Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet: Małe miasta dają radę

ARTYKUŁ INFORMACYJNY ORANGE

Mieszkańcy mniejszych miejscowości są otwarci na poznawanie Internetu i technologii – wynika z sondażu IBRiS dla Fundacji Orange, która od lat prowadzi działania na rzecz upowszechnienia dostępu do internetu i uczy, jak z niego korzystać twórczo i bezpiecznie. W ramach jubileuszu 10-lecia Fundacja pokazuje, jak zmienił się świat #w10lat .Na stronie www.w10lat.pl zebrano ciekawostki pokazujące tempo rozwoju wybranych aspektów cyfryzacji w ostatniej dekadzie.

W 2005 r. na YouTube pojawił się pierwszy film, nie było Twittera a Facebook miał 6 mln użytkowników. Dziś na YouTube trafia co minutę 300 godzin materiału a Facebooka używa 1,5 mld ludzi. W 2005 r. polski internauta spędzał w sieci średnio 20 godzin miesięcznie, a w 2014 – prawie 73.

Jak pokazało przeprowadzone na zlecenie Fundacji Orange badanie sondażowe „Postrzeganie Internetu i nowych technologii”, w ostatnich 10 latach według Polaków najsilniej wpłynęły one na zdobywanie wiedzy i informacji (53 proc. badanych), załatwianie spraw finansowych (44 proc.) oraz komunikację (42 proc). W mniejszych miejscowościach (od 10 do 50 tys.) jest największy odsetek osób, które deklarują, że chętnie uczą się korzystania z cyfrowych narzędzi, jeśli mają do nich dostęp. Prawie połowa mieszkańców wsi (45 proc.) i 64 proc. respondentów z miejscowości do 10 tys. mieszkańców, nie ma żadnych obaw związanych z rozwojem technologicznym.

Fundacja wyposaża i pomaga prowadzić multimedialne pracownie w 77 małych miastach i wsiach. We wrześniu 2015 otworzyła nowy program skierowany do świetlic szkolnych MegaMisja. Od 2005 r. nauczyła ponad 30 tys. dzieci zasad bezpiecznego Internetu, wsparła powstanie narzędzi ochrony on-line i edukację cyfrową dla 25 tys. dzieci i młodzieży. Wyposażyła w bezpłatny Internet 3,5 tys. bibliotek i 10 tys. szkół, wspomogła 1000 szpitali, ponad 900 organizacji w Polsce oraz 3 tys. dzieci z wadą słuchu. W działania angażuje 3 tys. wolontariuszy rocznie.

Działania Fundacji Orange przynoszą realne zmiany – większość uczestników jej projektów przyznaje, że dzięki nim zdobyło nową wiedzę i cyfrowe umiejętności. Organizacje współpracujące z Fundacją Orange przy jej wsparciu wdrożyły nowe sposoby działania i otworzyły się na nowe obszary działalności. Społeczności małych miejscowości objęte jej wsparciem wykazują się większym zaufaniem społecznym, są bardziej aktywne, częściej uczestniczą w aktywnościach obywatelskich. Fundacja Orange jest jedyną fundacją korporacyjną wśród telekomów w Polsce.

W ciągu 10 lat działalności organizacja pomogła w zachodniopomorskim, m.in. stworzyła 6 Bajkowych Kącików – kolorowych pokoi zabaw dla dzieci w szpitalach oraz zamontowała interaktywne stanowiska do nauki i zabawy na 3 oddziałach w placówkach w Szczecinie, Koszalinie i Stargardzie Szczecińskim. Fundacja zakłada i pomaga prowadzić Pracownie Orange, czyli otwarte dla wszystkich i wyposażone w bezpłatny Internet i sprzęt multimedialne świetlice w małych miastach i wsiach. Pracownie Orange działają od 2012 roku w Bralinie i Trzebiatowie, a w tym roku w związku z jubileuszem organizacji powstała kolejna - w Drzonowie. Są to miejsca spotkań, integracji, rozwoju pasji i cyfrowych kompetencji mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki