Innowacyjne rozwiązanie w UCK. Święcą w ciemności i informują o maszynie wspomagającej serce. Specjalne identyfikatory dla pacjentów GUMed

Piotr Kallalas
materiały promocyjne UCK/ Sylwia Mierzewska
Chorzy, którzy korzystają z mechanicznego wspomagania krążenia, muszą borykać z się z mało komfortowymi sytuacjami. Na lotniskach czy podczas kontroli służb muszą za każdym razem tłumaczyć się z obecności dodatkowego urządzenia. Gdański Uniwersytet Medyczny od listopada wyposaża pacjentów w specjalne identyfikatory, które rozwiązują ten problem.

Dla pacjentów z poważnymi wadami lub po ciężkim uszkodzeniu serca pompa podtrzymująca pracę mięśnia to ratunek i nadzieja na wyleczenie. Specjalistyczna pompa wspomaga funkcje krążeniowe i towarzyszy pacjentom przez cały czas.

To z kolei wiąże z niekiedy kłopotliwymi sytuacjami, które mają miejsce między innymi podczas kontroli lotniskowej czy podczas imprez masowych. Specjaliści z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego spróbowali rozwiązać ten problem.

System, który został wdrożony w Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej GUMed, zakłada wyposażanie pacjentów w pakiet informacyjny, a także w specjalną opaskę. Gadżet ten świeci w ciemności i informuje o urządzeniu, także po angielsku.

Chorzy otrzymują również identyfikator zawierający podstawowe dane, w tym numer PESEL i numery telefonów kontaktowych. Karta zawiera także pendrive, gdzie jest z kolei przechowywana informacja o samym systemie.

– Inspiracją do stworzenia opasek i kart była rozmowa z chorym. Pan Jerzy, nasz pacjent, miał problem z przejściem przez ochronę podczas spotkania, w którym brało udział wielu znaczących polityków. Jego czarna torba zaniepokoiła obsługę. Pacjenci ze wszczepionym kardiowerterem czy stymulatorem serca posiadają legitymacje swojego urządzenia, mogą je zaprezentować. W przypadku pompy tego brakowało – powiedziała psycholog Aleksandra Stańska, pomysłodawczyni projektu. – Stwierdziłam, że skoro staramy się poprawić jakość życia najbardziej, jak tylko możemy, to jeszcze coś warto by było dla naszych pacjentów zrobić. Tak, żeby czuli się bezpiecznie i funkcjonowali normalnie w społeczeństwie.

Jak podkreśla GUMed, do tej pory 9 pacjentów zostało wyposażonych w system informacyjny.

Dwa lata w kolejce do lekarza

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie