Jacek Żalek odchodzi z Platformy: Moje hasło to "serce do walki", nie "zakneblowane usta" [VIDEO]

ToL
Bartek Syta/Polskapresse
Jacek Żalek zdecydował się pójść w ślady swojego bliskiego współpracownika Jarosława Gowina. Poseł poinformował dzisiaj, że odchodzi z Platformy Obywatelskiej. - Bez podjęcia dialogu trudno będzie współpracować i nie chciałbym być w sytuacji, w której walczę z własną partią - powiedział.

Gowin poinformował w poniedziałek, że odchodzi z PO z powodu polityki rządu m.in. ws. OFE oraz podatków. "Doszedłem do granicy, za którą lojalność wobec partii stoi w konflikcie z lojalnością wobec Polaków" - powiedział. Teraz to samo uczynił Żalek.

Źródło: TVN24/x-news

- Moim hasłem wyborczym było "serce do walki", a nie "zakneblowane usta". Niestety decyzja o zawieszeniu mnie w prawach członka (klubu PO) przesądziła o tym, że bez podjęcia dialogu trudno będzie współpracować i nie chciałbym być w sytuacji, w której walczę z własną partią, a nie mogę walczyć o postulaty, które obiecałem realizować swoim wyborcom".

Jak mówił Żalek, okazało się, że PO nie potrafiła sprostać wyzwaniom, które postawili Polacy. - Miliony Polaków zaufały, że będziemy rozwiązywać problemy, budować najwięcej autostrad - budujemy najdrożej, że będziemy obniżać podatki - podnosimy podatki, że będziemy podnosić poziom edukacji - on się obniża, że będziemy tworzyć nowe miejsca pracy - tych miejsc pracy dla młodego pokolenia nie ma" - wyliczał.

Poseł tłumaczył, że okazało się, iż różni go z kolegami z Platformy podejście do fundamentalnych kwestii gospodarczych.

Żalek mówił też, że są w Platformie posłowie, "którzy pytają, sugerują gotowość" dołączenia do Jarosława Gowina. Polityk ten zasugerował w poniedziałek tworzenie nowej inicjatywy politycznej.

- Nie chciałbym (jednak) nikomu odbierać możliwości podjęcia samodzielnej decyzji, każdy poseł będzie podejmował decyzję zgodnie z własnym sumieniem. Ja tak zrobiłem, nie mam żadnego prawa, żeby podejmować decyzję (o odejściu z PO) za kogokolwiek - podkreślił Żalek.

Nie chciał jednak powiedzieć, którzy politycy i które partie mogłyby się przyłączyć do inicjatywy Gowina. - Każdy z podmiotów politycznych ma samodzielność - wyjaśnił. Dopytywany, czy widzi w nowej partii Jana Rokitę, Żalek powiedział jedynie: "To bez wątpienia polityk wielkiej klasy".

Poseł zapowiedział, że będzie apelował do Gowina, aby "podjął się trudnego zadania zogniskowania wokół siebie polityków, którzy chcą walczyć w imię wartości i określonego celu". Wyraził nadzieję, że nowa inicjatywa przywróci nadzieję tym Polakom, którzy dzisiaj czują, że nie mają reprezentacji w parlamencie. - Mam nadzieję, że uda nam się uwolnić energię Polaków, wyzwolić z lęku polską opinię publiczną przed nieudolnymi politykami, aroganckimi urzędnikami - dodał.
Jak zapewnił, w czasie głosowań w Sejmie będzie głosował zgodnie z własnym sumieniem i nie będzie się kierował antypatiami personalnymi. Nie odpowiedział na pytanie, jak będzie głosował w piątek ws. nowelizacji budżetu.

Żalek pytany, czy w związku z odejściem z PO, złoży mandat poselski, odpowiedział: "Musiałbym mieć zgodę moich wyborców, którzy na mnie głosowali i zapewne nie życzyliby sobie, żebym rezygnował, bo wtedy nie walczyłbym o ich prawa, tylko skapitulowałbym"

Pod koniec sierpnia władze klubu PO zawiesiły Jacka Żalka w prawach członka klubu na trzy miesiące. Jarosław Gowin dostał karę w wysokości 2 tys. zł. Kary dla Żalka i Gowina były efektem złamania przez obu posłów dyscypliny klubowej.

Po odejściu Żalka klub PO liczy 203 posłów. Koalicja PO-PSL ma obecnie w Sejmie dokładnie 232 głosy, większość parlamentarna liczy 231. Wcześniej obliczano, że po odejściu Żalka klub PO będzie liczył 202 posłów, jednak w środę ślubowanie poselskie złożyła Renata Janik, która zastąpiła w ławach poselskich klubu PO zmarłego w sierpniu Konstantego Miodowicza. Oznacza to, że koalicja PO-PSL ma dwa głosy przewagi.

Żalek zasiada w Sejmie drugą kadencję. W obecnej ani razu nie zabrał głosu na sali posiedzeń, złożył 56 interpelacji i 4 zapytania poselskie. Pięciokrotnie reprezentował Sejm przed Trybunałem Konstytucyjnym; podpisał się pod siedmioma projektami ustaw. Pracuje w sejmowych komisjach sprawiedliwości i praw człowieka oraz ustawodawczej.

Reakcje polityków PO po odejściu Żalka: "Bez niespodzianki", "to klaruje sytuację"
Politycy PO uważają, że odejście z partii posła Żalka nie jest niespodzianką i klaruje sytuację w Platformie. Zapewniają, że nie ma zagrożenia dla większości koalicyjnej PO-PSL. "Stabilność sytuacji się nie zmieni" - przekonuje szef klubu PO Rafał Grupiński.

Grupiński powiedział, że nie jest mu żal odejścia z partii Żalka. "Nie ma zaskoczenia, spodziewałem się, że zrobi to w środę, ale wtedy były duże demonstracje i nie przebiłby się ze swoim komunikatem, dzisiaj się zapewne nieco przebije" - zaznaczył.

Szef klubu PO przyznał, że partia myślała o tym, by rozstać się z Żalkiem już wiosną 2012 roku, ponieważ - jak mówił - "poseł cały czas działał w sposób nieodpowiedzialny i udzielał wywiadów, w których krytykował działania partii". "Żalek mówił często o rzeczach, o których nie ma pojęcia, które trudno było zrozumieć, a nawet intelektualnie zaakceptować" - ocenił Grupiński.

"Jego decyzja bez wątpienia klaruje i czyści atmosferę w klubie PO, i kończy czas sporów" - konkludował Grupiński.

Również rzecznik dyscypliny klubowej PO Iwona Śledzińska-Katarasińska zapewniła, że odejście Żalka nie jest zaskoczeniem. "Od dawna uczestnictwo posła Żalka w pracach klubu było dosyć znikome, to że zdecydował się opuścić PO, to właściwie dobrze dla niego, dla partii i dla klubu PO" - wskazała.

Jak dodała, nigdy nie wiedziała, jak Żalek zagłosuje, więc "była to iluzoryczna, papierowa większość". "Mimo to koalicja PO-PSL z reguły uzyskiwała większość w Sejmie w ważnych głosowaniach" - podkreśliła Śledzińska-Katarasińska.

Wideo

Materiał oryginalny: Jacek Żalek odchodzi z Platformy: Moje hasło to "serce do walki", nie "zakneblowane usta" [VIDEO] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
robert

na interii jest sonda internautow ; PIS ma 52%

r
robert

na interii jest sonda internautow ; PIS ma 52%

z
zalek

zaluj

777

TUTKOM NIE LECIAŁO A DŁUGI tW GIERKA SPŁACONE A GIYREK POLSKA ROZWIJOŁ A WY JOM ZWIJOCIE SPRZEDAJECIE Z ZYSKIEM WŁASNYM A NARÓD MOCIE W DOPIE BO WOM ZAWSZE DOBRZE A PULA PRZY KORYCIE Z GÓRY USTALONO A WIEPRZÓW COROZ WIYNCYJ.

777

Z CUDZEJ KRZYWDY I BIEDY CHOROBY NIE ZAZDROSZCZOM I NIE POmawIAJOM mAJĄ SUMIENIE CO DZISIAJ JEST EWENEMĘTEM .

s
sokol

jak tak dalej pojdzie to chyba jednak pis wygra i wtedy rozpocznie sie prawdziwy cyrk

e
eks PO
Wszyscy, którzy głosowali na Tuska i jego bandę przyznajmy wreszcie, że byliśmy frajerami.

Nie wdawajmy się w bezsensowne pyskówki z przeciwnikami PO bo dziś wszyscy doskonale wiemy, że to MY - elektorat PO - okazaliśmy się idiotami.

Możemy oczywiście temu publicznie zaprzeczać, nie chcąc przyznać się do własnego frajerstwa, ale samych siebie nie oszukamy.

Czas więc powiedzieć wprost: Szanowni wyborcy PiS - mieliście rację !

Trzeba mieć odwagę by przyznać się do własnej głupoty.

Ja, jako były wyborca Tuska i PO przyznaję się do tego i przepraszam, że swoim głosem przyczyniłem się do tragedii tylu rodaków.

Przepraszam z całego serca.
r
radecki

Tusk niech tworzy lewacką koalicję razem z komuchami i ćpunami. Tam mu bliżej. Ale niech nikt się nie dziwi, że ludzie uczciwi, jak Godson, Gowin i Żalek nie chcą uczestniczyć w tym syfie.

z
zkropidłakapie

Tak właśnie wygląda kato-talibów życie !
Największe świnie przy jednym zbierają się korycie !

z
zkropidłakapie

Tak właśnie wygląda kato-talibów życie !
Największe świnie przy jednym zbierają się korycie !

p
polo

Dla Polaków będzie lepiej, gdy dziurawa platforma pójdzie na dno wraz ze
wszystkimi szczurami.
To daje większa gwarancję, że już nie POwróci.

H
Hejter

Szkoda tylko ze nie można tu z nikim pogadać na poziomie z tej drugiej strony- dajesz argument i albo cisza albo wyrywają Cię od 'komuchow'

b
ble

ha ha ha - doskonale.

H
Hejter

Nie wymagaj jeszcze od niej żeby powiedziała o co jej chodziło. Już wystarczająco sie spociła jak to pisała :)

H
Hejter

'Zadluzenie wieksze jak za Gierka ...' Fakty podaj misiu, fakty. Sumę zadłużenia gierka i sumę 'peło' oraz jak to sie na do PKB, a i źródło na którym sie opierasz tez podaj. Bo niestety takie rzucenie czegoś w powietrze to przysłowiowe 'sr***e w banie'

Dodaj ogłoszenie