Indeksy będą wkrótce cyfrowe

  Indeksy będą wkrótce cyfrowe

  Jarosław Chęć

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Koniec z podsuwaniem wykładowcom indeksów do podpisu? Niewykluczone - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt rozporządzenia zezwalającego uczelniom na likwidację papierowych indeksów jako potwierdzających przebieg studiów i zastąpienie ich wersją elektroniczną.
  Według ministerstwa, elektroniczna forma indeksu przyspieszy i ułatwi sprawdzanie uzyskiwanych wyników. Od kilkunastu lat lista krajów, gdzie papierowy indeks jeszcze istnieje, maleje. W Szwecji indeks elektroniczny wprowadzono już prawie 30 lat temu. Funkcjonuje on także we Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Portugalii. Papierowe indeksy, oprócz Polski, są jeszcze m.in. w Czechach, na Białorusi i Ukrainie.


  - Na pewno będzie to duże ułatwienie dla studentów, zwłaszcza studiujących zaocznie, ponieważ trzeba czasem biegać i czekać za wpisami w dniach w środku tygodnia, w których to wykładowcy mają konsultacje - mówi Bartłomiej Kaczyński, student V roku psychologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie.

  Nie wszyscy studenci odnoszą się jednak do tego projektu bez zastrzeżeń.
  - Wprowadzenie indeksów elektronicznych to ciekawy pomysł, jednak tradycyjne zielonkawe indeksy bardzo mi się podobają. Dzięki nim czuje się, że student to naprawdę student, i będzie co wspominać - mówi Magdalena Putno, studentka I roku prawa w Wyższej Szkole Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych w Gdyni. - Moja mama do tej pory spogląda z sentymentem do swojego indeksu - dodaje.

  Tradycyjny indeks bardzo wrósł w życie studentów, o czym może świadczyć wiele przesądów z nim związanych, które mają uchronić przed pechem w czasie sesji egzaminacyjnej. To m.in. zaginanie ostatniej kartki przez studenta starszego roku, niezakładanie okładki przed pierwszą sesją czy nadepnięcie indeksu, który uprzednio upadł na ziemię.

  Pewnym pocieszeniem dla tradycjonalistów może być fakt, iż ministerstwo nie nakazuje wprowadzenia indeksów elektronicznych, a jedynie chce zezwolić na ich stosowanie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!