Inteligentny dom i asystent nowoczeności? To projekty "Zdolnych z Pomorza". Zostali wyróżnieni podczas gali w Filharmonii Bałtyckiej

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zdolni z Pomorza nagrodzeni. Gdańsk, 17.06.2019 Karol Makurat
W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w poniedziałek, 17 czerwca, odbyła się uroczysta gala dla uczestników programu Zdolni z Pomorza. Poznaliśmy uczniów, których wyróżnia wiedza, zdolności i wielka naukowa pasja. Podsumowali rok szkolny, a najlepsi odebrali nagrody za zrealizowane projekty. Wśród nich znaleźli się miłośnicy matematyki, biologii, konstruktorzy, chemicy i młodzi artyści.

Projekt Zdolni z Pomorza to unikatowy w skali kraju pomysł objęcia kompleksową opieką szczególnie utalentowanych uczniów. W 2010 r. zapoczątkował go Samorząd Województwa Pomorskiego. Razem z pomorskimi powiatami i największymi uczelniami prowadzi grupę 26 projektów, w ramach których wszechstronne wsparcie mogą uzyskać zarówno uczniowie uzdolnieni w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, jaki i ci posiadający wybitne kompetencje społeczne. Wsparciem objęto też nauczycieli, którzy szkolą się w zakresie wynajdywania talentów wśród uczniów i pracy z najwybitniejszymi.

"Zdolni" spotykają się podczas wycieczek edukacyjnych, na konferencjach i obozach naukowych. To prawie 2000 uczniów z niemal każdego zakątka naszego województwa. Swoje naukowe aspiracje często przejawiają już w szkole podstawowej, programując, projektując czy rozwiązując skomplikowane równania.

Nagrodzeni od września pracowali nad projektami naukowymi, które znacznie wykraczały poza podstawę programową. Gala była okazją ku temu, by zaprezentować ich innowacyjne pomysły.

Był system inteligentnego domu, ogromny model skóry 3D, prezentacja ukazująca problem wykluczenia ze społeczeństwa osób niepełnosprawnych i Inteligentny Asystent Nowoczesności. Nie zabrakło drukowania 3D i przedstawienia teatralnego, które w dowcipny sposób przedstawiło historię Pruszcza Gdańskiego. Wiele z tych przedsięwzięć udało się zrealizować, dzięki dofinansowaniu w ramach programu samorządu województwa pomorskiego Zdolni z Pomorza.

– Od utalentowanych ludzi zależy przyszłość naszego regionu – mówił do zebranych Mieczysław Struk. – Trudno bez nich wyobrazić sobie rozwój społeczny i gospodarczy naszego regionu. Wsparcie zdolnych jest już naszą tradycją i chlubą. Powinniśmy jednak pamiętać, że za sukcesami Zdolnych z Pomorza stoją uczelnie, szkoły, poradnie psychologiczne, różnorodne instytucje oświatowe. Jednak wszystko zaczyna się od rodziców. Od tego, jak kształtują aspiracje młodych ludzie. Zdolni, pamiętajcie, że rodzicom zawdzięczacie niezwykle dużo.

Wśród gości specjalnych pojawili się również Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, prof. Marek Dzida, prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Politechniki Gdańskiej, prof. Arnold Kłonczyński, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Gdańskiego i dr hab. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na widowni zasiedli także samorządowcy wspierający projekt Zdolni z Pomorza oraz rodzice i nauczyciele uczniów.

W tegorocznej edycji programu wzięło blisko 1900 najzdolniejszych uczniów z całego województwa. Zrealizowali 7 projektów uczelnianych oraz 19 o zasięgu powiatowym. W ramach programu odbyły się również dwa obozy: letni, w którym udział wzięło 120 uczestników, i zimowy, bardziej kameralny, dla 40 osób.

Zarówno laureaci jak i finaliści wojewódzkiego etapu Pomorskiej Ligi Zadaniowej oraz członkowie zespołów zwycięskich i wyróżnionych projektów w nagrodę otrzymali bony podarunkowe. W Pomorskiej Lidze Zadaniowej wzięło udział 7785 uczniów z całego województwa.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

k
krys

Inteligetny dom to super sprawa tez zainwestowałam w elektronike w domu https://www.300energia.com/inteligentny-dom

Dodaj ogłoszenie