reklama

Inwestycje kolejowe na Pomorzu ułatwią dostęp do morskich portów i żeglugę rzeczną

Kazimierz NetkaZaktualizowano 
Zmodernizowana trasa kolejowa nr 226 Pruszcz Gdański – Port Północny. PKP PLK zbudowały nad Martwą Wisłą wyższy most Przemek Świderski
PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyły strategiczną dla gospodarki morskiej inwestycję - modernizację szlaku towarowego z Pruszcza Gdańskiego do Portu Gdańsk. Teraz pociągi z tysiącami ton towarów mogą znacznie szybciej poruszać się dwoma torami. Na tym nie koniec. Inwestycje kolejowe na Pomorzu planowane są na 6 mld zł.

- Lepszy dostęp kolei do portów morskich oraz krótsze i wygodniejsze podróże w regionie – to główne efekty realizacji Krajowego Programu Kolejowego w województwie pomorskim – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA. - Atrakcyjniejsze będą przejazdy m.in. z Bydgoszczy do Trójmiasta i z Lęborka do Łeby. W sumie, inwestycje kolejowe na Pomorzu planowane są na 6 mld zł. Ułatwią podróże i dostęp do portów. Przekazany do konsultacji społecznych Krajowy Program Kolejowy przewiduje 12 projektów do realizacji na terenie województwa pomorskiego. Obejmuje on inwestycje wokół portów w Gdyni i Gdańsku oraz na trasie Bydgoszcz – Trójmiasto, które przyczynią się do poprawy warunków obsługi przewozów towarowych. Planowane prace na ciągach pasażerskich poprawią stan ważnych regionalnych linii kolejowych, zapewnią wygodną komunikację mieszkańcom regionu i turystom.

Czytaj też: Inwestycje kolejowe na Pomorzu za 6 mld zł ułatwią podróże i dostęp do portów

- Przekazany do konsultacji Krajowy Program Kolejowy, obejmujący porty morskie oraz poprawę ważnych w regionie i wykorzystywanych turystycznie linii kolejowych, stanowi ważny impuls rozwojowy. Realizacja ujętych w nim zadań wpłynie na wzrost konkurencyjności kolejowego transportu towarowego oraz na poprawę systemu komunikacji – mówi Kazimierz Smoliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.

Inwestycje wokół dwóch portów w Gdyni i Gdańsku oraz prace na trasie Bydgoszcz – Trójmiasto przyczynią się do poprawy warunków obsługi towarowych przewozów intermodalnych. Zwiększy to znacząco sprawność i bezpieczeństwo ruchu na liniach „tworzących” Korytarz Morze Bałtyckie – Morze Adriatyckie.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w obecnej perspektywie zakładają znaczącą poprawę dla przewozów towarowych – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA. - To m.in. dobre połączenie do bałtyckich portów i sprawne wyjazdy ze Śląska. Poprawa trasy Trójmiasto – Bydgoszcz, na którą planujemy w granicach województwa pomorskiego około 1,2 mld zł zapewni zarówno sprawniejszy przewóz towarów jak i lepsze połączenia aglomeracyjne

Dzięki dobudowie dodatkowych torów oraz elektryfikacji odcinka Maksymilianowo – Gdynia Główna, na linii łączącej Bydgoszcz z Trójmiastem powstanie nowa możliwość - alternatywny korytarz dla transportu towarowego, obsługującego port morski w Gdyni. Takie rozwiązanie uwolni linię średnicową Gdynia – Gdańsk od ruchu towarowego i usprawni kolejową komunikację, tak ważną dla mieszkańców aglomeracji – wynika z informacji, które przekazał nam Mirosław Siemieniec - rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Kolej, umacniając swe szlaki na lądzie, ułatwia też żeglugę rzeczną. Tak stało się w Gdańsku Przeróbce, gdzie na trasie kolejowej nr 226 Pruszcz Gdański – Port Północny PKP PLK zbudowały nad Martwą Wisłą wyższy most, a stary został zdemontowany.

Czytaj również: Więcej pociągów może wjechać w ciągu doby do gdańskiego portu

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie