MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje przeciwpowodziowe na Pomorzu za 23 mln zł. Ochronią Żuławy i Trójmiasto. Wody Polskie podpisały umowy z wykonawcami

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Inwestycje przeciwpowodziowe na Pomorzu za 23 mln zł. Ochronią Żuławy i Trójmiasto. Wody Polskie w czwartek, 18.02.2021 r. podpisały umowy z wykonawcami
Inwestycje przeciwpowodziowe na Pomorzu za 23 mln zł. Ochronią Żuławy i Trójmiasto. Wody Polskie w czwartek, 18.02.2021 r. podpisały umowy z wykonawcami Przemyslaw Swiderski
Wody Polskie zapowiadają cztery inwestycje, które chronić mają pomorskie tereny przed powodzią. Dwie z nich zostaną zrealizowane na położonych poniżej poziomu morza Żuławach, dwie na wybrzeżu Zatoki Puckiej. W Gdańsku w czwartek, 18.02.2021 r. umowy z wykonawcami podpisał Przemysław Daca, szef Wód Polskich.

Inwestycje przeciwpowodziowe na Pomorzu za 23 mln zł. Ochronią Żuławy i Trójmiasto. Co powstanie?

Wody Polskie zleciły:

  • odbudowę stacji pomp w Mrzezinie w powiecie puckim,
  • stacji pomp w Koszwałach w powiecie nowodworskim
  • oraz budowę konstrukcji odcinającej na Kanale Wysokim w powiecie gdańskim.

Inwestycje te mają zabezpieczyć przed powodzią teren o łącznej powierzchni 1 900 hektarów. Łączny koszt to 23 mln zł.

Odbudowa stacji pomp w Rekowie i Mrzezinie

Najwięcej, bo niemal 17 mln zł, kosztować będzie odbudowa stacji pomp w Rekowie i Mrzezinie, zlokalizowanych niedaleko wybrzeża Zatoki Puckiej, przy rzece Redzie (powiat pucki). Są to tereny zalewowe, bagienne, narażone na efekt tzw. cofki.

Zdaniem Bogusława Pinkiewicza, rzecznika Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku (jednostki Wód Polskich), poważna modernizacja techniczna stacji pomp odwadniających (mimo że przetarg mówi o odbudowie, to stacje są cały czas czynne i używane), pozwoli sprawniej chronić przed powodzią tereny graniczące od północy z Trójmiastem. Wybudowane dawniej stacje pomp są już dziś nieefektywne i nieekonomiczne. Pogłębione i oczyszczone zostaną również kanały doprowadzające wodę do pompowni.

Inwestycja w żuławskich Koszwałach (powiat gdański), na kanałach Starym oraz Piaskowym

Podobne zadanie ma inwestycja w żuławskich Koszwałach (powiat gdański), na kanałach Starym oraz Piaskowym o wartości 5,3 mln zł. Tu również konieczna była modernizacja stacji pomp, których zadaniem jest odbiór nadmiaru wód z rzek i kanałów w czasie zagrożenia powodziowego i „wyrzucenie” ich na specjalne, zalewowe poldery.

Warto dodać, że położone poniżej poziomu morza Żuławy niemal stale zagrożone są powodzią. Groźne dla regionu mogą być zarówno tzw. cofki, które wtłaczają do rzek i kanałów, przy sztormowych, północno-wschodnich wiatrach, masy wód z Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, czy zimowo-wiosenne zatory kry na rzekach, które również mogą spowodować spiętrzenie wód i zalanie przybrzeżnych obszarów.

Budowa konstrukcji odcinającej na Kanale Wysokim

Na Żuławach Wody Polskie zrealizują również inną, przeciwpowodziową inwestycję. Będzie to budowa konstrukcji odcinającej na Kanale Wysokim (łączącym się z Martwą Wisłą), przy ujściu z Kanałem Piaskowym. Ten swego rodzaju przepust również będzie miał zadanie przeciwpowodziowe. Będzie zatrzymywał wzbierające wody „cofkowe”.

Większość urządzeń modernizowanych stacji pomp zostanie wymieniona, a obiekty po modernizacji będą w pełni zautomatyzowane. Inwestycje mają rozpocząć się wiosną i zakończyć w październiku tego roku.

– W obecnej sytuacji, inwestycje takie jak te mają szczególne znaczenie. Wszyscy słyszymy o zagrożeniu powodziowym i widzimy, że jest to realne zagrożenie, na które musimy się przygotowywać, m.in. unowocześniając infrastrukturę – powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca po podpisaniu umów z wykonawcami inwestycji.

– Inwestycje, na które podpisaliśmy umowy, chronią dwa newralgiczne, z punktu widzenia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, tereny nadmorskie. W przypadku przepompowni w Rekowie i Mrzezinie to zurbanizowane tereny na północ od Trójmiasta, a przepompownia w Koszwałach i budowla odcinająca na Kanale Wysokim zwiększają zabezpieczenia Żuław Gdańskich – dodała dyrektor RZGW Aleksandra Bodnar.

Inwestycje przeciwpowodziowe na Pomorzu za 23 mln zł. Ochronią Żuławy i Trójmiasto. Wody Polskie w czwartek, 18.02.2021 r. podpisały umowy z wykonawcami

Inwestycje przeciwpowodziowe na Pomorzu za 23 mln zł. Ochron...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki