Inwestycja mieszkaniowa Żurawie w Gdańsku: Z szacunku do przeszłości, w trosce o przyszłość

Materiał informacyjny YIT
Realizowana przez firmę YIT wielofunkcyjna inwestycja Żurawie powstanie na 1,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej.
Realizowana przez firmę YIT wielofunkcyjna inwestycja Żurawie powstanie na 1,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej.
Udostępnij:
Ruszyła sprzedaż mieszkań w wyjątkowym miejscu w Gdańsku. Powstający na Młodym Mieście wielofunkcyjny obiekt Żurawie, łączy światowej klasy jakość i komfort z urokiem tej postindustrialnej dzielnicy Gdańska. Za projekt odpowiedzialny jest profesor Rainer Mahlamäki, światowej sławy architekt z Finlandii oraz autor wielokrotnie nagradzanego projektu Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Od kawalerek po apartamenty

Inwestycja Żurawie, której łączna powierzchnia użytkowa wynosić będzie ponad 40 500 m2, w swoim pierwszym etapie pomieści 243 mieszkania o metrażach od 29 do 92 m2. W ofercie dostępne są zarówno kawalerki, jak i większe, kilkupokojowe apartamenty o wyjątkowych i oryginalnych układach architektonicznych. Mieszkania zostaną wykończone wysokiej jakości materiałami oraz doświetlone wysokim oknami, z których rozpościerać będzie się widok na okoliczną panoramę. Na przyszłych mieszkańców czekają naziemne oraz podziemne miejsca parkingowe, wyposażone w ładowarki do samochodów elektrycznych i hybrydowych, a także komórki lokatorskie. Nie zabraknie też stref przyjaznych rowerzystom. Na parterze znajdą się lokale handlowo-usługowe, zaś w części wspólnej powstanie recepcja, służąca wszystkim użytkownikom. Zakończenie tej części inwestycji planowane jest na 2023 rok.

Inwestycja mieszkaniowa Żurawie w Gdańsku: Z szacunku do przeszłości, w trosce o przyszłość

Dbając o każdy detal

Projekt mieszkaniowo-biurowy Żurawie charakteryzuje dynamiczna bryła, nawiązująca do historycznego i kulturalnego dziedzictwa dzielnicy Młodego Miasta. Do stworzenia budynków zostaną wykorzystane cegła i szkło, przywodzące na myśl hale stoczniowe, statki, wydmy i morze. Dzięki dbałości o szczegóły obiekt naturalnie wkomponuje się w otoczenie dawnej stoczni.

W każdym budynku zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi. Mieszkańcy otrzymają do dyspozycji przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją firmy YIT „More Life in Yards”, która odpowiada na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Deweloper przewidział w projekcie rozwiązania wodo- i energooszczędne. W trosce o naturę, na terenie inwestycji zostaną zamontowane domki dla owadów, by zieleń na wewnętrznych łąkach naprawdę ożyła.

Inwestycja mieszkaniowa Żurawie w Gdańsku: Z szacunku do przeszłości, w trosce o przyszłość

W samym sercu Młodego Miasta

Realizowana przez firmę YIT wielofunkcyjna inwestycja Żurawie powstanie na 1,5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza, w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i niedaleko historycznej bramy Stoczni Gdańskiej. Centralna lokalizacja oraz bliskość infrastruktury komunikacyjnej, w tym Dworca Głównego, umożliwi sprawne poruszanie się po najważniejszych punktach Trójmiasta. Zachowane zostaną również osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności i Stare Miasto.

Teren Młodego Miasta to część Gdańska, która najbliższych latach będzie się rozwijać jako nowoczesna, tętniąca życiem dzielnica. Powstaną tu mieszkania, biurowce, drogi, instytucje kultury i atrakcyjne lokale gastronomiczne.

Więcej informacji dotyczących rozkładów oraz cen mieszkań kompleksu Żurawie dostępnych jest na stronie: www.yit.pl

Z szacunku do historii i kultury Gdańska

Nazwa Żurawie nawiązuje do zielonych dźwigów stoczniowych, które są jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu miasta. Dawniej towarzyszyły pracującym i strajkującym stoczniowcom, a dziś przypominają o dumie ze stoczni oraz roli Gdańska w procesie demokratycznych przemian.

Inwestycja została zaprojektowana przez prof. Rainera Mahlamäkiego, światowej sławy architekta i współzałożyciela jednej z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pracowni architektonicznych – Lahdelma&Mahlamäki Architects, znanej w Polsce z wielokrotnie nagradzanego projektu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- Misją architekta jest opracowanie projektu, który z jednej strony będzie nawiązywał do historii, a z drugiej odpowiadał na współczesne, a nawet przyszłe potrzeby potencjalnych użytkowników oraz lokalnej społeczności. Gdańsk wyróżnia piękna, zróżnicowana architektura, w której widoczne są wpływy wynikające z bogatej przeszłości miasta. Tworząc projekt, inspirowałem się elementami lokalnej architektury, takimi jak czerwona cegła czy okna z drewnianymi i metalowymi framugami. Słuchałem odgłosów życia portowego i czytałem książki o historii Gdańska. Wszedłem też na dach Europejskiego Centrum Solidarności, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. To wszystko stanowiło dla mnie ogromną inspirację przy tworzeniu projektu Żurawie dla firmy YIT. – wyjaśnia profesor Rainer Mahlamäki.

Żurawie, profesor Rainer Mahlamäki - szkice

Profesor Mahlamäki stworzył wyjątkowy i funkcjonalny projekt na światowym poziomie, łącząc w nim industrialny styl z nowoczesną architekturą. Dostosował go tym samym do krajobrazu Gdańska oraz jego historii, jednocześnie proponując rozwiązania inspirowane tradycją fińskiej architektury.

Żurawie, profesor Rainer Mahlamäki - szkice

YIT – wiarygodny i doświadczony deweloper

YIT jest największym deweloperem w Finlandii i jedną z najbardziej znaczących firm budowlanych w Europie Północnej. Istnieje na rynku od ponad 100 lat i projektuje oraz buduje mieszkania, co-livingi oraz biurowce. Specjalizuje się również w wymagającym budownictwie infrastrukturalnym. 7400 ekspertów YIT, wspólnie z klientami, tworzy bardziej funkcjonalne, atrakcyjne i zrównoważone środowiska miejskie. YIT działa w 10 krajach: Finlandii, Rosji, Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Czechach, Polsce, a także na Słowacji. W 2020 roku przychody spółki wyniosły około 3,1 miliarda euro. Akcje YIT notowane są na giełdzie NASDAQ Helsinki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie