Jak bezpiecznie chronić się przed pneumokokami w czasie pandemii COVID-19?

Materiał informacyjny w ramach kampanii „Pneumokoki nie liczą lat. Zaszczepieni – zabezpieczeni”
Udostępnij:

Zakażenia pneumokokami kojarzą się głównie z dziećmi. Tymczasem bakteria S. pneumoniae i wywołane przez nią zakażenia pneumokokowe to ważny problem medyczny także wśród osób dorosłych, szczególnie osób starszych i przewlekle chorych. Bakteria jest najczęstszą przyczyną pneumokokowego zapalenia płuc (PZP) i groźnej inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP). Dlatego warto zwrócić uwagę na niebezpieczne pneumokoki i zabezpieczyć się przed nimi również w trakcie pandemii. Jak to jednak zrobić bezpiecznie?

Bakteria S. pneumoniae jest najczęściej występującym czynnikiem etiologicznym zapalenia płuc, a te mogą prowadzić do hospitalizacji, zaostrzenia chorób towarzyszących, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci. Choroby płuc to czwarta najczęstsza przyczyna śmierci w Polsce u osób powyżej 65 roku życia, zaraz po chorobach układu krążenia i nowotworach. Leczenia zakażeń pneumokokowych nie ułatwia fakt, że bakterie te są oporne na działanie antybiotyków i wywołane przez nie zakażenia po prostu trudno się leczą.

Pneumokoki w trakcie pandemii stały się jeszcze bardziej niebezpieczne. Według najnowszych doniesień naukowych, zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, powodującym COVID-19, towarzyszą jednoczesne zakażenia bakteryjne, do których zaliczają się również pneumokoki. Chorzy zarażeni SARS-CoV-2 z koinfekcją innymi patogenami zwykle są dłużej hospitalizowani, częściej kierowani na oddział intensywnej terapii i narażeni są na większe ryzyko śmierci.

Podobnie jak w przypadku dzieci zalecaną formą profilaktyki zakażenia tą groźną bakterią są szczepienia. Dla osób dorosłych dostępne są skuteczne szczepienia, które chronią przed inwazyjną chorobą pneumokokową oraz pneumokokowym zapaleniem płuc. Szczepionka polisacharydowa starszego typu wymaga powtarzania jej podania, szczepionka skoniugowana jest jednodawkowa. Warto dodać, że szczepionkę przeciw pneumokokom można podawać razem ze szczepionką przeciw grypie, a także w każdym innym dniu przed lub po szczepieniu przeciw COVID-19.

W dobie pandemii COVID-19 szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane jako priorytetowe w grupach szczególnie podatnych na zachorowanie, w tym wśród osób po 60. roku życia i przewlekle chorych i rekomendowane w Polsce w Programie Szczepień Ochronnych na rok 2021. Czynnikami, które podnoszą ryzyko choroby pneumokokowek są wiek (powyżej 50 roku życia), zaburzenia odporności (wrodzone i nabyte, białaczka, zakażenia HIV), choroby przewlekłe (choroby serca, cukrzyca, przewlekłe choroby płuc i wątroby) i niezdrowe zachowania, do których zalicza się palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.

Pamiętaj, pneumokoki nie liczą lat! Warto chronić się przed nimi niezależnie od wieku.

*

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie