IV Forum Wizja Rozwoju w Gdyni Największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce rozpoczyna się w czwartek, 26.08.2021 r.

Materiał powstał we współpracy z Fundacja Wizja Rozwoju
Fot. Przemek Świderski/archiwum. Forum, wizja i rozwój będą wytaczać kolejne kierunki, będą azymutem zmian w naszej Ojczyźnie - mówił przed rokiem premier Mateusz Morawiecki
Fot. Przemek Świderski/archiwum. Forum, wizja i rozwój będą wytaczać kolejne kierunki, będą azymutem zmian w naszej Ojczyźnie - mówił przed rokiem premier Mateusz Morawiecki
Udostępnij:
Kilka tysięcy gości, przedstawiciele rządu, największych krajowych firm, politycy, wybitni eksperci, przedsiębiorcy i naukowcy przez dwa dni będą dyskutować o przyszłości gospodarki - nie tylko Polski, także Europy, a nawet świata. Forum Wizja Rozwoju po raz czwarty odbędzie się w Gdyni.

Gospodarka

Tegoroczne forum skupia się na najważniejszych problemach i wyzwaniach, a także szansach gospodarczych na najbliższe lata - transformacji energetyki, nowych źródłach energii, w tym na energetyce morskiej, paliwach alternatywnych, rozwoju nowych technologii w zakresie elektromobilności, magazynowania energii, sztucznej inteligencji. Na inwestycjach infrastrukturalnych w szlaki transportowe i potencjale portów morskich zapewniających silną pozycję kraju. Na stymulowaniu inwestycji w najbardziej przyszłościowe obszary biznesowe oraz wejściu na ścieżkę dynamicznego wzrostu po pandemii i utrzymaniu się na niej, tak aby wyprzedzić konkurencję.

- Wiemy, jak to zrobić. Mamy Polski Ład - ambitny i realistyczny plan działania. Oznacza on strumień pieniędzy na nowe inwestycje w całym kraju. To potężny impuls rozwojowy, który przyczyni się do nowych zamówień i realizacji, pobudzi konsumpcję, napędzi gospodarkę, zagwarantuje Polakom wyższe płace i lepszy standard życia - zapowiada w liście do uczestników konferencji premier Mateusz Morawiecki i dodaje, że organizowane już po raz czwarty Forum Wizja Rozwoju będzie okazją do spotkania przedstawicieli reprezentujących różne sektory i żywej dyskusji o Polsce przyszłości.

Program tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni bardzo mocno akcentuje tematykę rynku energii. Jednym z najważniejszych punktów jest Kongres 3W - Woda, Wodór, Węgiel, współorganizowany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Polskę, bazującą od lat na tradycyjnych źródłach, w najbliższych latach czeka w tej kwestii prawdziwa rewolucja technologiczna.

- Wodór może być przyszłością naszej gospodarki, przyszłością dla Śląska, który powoli będzie żegnał się z węglem jako kopaliną, którą traktujemy jako produkt do spalenia i uzyskania energii. Ale także dla Pomorza w związku z planowanym rozwojem energetyki wiatrowej - mówi Adam Gawęda, poseł na sejm RP, były sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Gigantyczne znaczenie dla gospodarki będzie miał rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Poświęcone temu będzie kilka debat i paneli eksperckich. Budowa farm wiatrowych to nakłady inwestycyjne rzędu nawet 150 mld zł. Aby nowa gałąź gospodarki przyniosła jak największe korzyści lokalnym farmom i społecznościom, konieczna jest budowa infrastruktury potrzebnej do transportu i instalacji siłowni morskich oraz budowa kompetencji do eksploatacji nowych zasobów. Tego zagadnienia nie mogło zabraknąć na Forum. Energetyka wiatrowa w Polsce ma szansę rozwinąć się jak nigdy dotąd dzięki wykorzystaniu potencjału Morza Bałtyckiego.

Tradycją Forum jest uwzględnienie w agendzie polityki senioralnej. W trakcie czwartej edycji eksperci porozmawiają o kwestiach związanych z aktywizacją osób starszych, poszukają rozwiązań ułatwiających im funkcjonowanie w społeczeństwie.

Drugiego dnia forum odbędzie się Hackathon Wizja Rozwoju’21. W tym roku uczestnicy będą pracować nad projektami o tematyce innowacji leśnych, w dowolnej technologii.

Fot. Przemek Świderski/archiwum. Wstęp na panele dyskusyjne w ramach Forum Wizja Rozwoju w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji

Wydarzeniem towarzyszącym konferencji będzie też II Pomorskie Forum Kół Gospodyń Wiejskich.

- Nie ma drugiego takiego wydarzenia w Polsce Północnej i nie ma drugiego miasta w całym kraju, które tak koncentruje się na spojrzeniu w przyszłość - zapowiada Małgorzata Zwiercan, inicjatorka Forum Wizja Rozwoju. - Serdecznie zapraszam do udziału w wymianie myśli, poszukiwania wspólnych rozwiązań i tworzenia projektów gospodarczych.

Forum Wizja Rozwoju odbędzie się 26 i 27 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Honorowym patronem wydarzenia jest premier Mateusz Morawiecki. Wstęp na debaty jest bezpłatny dla publiczności (po uprzedniej rejestracji na stronie organizatora). Więcej informacji na: wizjarozwoju.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki