Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne projekty Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya w Gdańsku. Konkurs dla naukowców Energa Open Innovation [wideo, zdjęcia]

Piotr Kallalas
Konferencja prasowa, na której podsumowano dotychczasowe działania Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya (CBRF) [13.06.2018]
Konferencja prasowa, na której podsumowano dotychczasowe działania Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya (CBRF) [13.06.2018] Przemyslaw Swiderski
Inteligentne liczniki energii elektrycznej, siłownie wiatrowe czy w przyszłości praca na rzecz elektromobilności. Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya przedstawiło wiele pomysłów na współpracę biznesu i nauki.

W środę, 13 czerwca w gdańskim Laboratorium Linte^2 odbyła się konferencja prasowa, na której podsumowano dotychczasowe działania Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya (CBRF) i ogłoszono specjalny konkurs dla naukowców.

- Od początku roku centrum zaczęło pracować ze zdwojoną siłą. Nawiązaliśmy współpracę z kilkoma wiodącymi jednostkami naukowymi w kraju, między innymi z Politechniką Gdańską, Instytutem Energetyki i Instytutem Maszyn Przepływowych. Prowadzimy intensywne rozmowy w zakresie współpracy z instytucjami naukowymi z zagranicy - powiedział Marcin Karlikowski, prezes CBRF.

Obecnie centrum działa w zakresie kilku projektów. Wśród nich można wyróżnić rozwój technologii utylizacji frakcji podsitowych odpadów miejskich, analizę koncepcji instalacji siłowni wiatrowych, czy stworzenie inteligentnych liczników energii elektrycznych.

- Jest bardzo ważne, aby polski przemysł sięgał po osiągnięcia polskich naukowców i polskiej nauki. Z drugiej strony istotne jest, aby polska nauka była otwarta na potrzeby przemysłu. Zdaje się, że umowa ramowa jaka została podpisana 30 maja pomiędzy Wydziałem Elektrotechniki i Automatyki i CBRF doskonale wypełnia te postulaty - podkreślił prof. Janusz Nieznański, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG.

Konkurs Energa Open Innovation

Centrum ogłosiło także drugą edycję konkursu Energa Open Innovation, który jest skierowany zarówno dla studentów, jak i dla doświadczonych naukowców oraz wszelkich podmiotów. Na zwycięzcę czeka nagroda główna w wysokości 50 tys. zł oraz możliwość podjęcia współpracy z laboratorium. Projekty konkursowe można zgłaszać do 19 października.

Laboratorium LINTE^2

Laboratorium LINTE^2 powstało w 2015 roku i jest uznawane za jedno z najnowocześniejszych pracowni elektroenergetycznych w naszym kraju. To tutaj znajdują się urządzenia elektroenergetyczne, złożona rozdzielnica konfiguracyjna czy rozproszony system sterowania oparty na sieci komunikacyjnej Ethernet.

Z kolei Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya pracuje w tym miejscu od początku tego roku. Jednostka należy do grupy Energa, jednak jest nastawiona na ścisłą współpracę z Politechniką Gdańską, ale także z innymi, krajowymi i zagranicznymi ośrodkami naukowymi.

- Kooperacja z Politechniką Gdańską i ze studentami i doktorantami jest dla nas bardzo ważna. Zresztą sami studenci przynoszą nam wiele projektów i ciągle zaszczepiają w nas nowe pomysły - podkreślił Adam Kasprzyk rzecznik Grupy Energa.

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki