Inwazja azjatyckiej ćmy to kolejna inwazja obcego gatunku owada w Polsce. Ćma azjatycka jest szkodnikiem – zagraża przede wszystkim krzewom bukszpanu. Na Zachodzie Europy owad odpowiada za duże straty. W Polsce ćma najpierw pojawiła się w okolicach Wrocławia. Teraz okazy gatunku można znaleźć w całym kraju. Jak bronić się przez azjatycką ćmą? Jakie szkody może wyrządzić?

Inwazja azjatyckiej ćmy to nie jedyna inwazja!

Inwazja azjatyckiej ćmy nie jest jedyną inwazją, jaka dotyczy naszego kraju i Europy. Wcześnieja dużo szkód wyrządzały m.in. szrotówki, które żerowały na kasztanowcach i lipach. Wielu z nas narzekało także na biedronki azjatyckie. Ich inwazja okazała się tak duża, że nasze rodzime biedronki zaczęły wymierać.

Inwazja azjatyckich ciem będzie wyjątkowo silna. Wszystko dlatego, że w wielu polskich ogrodach sadzi się bukszpan. Ćmy lubią tę roślinę. Zahamowanie działania azjatyckiej ćmy może nastąpić dopiero zimą – a i to dopiero wówczas, gdy temperatury spadną do bardzo niskiego poziomu.

Azjatyckie ćmy – dlaczego są groźne? Obrzydliwe larwy mogą pustoszyć ogrody!

Azjatyckie ćmy nie mają jeszcze oficjalnej polskiej nazwy. Owady nie były wcześniej znane w Polsce. Gatunek występuje na dość dużym obszarze Azji – od Indii, przez Chiny i daleki wschód – aż do Rosji. Pierwszy okaz azjatyckiej ćmy w Polsce został stwierdzony we Wrocławiu w 2006 r. Nazwa „ćma azjatycka” lub „ćma bukszpanowa” wzięły się stąd, że owady wchodzą w grupę motyli nocnych, ich larwy żerują wyłącznie na bukszpanie.

W Polsce azjatycka ćma może wyrządzić sporo szkód. Wszystko dlatego, że w większości ogrodów sadzi się bukszpan – to doskonała roślina do żywopłotów. Ćma azjatycka może siać spustoszenie w miejskich parkach i ogrodach. Przy dużej inwazji owady mogą zjeść duży żywopłot zaledwie w dwa tygodnie.

Co ważne, aktualnie w Polsce nie ma skutecznych preparatów owadobójczych, które mogłyby pomóc w wytępieniu szkodników. Jeśli jednak zauważysz, że bukszpan jest ogołocony przez działanie ciem, możesz wypróbować dostępnych na rynku środków przeciw gąsienicom. Niestety, także ptaki nie są w stanie poradzić sobie z larwami. Nie stanowią one atrakcyjnego pożywienia. Najprawdopodobniej ptaki ich nie lubią, ponieważ ćmy są dosyć gorzkie (a nawet nieco toksyczne).

Inwazja azjatyckich ciem zagraża przede wszystkim bukszpanom!

Bukszpan to roślina, którą można spotkać w całej Europie. W Polsce popularne jest używanie jej jako żywopłotów. Roślina nie miała wcześniej zbyt wielu wrogów – m.in. z tego powodu jest tak chętnie uprawiana. Ćma azjatycka sieje jednak spustoszenie. Jak podkreśla dr Marek Michalski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ze względu na działanie owadów, wiele ogrodów w Europie zostaje ogołoconych. W szczególności ucierpiały ogrody historyczne - te w otoczeniu zamków i pałaców. W ciągu trzech lat inwazja owadów zniszczyła prawie cały gatunek lokalnych bukszpanów na kaukaskim wybrzeżu Rosji.

Co istotne, ćma azjatycka bardzo szybko się rozmnaża. Samica może złożyć (w zależności od pokolenia) od 100 do 400 jaj.

Marek Michalski „Jaja składane są bezpośrednio na liściach bukszpanu, następnie w ciągu kilku tygodni rozwijają się larwy, które żerują wyłącznie na bukszpanie, powodując bardzo wyraźne uszkodzenia liści i młodych gałązek. Larwy są długie, mają nawet kilka centymetrów, łatwo je zauważyć, bowiem są dość jaskrawo ubarwione. (…) Jeśli w tym roku pogoda się utrzyma, będziemy mieli trzy pokolenia, czyli zimę będą próbowały przetrwać miliony larw. Z całą pewnością część z nich przeżyje i da na wiosnę początek kolejnemu pokoleniu.