Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inulina - naturalny prebiotyk z cykorii i nie tylko. Co to jest inulina i jak ją stosować? [cena, działanie, zastosowanie]

PK
Co to jest inulina? Jakie jest jej zastosowanie w diecie? Jakie są źródła inuliny? Preparaty z inuliną są coraz częściej zalecane przez dietetyków i ekspertów żywieniowych. Jej zastosowanie jest podkreślane zwłaszcza w niskokalorycznej diecie. Czym właściwie jest inulina, jakie ma zastosowanie i gdzie możemy ją dostać?

Preparaty z inuliną są coraz częściej zalecane przez dietetyków i ekspertów żywieniowych. Jej zastosowanie jest podkreślane zwłaszcza w niskokalorycznej diecie. Czym właściwie jest inulina, jakie ma zastosowanie i gdzie możemy ją dostać?

Inulina nie jest świeżo poznaną cząsteczką - była analizowana już na początku XIX wieku. To właśnie wtedy została wyizolowana po raz pierwszy podczas gotowania omanu, rośliny z rodziny astrowatych. Natomiast w pierwszej połowie XX wieku nauczono się ekstrahować i oczyszczać inulinę na większą skalę. Z początku była nazywana alantyną. Dziś wiemy coraz więcej o znaczeniu tego wielocukru.

Inulina - jakie jest jej zastosowanie?

Substancja ma szerokie zastosowanie, jednak najczęściej jest wykorzystywana w formie prebiotyku, a więc preparatu stosowanego w diecie, który usprawnia trawienie. Inulina, jako wielocukier, w formie niestrawionej dochodzi do jelita grubego, gdzie następnie jest degradowana. Udowodniono, że stosowanie inuliny wpływa na rozwój pozytywnej flory bakteryjnej. Po włączeniu inuliny do diety zaobserwowano wzrost liczby bifidobakterii. Substancje stosuje się w podobnych celach co błonnik, który pozytywnie wpływa na pasaż pokarmu. Po spożyciu wzmaga uczucie sytości. Dodatkową zaletą, która sprawia, że jest powszechnie stosowana w diecie jest fakt, że inulina jest stosunkowo mało kaloryczna. Dlatego jest wykorzystywana w roli zamiennika tłuszczu. Jako że mamy do czynienia z wielocukrem, substancja ma słodki posmak i może być stosowana do słodzenia między innymi napojów, ale także produktów nabiałowych. Co ciekawe, naukowcy udowodnili, że inulina ma pozytywny wpływ na nasze kości. Dzieje się tak za sprawą lepszej wchłanialności wapnia. Inulina jest także dobrym rozwiązaniem dla osób cierpiących na cukrzycę. Zastosowanie inuliny może przyczyniać się do redukcji cholesterolu i glukozy we krwi. Te właściwości powinny także zainteresować osoby, które mają problemy z chorobami sercowo – naczyniowymi.

Co to jest inulina?

Czym dokładnie jest inulina? Związek jest wielocukrem, który składa się z 30-35 monocukrów – resztek fruktozowych, połączonych wiązaniami glikozydowymi. Inulina, z racji swojej budowy, jest zaliczana do fruktanów, które z kolei są cząsteczkami wytwarzanymi przez rośliny.

Inulina - naturalny prebiotyk z cykorii i nie tylko. Co to jest inulina i jak ją stosować? [cena, działanie, zastosowanie]

Inulina z cykorii, topinamburu i...

Cukier jest wykorzystywany jako materiał zapasowy. W tej roli występuje często w korzeniach kosaćca, mniszka pospolitego, a więc roślin z rodziny astrowatych. Największe ilości są zaś znajdują się w topinamburze i cykorii, ale inulinę znajdziemy także w porze czy w czosnku. Jeśli chodzi o preparaty dietetyczne, to na rynku najczęściej jest dostępna inulina uzyskana właśnie z cykorii. Inulina jest wytwarzana przez rośliny, jednak istnieje możliwość syntezy laboratoryjnej przy użyciu odpowiednich szczepów bakteryjnych. Obecnie inulina już jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym, jako dodatek przy produkcji pieczywa, a nawet wyrobów mięsnych. Użycie inuliny powoduje z jednej strony redukcję kaloryczności, a z drugiej strony wpływa pozytywnie na strukturę produktów.

Inulina - wzór chemiczny

Inulina - naturalny prebiotyk z cykorii i nie tylko. Co to jest inulina i jak ją stosować? [cena, działanie, zastosowanie]

fot. Wikipedia

Inulina w formie proszku i tabletek

Inulina jest sprzedawana w postaci proszku, i tabletek. W pierwszym przypadku wielocukier jest najczęściej rozcieńczany w wodzie – należy najpierw wysypać zawartość saszetki i następnie zalać napojem. Jeśli chodzi o tabletki to substancja często wchodzi w skład wieloskładnikowych preparatów. Inulina jest prebiotykiem, jednak jak w przypadku każdego suplementu, należy przestrzegać ściśle ustalonego dawkowania, jakie zostało zamieszczone na preparacie. Przekroczenie wyznaczonego dawkowania inuliny może doprowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego, między innymi do biegunki, wzdęć i gazów.

Inulina - gdzie kupić?

Preparaty z inuliną można kupić w większości aptek, sklepów zielarskich, a także punktów ze zdrową i ekologiczną żywnością. Obecnie produkty z inuliną są także dostępne w sklepach internetowych.

Cena inuliny - ile kosztuje inulina?

W zależności od postaci (proszek, tabletki) oraz gramatury inulina kosztuje od 10 zł (100-150 g proszku) do kilkudziesięciu złotych za opakowanie tabletek, np. ok. 65 zł (150 tabletek).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki