Intensywne opady deszczu w całej Polsce. Czy grozi nam powódź?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zaktualizowano 
Dziś prawie w całej Polsce zapowiedziane są intensywne opadu deszczu. Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega także przed przekroczeniem stanów wód. Sprawdziliśmy, czy rzeki i zbiorniki wytrzymają te ulewy.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie dotyczące intensywnych opadów deszczu w stopniu 1. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Wysokość opadów będzie od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 45 mm. W związku z opadami w zlewni górnej Warty, maja wystąpić dalsze wzrosty stanów wody w strefie stanów wysokich, powyżej stanów ostrzegawczych. Największe wzrosty spodziewane są w zlewniach dopływów środkowej Odry, szczególnie w zlewniach Nysy Łużyckiej, Kwisy, Bobru i Kaczawy. Niewykluczone są lokalne przekroczenia stanów alarmowych w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy, Soły powyżej kaskady zbiorników oraz na innych mniejszych rzekach na terenie województwa, spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Mogą też zostać przekroczone stany alarmowe.

Pogoda na czwartek: IMGW ostrzega przed ulewami i wysoką wodą w rzekach

O godzinie 6.00 stany ostrzegawcze zostały przekroczone na rzece Gostynia w Bojszowach o 2 cm, oraz na rzece Brynica w Brynicy, powiat tarnogórski o 16 cm oraz Mysłowicach - posterunek wodowskazowy Szabelnia (o 18 cm).

- Prognozy są zawsze ostrożne stad te ostrzeżenia. W lipcu w górach zawsze grozi powódź, a potoki się wypełniają. Jednak dzisiejsze dane z godziny 8.00 nie pokazują, by choćby woda zbliżała się do stanu ostrzegawczego. Brakuje jeszcze ok. 50 cm, a do stanu alarmowego od tego jeszcze 60 cm. Na bieżąco monitorujemy sytuację - informuje Mariusz Drzyżdżyk z nadzoru wodnego w Żywcu.

- Jeżeli cały dzisiejszy deszcz oraz wczorajszy wpadłby do rzek to i tak, by nie wylały - podsumowuje Mariusz Drzyżdżyk.

San, Wisłoka, Górny Dunajec, Soła, czy Skawa. Nigdzie nie ma stanu alarmowego.

polecane: Wybory 2019

Wideo

Materiał oryginalny: Intensywne opady deszczu w całej Polsce. Czy grozi nam powódź? - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mieszkaniec

Gdyby dziś były takie opady jak z wtorku na środę w nocy to rzeka w miejscowości Czerwionka-leszczyny by wylała

Dodaj ogłoszenie