Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie przygotować dziecko na wakacje? Sprawdź! [PORADNIK]

Anna Mizera-Nowicka
Wakacje już za tydzień. Czas pomyśleć o wyjeździe dziecka. MEN przygotował wskazówki, jak się za to zabrać
Wakacje już za tydzień. Czas pomyśleć o wyjeździe dziecka. MEN przygotował wskazówki, jak się za to zabrać Fot. 123rf
Aby przekonać się, czy obóz lub kolonia są legalne, wystarczy zajrzeć do bazy resortu edukacji. Jeśli masz zastrzeżenia do organizatora, zgłoś to

Już za tydzień zaczną się wakacje. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało więc dla rodziców poradnik, z którego dowiedzą się nie tylko, jak sprawdzić organizatora obozu, ale i jak spakować malucha czy jak psychicznie przygotować go do wyjazdu. Wskazówki spisano też dla organizatorów, którzy muszą się mieć na baczności, bo niedawno weszły w życie nowe przepisy, które nakładają na nich więcej obowiązków.

Czytaj: Wakacje nad morzem

- Organizator wypoczynku musi zgłosić wyjazd do kuratorium oświaty. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci w zgłoszeniu ma obowiązek podać m.in. dane, dotyczące miejsca wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, zatrudnionej kadry oraz programu pracy z dziećmi. Musi również podać informacje na temat zapewnianej opieki medycznej - wylicza Iwona Tanewska z Kuratorium Oświaty w Gdańsku. - Dzięki temu wizytatorzy mogą skontrolować miejsca wypoczynku nie tylko przed, ale i w trakcie pobytu dzieci. Podobne kontrole może przeprowadzać straż pożarna, sanepid, nadzór budowlany.

Aby rodzic mógł spać spokojnie, MEN zaleca, żeby przed wyjazdem dziecka zajrzeć do centralnej bazy wypoczynku i poszukać tam obozu, na który ma jechać. Jeśli jest legalny, musi tam się znaleźć. Zarówno baza, jak i przygotowany przez resort edukacji poradnik znajdują się na stronie ministerstwa, w zakładce „bezpieczeństwo”.

Zobacz: Błękitna flaga 2016. Pomorskie plaże z certyfikatem jakości [MAPA KĄPIELISK]

- Intencją autorów poradnika jest informowanie o podstawowych wymaganiach, stawianych organizatorom wypoczynku. Natomiast rodzicom poradnik może dostarczyć praktycznych wskazówek w wyborze oferty wypoczynku - mówi Justyna Sadlak z biura prasowego MEN.

Z kolei pracownicy Kuratorium Oświaty w Gdańsku przypominają, że nawet jeśli w trakcie obozu rodzice mają jakieś zastrzeżenia do organizatora, mogą go sprawdzić. Wystarczy zgłosić to do kuratorium oświaty, sanepidu lub straży pożarnej.

Ale bez względu na to, kto jest organizatorem wyjazdu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżą m. in. do Francji, Belgii, Turcji, na Ukrainę czy do szeregu turystycznych krajów afrykańskich. Gdzie jeszcze jest niebezpiecznie, na bieżąca można śledzić na stronie MSZ w zakładce „Ostrzeżenia dla podróżujących”.

jak przygotować malucha na wyjazd? Podpowiada resort edukacji

  • Dziecko wymaga przygotowania do wyjazdu i przebywania poza domem. Jeśli jest to pierwszy wyjazd, tym bardziej trzeba przekazać mu jak najwięcej informacji o życiu na kolonii czy obozie. Warto opowiedzieć, jaki jest plan dnia, kiedy i jak spożywane będą posiłki, kto organizuje zabawę, jakie będą zasady korzystania z kąpieliska.
  • Ważne jest także, by przygotować dziecko do samodzielnego mycia i ubierania się oraz porozmawiać o tym, w jakich warunkach będzie spało. Zachęcające do samodzielnego wyjazdu będą z pewnością obietnice atrakcyjnych wycieczek, konkursów, gier terenowych.
  • Według MEN dziecko powinno też wiedzieć, że:
    - w czasie wypoczynku rodziców zastępuje wychowawca i do niego zgłasza wszystkie potrzeby/problemy
    - nie można oddalać się od grupy lub z miejsca wypoczynku;
    - ma natychmiast informować wychowawcę, kierownika lub rodzica o wszelkich niepokojących je sytuacjach (napastowania przez dorosłych, innych uczestników wypoczynku, itp.);
    - nie wolno przyjmować jedzenia i napojów od nieznanych osób;
    - nie można jeść leśnych owoców, bo mogą okazać się trujące;
    - kontakt z bezpańskimi zwierzętami może być niebezpieczny.
  • Dodaniem pewności dziecku będzie dokładne umówienie się na rozmowy telefoniczne, ewentualnie także odwiedziny. W planie organizatora wypoczynku są zwykle ustalone dni odwiedzin.
  • Jeśli dziecko podróżuje autobusem, warto sprawdzić, czy jest on w pełni sprawny. Można skorzystać ze strony internetowej bezpiecznyautobus.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki