w nich zapisane pokazują praktycznie całe życie posiadacza. Od aktywności w sieci, po kontakty prywatne, dostęp do poczty firmowej, a nawet kont bankowych. Straty wynikłe z utraty kontroli nad tymi danymi mogą być dotkliwe. Niemożność działania przez firmę może kosztować nawet miliony złotych.

Konieczne jest kształcenie kadr i współpraca z samorządami i administracją krajową.

- Na uczelniach są juz kierunki kształcące młodych specjalistów od cyberbezpieczeństwa - mówił prof. Henryk Krawczyk z Politechniki Gdańskiej.

Władze landu Bawarii zainicjowały powołanie platformy cyberbezpieczeństwa.

- Tworzymy instytucje i warunki ramowe ułatwiające współpracę firm i wzrost świadomości samego zagrożenia oraz sposobów zabezpieczenia się przed nim - mówił Andreas Reuchlein z Bawarskiego Ministerstwa Stanu ds. Gospodarki, Energii, Technologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki