reklama

Interwencja RPO w spór J. Karnowskiego z dziennikarzem TVP

Ewa AdruszkiewiczZaktualizowano 
Karolina Misztal
Rzecznik praw obywatelskich apeluje do prezydenta Sopotu o wyjaśnienia w sprawie sporu Jacka Karnowskiego z dziennikarzem TVP Gdańsk Jakubem Świderskim.

Skargę na prezydenta Sopotu złożył do rzecznika praw obywatelskich dziennikarz TVP Gdańsk Jakub Świderski. Jego zdaniem, Karnowski uniemożliwia mu wykonywanie obowiązków służbowych poprzez wprowadzenie w sopockich instytucjach samorządowych zakazu udzielania mu jakichkolwiek informacji.

Do takowego zdarzenia miało dojść przy okazji przygotowywanego przez dziennikarza materiału o pobieraniu przez miasto opłat za parkowanie aut w soboty. Jedna z pracownic biura prasowego urzędu miała odmówić wówczas Świderskiemu komentarza z uwagi na ciążący na nim wyrok sądowy za pomówienie prezydenta Sopotu. Panowie rzeczywiście znają się nie od dziś. Obecny dziennikarz telewizji publicznej był kiedyś opozycyjnym radnym Sopotu. Karnowski działał w PO, zaś Świderski sympatyzował z PiS. W 2010 roku rywalizowali o fotel prezydenta.

Czytaj też: Sopot: Jakub Świderski skazany za obrazę Jacka Karnowskiego

W związku ze złożoną skargą RPO zwrócił się teraz do prezydenta Karnowskiego z prośbą o wyjaśnienia. W swoim piśmie przypomniał, że prawo dziennikarzy do informacji o działaniach organów samorządowych umocowane jest w ustawie o dostępie do informacji publicznej.

- Mam nadzieję, że pan prezydent przestanie zachowywać się jak obrażona panna i zacznie normalnie rozmawiać o mieście - mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” Jakub Świderski. - Wsadzanie głowy w piasek, kiedy są trudne tematy, i zasłanianie się tym, że ponad dekadę temu udało mu się oskarżyć mnie o umieszczenie karykatury jego osoby, nie wydaje mi się powodem do tego, aby mieszkańcy Sopotu nie mogli w ramach ogólnopojętej rzetelności dziennikarskiej usłyszeć także tego, co urząd ma do powiedzenia.

A jakie jest stanowisko miasta w tej sprawie?

- Pan Świderski po raz kolejny skłamał w skardze do rzecznika praw obywatelskich - mówi Magdalena Jachim, rzecznik Urzędu Miasta w Sopocie. - Po pierwsze, jego wyrok się nie zatarł, nie wykonał bowiem wszystkich postanowień sądu, po drugie - stanowisko miasta nie dotyczy przekazywania informacji, tylko udzielania wypowiedzi przed kamerą konkretnej osobie. TVP Gdańsk otrzymuje wszystkie informacje i odpowiedzi na zadane pytania. Dwukrotnie skazany za zniesławienie Jakub Świderski nie jest rzetelnym dziennikarzem, tylko politykiem, który publicznie prezentuje swoje poglądy i chęć zdyskredytowania za wszelką cenę działań Urzędu Miasta Sopotu i prezydenta Karnowskiego. Publicznie także, w trakcie wykonywania swojej pracy, przy włączonej kamerze obraził i zwyzywał urzędniczkę. Od mediów, szczególnie publicznych, należy wymagać rzetelnej informacji, a osoba Jakuba Świderskiego nie daje żadnej gwarancji bezstronności i przekazywania mieszkańcom prawdziwych wiadomości.

ewa.andruszkiewicz@polskapress.pl

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gienek

Oczyścimy Warszawę Gdańsk i Sopot

P
Polak

Władza za wszelką cenę!
Sukces za wszelką cene !
Wroga wyciąć!
człowieku - kudłaczu jak ci nie wstyd !!!!!!!!!!!!!1
Jak weszli niemcy to zniszczyli nam ciało
Jak weszli ruskie to zniszczyli nam duszę
a wy prze 8 lat niszczyliści Polaków od środka przekonując nas ze polskość to nienormalnośc albo śmiesznosc że Polska to panna bez posagu.PYCHA Pyszny nie po ziemi a po ludziach depcze
i wy właśnie z PO podeptaliście wielu ludzi całe rodziny i przyjdzie wam za to zapłacić
a ja powiem tak
Psa można nauczyc chodzić na 2 łapach ale zawsze zostanie psem

P
Polak

Władza za wszelką cenę!
Sukces za wszelką cene !
Wroga wyciąć!
człowieku - kudłaczu jak ci nie wstyd !!!!!!!!!!!!!1
Jak weszli niemcy to zniszczyli nam ciało
Jak weszli ruskie to zniszczyli nam duszę
a wy prze 8 lat niszczyliści Polaków od środka przekonując nas ze polskość to nienormalnośc albo śmiesznosc że Polska to panna bez posagu.PYCHA Pyszny nie po ziemi a po ludziach depcze
i wy właśnie z PO podeptaliście wielu ludzi całe rodziny i przyjdzie wam za to zapłacić
a ja powiem tak
Psa można nauczyc chodzić na 2 łapach ale zawsze zostanie psem

a
ala

Kwiaty we włosach potargał wiatr ,
Po co więcwracasz do tamtych lat?
Zgubionych dni nie znajdziesz już ,
Choć przejdziesz świat
i wszerz i wzdłuż...

Niach wróca te lata , te lata szalone....
nie ta metryka czlowieku nie uchodzi uczesz sie

Moja Ulijanko.
Klęknij na kolanko ,
Podeprzyj se boczki ,
Chwyć się za warkoczki .
Umyj sie UCZESZ sie...
JUZ NIE WYBIERZESZ KOGO CHCESZ
Płaczą ci z PO takie NIE ŁASKAWE DLA NAS czasy nastały brak demokracji według nas JAK TU ŻYĆ TAK BYŁO PIEKNIE PRZEZ 8 DŁUGICH LAT A TERAZ
na koniec FRAGMENT PIOSENKI MARKA GRECHUTY WŁADZA
... Lecz czasami władza bierze
Przykład z króla słonca
A jej wzrok i słuch dosięga
Ledwia biurka końca
Naród zaś czasami żąda
Cudów manny z nieba
Zamiast swoją pracą pomóc
Gdy potrzeba chleba
Dobrze będzie tylko wtedy
Kiedy naród władzę
No i władza naród mieć też
Będzie na uwadze
Tamdaradej...

Nic nie może przecież wiecznie trwać...

f
fryzjer

co z tymi włosami nie ma na fryzjera

K
KTOŚ

DOŚC KARNOWSKIEGO DOŚC TUSKA DOŚĆ ADAMOWICZA DOŚC HANKI Z WARSZAWY DOŚĆ ICH WSZYSTKICH PRZEZ 8 LAT MUSIELISMY NA NICH PATRZEĆ DOŚĆ KUDŁATEGO Z SOPOTU BRODATEGO- ŁYSEGO Z GDAŃSKA DOSC HANKI ŚMIEJACEJ SIE JAK GŁUPI DO SERA DOŚC ICH WSZYSTKICH A GDZIE ICH MIEJSCE KTŚ Z WAS WIE ? JA WIEM! I TY TEŻ POWINIENEŚ WIEDZIEĆ WYBORCO NIE POMYL SIE ICH CZAS JUZ MIJA A TWÓJ NADCHODZI DZIAŁAJ MYSL ORGANIZUJ SIĘ I ZACHECAJ DO PRACY INNYCH DAMY RADĘ !!!

k
kaszub

a włosy rosną niestety mądrości w głowie coraz mniej

G
Gość

Ale

Dodaj ogłoszenie