Wzrost inflacji w czerwcu do poziomu 2 proc. zaskoczył nawet spodziewających się najgorszego analityków. Wszystko głównie za sprawą wzrostu cen usług transportowych, które w skali ostatnich dwunastu miesięcy odnotowały już zwyżkę o prawie 8 procent! Nieco tańsza w czerwcu niż w maju była co prawda żywność, ale w tym okresie zaczynają się sezonowe spadki cen owoców i warzyw, które w tym roku jednak nie były tak wyraźne jak w latach minionych. Co będzie dalej, skoro coraz głośniej mówi się o suszy w rolnictwie?

To już trzeci miesiąc, kiedy inflacja rośnie. Jeszcze na początku lipca, Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku prognozował, że będzie niższa i wyniesie 1,9 proc.

Inflacja w czerwcu br., w ujęciu rocznym, wyniosła 2 proc., wobec 1,7 proc. w maju. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,1 proc. – podał GUS.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły niewiele, bo o 0,1 proc.

W maju wzrost wyniósł 0,2 proc., a w kwietniu 0,5 proc. W czerwcu największy wpływ na wskaźnik inflacji miały wyższe ceny paliw do prywatnych środków transportu oraz większe wydatki na turystykę zorganizowaną.

Ceny paliw w stosunku do maja wzrosły o 1,1 proc., w tym benzyny o 1,3 proc. i oleju napędowego o 1,4 proc. W skali roku benzyna podrożała aż o 14 proc.

Kierowcy powinni się przyzwyczaić, że za benzynę i olej przyjdzie im płacić jeszcze więcej. Ceny ropy naftowej na rynkach światowych znowu idą w górę, złoty już od dłuższego czasu jest słaby, a popyt na paliwa tradycyjnie rośnie w sezonie wakacyjnym. Wszystko to powoduje, że możemy zapomnieć w najbliższych tygodniach o cenie benzyny na stacjach poniżej 5 zł za litr.

Sprawa nabrała niezwykłego przyspieszenia: Sejm już o krok od uchwalenia ustawy dzięki której grunt pod blokami przejdzie na własność mieszkańców, a zmiana stanu prawnego nie będzie wymagała wizyty u notariusza. Kliknij, a dowiesz się szczegółów!

Z kolei osłabienie złotego i duże zainteresowanie letnimi wyjazdami przyczyniły się do znaczącego wzrostu cen wycieczek zagranicznych. W czerwcu w stosunku do maja były one droższe o 4,7 proc.
W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku najbardziej podbiły wskaźnik inflacji wyższe ceny w transporcie oraz żywności i mieszkania. Obniżyły go natomiast ceny odzieży i obuwia.

Inflacja rośnie, ale po wakacjach zacznie spadać

Szybszego wzrostu cen towarów i usług możemy się spodziewać także w lipcu, a być może i w sierpniu, ale inflacja nie powinna znacząco przekroczyć 2 proc. Nie wiadomo jak na ceny żywności wpłynie susza, z którą walczą rolnicy prawie w całej Polsce, a także co wydarzy się na międzynarodowym rynku ropy naftowej. Po wakacjach inflacja powinna wyhamowywać.

Ze wzrostu inflacji nie cieszą się posiadacze lokat w bankach. Wiosną, przy niskiej inflacji, ich pieniądze, przestały tracić na wartości, ponieważ realne oprocentowanie lokat jedno i trzymiesięcznych było dodatnie i mogli liczyć chociaż na minimalny zysk. Teraz, przy 2 proc. inflacji wiele depozytów realnie przynosi straty, ponieważ banki nie są skore do podwyższania ich oprocentowania. Nie ma też co liczyć, że zachęci ich do tego Rada Polityki Pieniężnej. Mimo, że inflacja rośnie, na podwyżkę stóp procentowych się nie zanosi, przynajmniej w perspektywie roku, a może i dłużej.

Zbigniew Maciąg, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan

Coraz więcej zatruć mrożonymi warzywami. Ich sprawcą jest groźna bakteria. Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się jak unikąć poważnego zatrucia pokarmowego nie rezygnując z mrożonek!