Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Infoshare 2021. Nowość innowacji niesie za sobą korzyści dla społeczeństwa

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Kamil Kusier | Polska Press
Rozpoczął się Infoshare 2021. To największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Na dwa dni debat i rozmów do Gdańska przyjechało tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. To solidna dawka wiedzy i biznesu – kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów, kilka scen tematycznych, na których uczestnicy odnajdą całe spektrum informacji o zmianach i innowacjach jakie niesie za sobą technologia w biznesie, marketingu czy oprogramowaniu.

W trakcie Infoshare dla uczestników dostępnych jest 5 scen tematycznych.

  • Inspire - prezentująca najnowsze trendy technologiczne, dedykowana przedsiębiorcom, pasjonatom technologii i osobom poszukującym inspiracji.
  • DevTrends - prezentująca kierunku rozwoju oprogramowania od Clud, AI/ML poprzez Java do Frontendu i UX/UI.
  • Advanced Dev - prezentująca praktyczne aspekty zastosowań konkretnych frameworków i języków programowania
  • Arena - prezentująca historie założycieli startupów i inwestorów.
  • Marketing - prezentująca najciekawsze tematy skupione wokół digital marketingu.

- Innowacje niosą ze sobą nieprzewidziane korzyści dla społeczeństwa, ale mogą też nieść ze szereg niezamierzonych konsekwencji - mówiła Erika Cheung, CEO Ethics in Entrepreneurship, organizacji non-profit, w której sprawuje funkcję rzeczniczki etyki w przedsiębiorczości, zwłaszcza w nowopowstających firmach i startupach.

Według mówczyni w przedsiębiorstwach coraz częściej zauważamy zjawisko kultury strachu, gdzie milczenie doprowadzić może do katastrofy. Według statystyk blisko 80 procent pracowników w Stanach Zjednoczonych może czuć się zastraszana. Na szczęście aktywizm społeczny wzrasta i wraz z powrotem przedsiębiorstw do normalnego trybu pracy po pandemii - ten jeszcze w większym stopniu powinien odznaczać się w działalności wszystkich pracowników.

Niezwykle ważne w zarządzaniu kwestii etyki w przedsiębiorstwie jest pozwolenie sobie na drogę do zaufania. Panującą kulturę strachu i milczenia powinno się - zdaniem Eriki Cheung - zastąpić uczciwością i prawdą, która nie tylko jest potrzebna z uwagi na etykę, ale również na wprowadzanie innowacji - właśnie też w ujęciu etycznym.

O tym, że innowacje są niezwykle ważne mówiła też prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, która zwróciła uwagę na to, jak rozwój technologii pomaga rozwijać się miastom.

- To, co robicie wy wszyscy, jest niezwykle ważne dla rozwoju miast i wspierające w zarządzaniu nimi. Nie chodzi mi tylko o niezwykle ważne rozwiązania typu smart city. Widzimy wyraźnie jak przez okres pandemii nowe technologie pomogły nam nie tylko zarządzać miastami, ale także realizować usługi publiczne na rzecz mieszkańców, pomagać im. Po doświadczeniu pandemii jeszcze bardziej zdałam sobie sprawę, jak ważne są takie wydarzenia jak Infoshare - mówiła prezydent Gdańska.

W ujęciu wyzwań miasta - niezwykle ważne zdaje się pytanie Eriki Cheung - jak przywódcy powinni sobie radzić ze słuchaniem prawdy, nawet jeżeli jest to dla nich trudne?

- Za mówienie prawdy trzeba zapłacić. Za życie w kłamstwie jest wyższa cena - podsumowała słowami Cornela Westa swoje wystąpienie Erika Cheung.

Poza wystąpieniem Eriki Cheung pierwszego dnia Infoshare swój głos zabrali również m.in. Rob Smedley, ekspert data science z Formuły 1, który mówił o tym, jak przetwarzanie danych informatycznych zmieniło sposób projektowania samochodów wyścigowych, a także o tym, jak ogromny wpływ dzisiaj ma technologia na nie tylko osiągi samochodów wyścigowych, ale i bezpieczeństwo samochodów osobowych.

Z kolei o istocie elektromobilności opowiadał Andrzej Bargiel, który wśród swoich osiągnięć ma m.in. zjazd ze szczytu K2 z wierzchołka do bazy bez zdejmowania nart, jako pierwszy człowiek w historii. Oprócz osób ze świata sportu i technologii, głos swój zabrali również Stefan Batory, założyciel Booksy oraz Michał Borkowskiego, założyciel Brainly.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki