Inwestor pilnie poszukiwany

  Inwestor pilnie poszukiwany

  Joanna Łabasiewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Biuro maklerskie PKO SA - jedyny podmiot, który do tej pory był rozważany jako inwestor strategiczny dla Tczewskiego Centrum Zdrowia - wycofał się. A właściwie nie wpłacił do 1 sierpnia wymaganych 8 mln zł, co automatycznie zdyskwalifikowało go i Zarząd Powiatu musiał unieważnić procedury.
  Co więcej - te pieniądze miały pomóc TCZ w spłacie istniejących zobowiązań. W tej sytuacji, aby uratować szpital, Starostwo Powiatowe w Tczewie jest zmuszone zainwestować w lecznicę kolejne pieniądze. Dlatego przede wszystkim trzeba zmienić uchwałę, w której wcześniej określone zostały warunki dla inwestora.

  Nie uległa zmianie kwota, jaką miałby wnieść inwestor strategiczny. Chodzi o 40 mln zł, którymi musi dysponować chętny na szpital, aby mógł spełnić oczekiwane wymagania (minimum 8 mln zł, by podwyższyć kapitał zakładowy, 12 mln zł na odkupienie od powiatu udziałów w TCZ, 20 mln zł - na nakłady inwestycyjne). Zmieniają się terminy spłat, które w razie pojawienia się nowego inwestora będzie określał Zarząd Powiatu. Nowa uchwała zezwala też, aby negocjacje odbywały się w formie ustnej.

  Powiat zadecydował, że podniesie kapitał spółki TCZ wkładem niepieniężnym, czyli przeniesie prawo własności budynków, w których działa szpital. Łączna wartość tych czterech działek w Tczewie i Gniewie wynosi ponad 6 mln zł.
  - Na razie jest to jedyne wyjście z tej trudnej sytuacji, ta kwota jest zabezpieczeniem kredytu, by TCZ mogło nadal funkcjonować. W przeciwnym razie bylibyśmy zobowiązani do udzielenia mu 3 milionów złotych pożyczki - przekonywał radnych starosta Witold Sosnowski. - Nie wiemy, kiedy zgłosi się kolejny inwestor, czy ktoś zaakceptuje te trudne warunki, które radni uchwalili. A szpital czekają remonty, niektóre budynki nie nadają się do eksploatacji. Tak jest w przypadku oddziału chirurgicznego i wewnętrznego. Mogą być zamknięte.
  Samorządowcy są zawiedzeni, że mimo obietnic po raz kolejny muszą udzielić szpitalowi wsparcia finansowego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo