Inicjatywa „440 km po zmianę” dotarła do Gdyni. Fundacja...

  Inicjatywa „440 km po zmianę” dotarła do Gdyni. Fundacja maszeruje na rzecz osób niepełnosprawnych

  Piotr Kallalas

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Inicjatywa „440 km po zmianę” dotarła do Gdyni. Fundacja maszeruje na rzecz osób niepełnosprawnych
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Piotr Kallalas

  Przedstawicielki projektu „440 km po zmianę” maszerują wzdłuż polskiego wybrzeża, aby zwrócić uwagę na problemy osób niepełnosprawnych, a także wspomóc tych, których nie stać na zakup wózka inwalidzkiego. Przystanek w Gdyni był okazją do dyskusji i sprawdzenia czy infrastruktura plażowa jest przyjazna dla wszystkich mieszkańców.
  W czwartek, 26 lipca przedstawicielki fundacji spotkały się na śródmiejskiej plaży z członkami gdyńskiego samorządu. Podczas wizyty wywiązała się dyskusja, wymieniono się doświadczeniami, a także podkreślono potrzebę wprowadzania nowych rozwiązań. Dotyczy to przede wszystkim plaż i instalacji udogodnień, które pozwolą osobom na wózkach korzystać z letniego wypoczynku. W spotkaniu wzięła udział Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.


  - Na pewno zawsze porady ekspertów, a w dodatków ekspertów, którzy czerpią z własnego doświadczenia są bardzo cenne. Ten projekt gości w Gdyni nie po raz pierwszy, dbałość o potrzeby osób ze zróżnicowanymi niepełnosprawnościami również nie jest u nas nowością, natomiast dążymy do perfekcji. Dzisiaj pojawiło się co najmniej kilka pomysłów, które bardzo będę chciała wdrożyć, część z nich wymaga czasu, ale niektóre są rozwiązaniami organizacyjnymi – powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała.

  Uczestniczki projektu „440 km po zmianę” wędrują wzdłuż polskiego wybrzeża, aby zwrócić uwagę na problem osób niepełnosprawnych. Każdego roku dzięki współpracy sponsorskiej udaje się zakupić nowy wózek. Marsz to także dobra okazja do spotkań i prelekcji. Projekt jest realizowany już siódmy raz, dlatego przedstawicielki fundacji mogą także weryfikować i analizować postęp we wdrażaniu nowych, przyjaznych rozwiązań, jakie obiecują wprowadzać kolejne samorządy. Tegoroczny marsz rozpoczął się 3 lipca w Świnoujściu.

  - Idziemy plażą, nie podjeżdżamy i nie używamy innych środków transportu. Co roku trasa jest ta sama, ze Świnoujścia do Piasków, a marsz postępuje odcinkowo. Jednym z naszych celów jest wsparcie osób niepełnosprawnych. Sponsor dzięki naszemu przejściu przekazuje wózek aktywny. Odbiorcą co roku jest osoba, której nie stać na zakup takiego sprzętu. Nie zbieramy pieniędzy, a pośredniczymy w przekazaniu konkretnego wózka - przyznała Paula Bartnik z fundacji.

  Z kolei w piątek, 27 lipca odbędzie się specjalny piknik integracyjny w Parku im. Reagana. Zanim jednak do niego dojdzie, pochód wyruszy spod sopockiego mola i skieruje się w stronę Brzeźna, gdzie będzie miała miejsce prezentacja gdańskiej amfibii, czyli wózka kąpielowego. Z kolei w parku zaplanowano szereg wydarzeń i spotkań.

  - Będzie możliwość darmowej przejażdżki na handbikach, pokaz wózków i sprzętów rehabilitacyjnych, a także warsztaty rękodzielnicze i zabawy dla najmłodszych - zdradziła Paulina Pohl, wiceprezes fundacji.

  Najważniejsze wydarzenia ostatnich dni:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!