Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacyjna metoda leczenia stulejki już w szpitalu w Kwidzynie. Urolodzy szkolą innych w zastosowaniu tej metody [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Karolina Staniszewska
Karolina Staniszewska
Lekarze kwidzyńskiego szpitala stosują nowoczesną metodę leczenia stulejki z wykorzystaniem urządzenia CirrCurer.
Lekarze kwidzyńskiego szpitala stosują nowoczesną metodę leczenia stulejki z wykorzystaniem urządzenia CirrCurer. Szpital w Kwidzynie
Kwidzyński Szpital „Zdrowie”, jako pierwszy w województwie pomorskim i jeden z pierwszych w Polsce, zaoferował swoim pacjentom nowoczesną metodę leczenia stulejki urządzeniem CirrCurer. Dzięki niemu leczenie jest bardziej komfortowe dla pacjenta. Warto dodać, że lekarze z kwidzyńskiego szpitala szkolą innych w leczeniu tą metodą.

Nowa metoda leczenia stulejki w kwidzyńskim szpitalu

Szpital w Kwidzynie, jako pierwszy w województwie pomorskim i jeden z pierwszych w Polsce, stosuje nową metodę leczenia stulejki za pomocą urządzenia CirrCurer. Warto tu wspomnieć, że lekarze kwidzyńskiego szpitala szkolą innych w leczeniu właśnie tą metodą.

CirrCurer to najnowszej generacji stapler - czyli specjalne urządzenie do wykonywania procedur chirurgicznych na skórze – dzięki któremu leczenie stulejki przebiega sprawniej - rana szybciej się goi, a blizna po cięciu jest równa, przez co efekt kosmetyczny jest bardzo dobry. CirrCurer to urządzenie jednorazowe, które jednocześnie odcina zwężony pierścień napletka i wykonuje zespolenie rany.

– Stulejka to poważne schorzenie urologiczne, które dotyka około 10 proc. mężczyzn – mówi dr n. med. Artur Gibas, Koordynator Oddziału Urologii Szpitala „Zdrowie” w Kwidzynie, z Grupy EMC Szpitale. – Wbrew obiegowym opiniom, nie dotyczy jedynie dzieci. Stulejka może rozwinąć się w każdy wieku i musi być leczona, gdyż znacznie obniża komfort życia pacjenta i prowadzi do wielu powikłań – dodaje.

Leczenie stulejki u najmłodszych pacjentów, u których istnieje szansa na zwiększenie elastyczności napletka i wykształcenie prawidłowych nawyków higienicznych, polega na regularnym ponawianiu prób odwiedzenia napletka poza żołądź. Najczęściej zaleca się wykonywać ten zabieg podczas kąpieli w ciepłej wodzie, by zminimalizować ryzyko bolesnych odczuć.

Metoda ta okazuje się być skuteczna u ponad 90 proc. chłopców – stulejka ustępuje najczęściej do siódmego roku życia. Istnieje jednak grupa dzieci, które muszą być poddane zabiegowi chirurgicznemu. To samo dotyczy dorosłych mężczyzn, u których stulejka ma charakter nabyty. Przyczyną stulejki u dorosłych mogą być zaniedbania higieniczne, urazy czy cukrzyca.

- Niestety, wielu panów początkowo bagatelizuje stulejkę. Wielu z nich nie uważa jej za chorobę, a jedynie wstydliwy defekt – mówi lek. Marcin Sieczkowski, urolog z Oddziału Urologii Szpitala „Zdrowie” w Kwidzynie. - Tymczasem wymaga ona leczenia i konsultacji z lekarzem urologiem. Bagatelizowana stulejka prowadzi do stanów zapalnych, problemów z erekcją, infekcji dróg moczowych lub rodnych partnerki, obrzęków, a nawet problemów z płodnością. Stulejka jest poważnym schorzeniem, które wpływa zarówno na zdrowie, jak i jakość życia – dodaje.

Chirurgiczne metody leczenia stulejki są bezpieczne, bezbolesne i nie wymagają hospitalizacji. Wykonuje się je w znieczuleniu miejscowym.

– Zabieg przy użyciu staplera CirrCurer pozwala istotnie skrócić jej czas i zapewnia bardzo dobry efekt kosmetyczny. Zabieg jest bezpieczny dla pacjenta i wiąże się z niskim ryzykiem powikłań, a chory tego samego dnia może wrócić do domu. Zszywki wykorzystywane w staplerze ulegają samodegradacji w ciągu 1-3 tygodni, dzięki czemu pacjent nie musi zgłaszać się do poradni urologicznej w celu usunięcia szwów – mówi lek. Sieczkowski.

- Jako zespół kwidzyńskich urologów rozpoczynamy szkolenia naszych kolegów ze szpitali Grupy EMC w całej Polsce, aby procedura ta stała się dostępna dla pacjentów także w innych częściach kraju – dodaje dr Gibas.

Czytaj też: W kwidzyńskim szpitalu uroczyście otwarto zmodernizowany Blok Operacyjny [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki