Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku na Politechnice Gdańskiej. 19 tys. studentów, w tym 4,4 tys. "pierwszaków" rozpoczęło rok akademicki [zdjęcia]

(KGK)
Początek nowego roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej
Początek nowego roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej Przemysław Świderski
18 250 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Gdańskiej. Z okazji inauguracji odbyło się otwarte posiedzenie Senatu PG. Wykład inauguracyjny wyglosił prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej odbyło się 5 października w Auli w Gmachu Głównym.

Nowy rok akademicki rozpoczęło 18 250 studentów, w tym na pierwszym roku - ok. 4,4 tys. osób. Na PG uczy się 600 doktorantów, w tym na pierwszym roku ok. 125 osób.

Najwięcej studentów wybrało kierunek budownictwo (ok. 2200) na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.

Na piątkowym rozpoczęciu roku pojawiły się tłumy.
Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej.

- Będzie to dla wszystkich rok ważny i niezwykły. Pierwszy powód to zbliżająca się rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest i drugi powód, a mianowicie obowiązek wprowadzenia w życie zapisów nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zwanej Konstytucją dla Nauki – powiedział prof. Jacek Namieśnik.

- Ambicją nas wszystkich jest, by Politechnika Gdańska znalazła się w elicie europejskich szkół technicznych. W tym kontekście przyjęcie Konstytucji dla Nauki powinniśmy postrzegać przez pryzmat szansy, pozwalającej znacząco przybliżyć się do tego celu – zaznaczył.

Warto dodać, że perspektywa wdrażania przepisów Konstytucji dla Nauki sięga 2023 roku.

Rektor przyznał też, że najważniejszym osiągnięciem uczelni w zakończonym roku akademickim było zajęcie najwyższego w historii dziewiątego miejsca w rankingu uczelni akademickich organizowanym przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Zwrócił też uwagę na to, że w ub. roku zakończono wiele ważnych inwestycji, m.in. przygotowanie nowoczesnego laboratorium, modernizację budynków.

- W toku, w różnym stopniu zaawansowania, jest 10 przedsięwzięć inwestycyjnych na ogólną kwotę 211 milionów złotych. Udało nam się pozyskać środki na realizację tych zadań – poinformował prof. Jacek Namieśnik.

Następnie Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, jeden z założycieli Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG i jego pierwszy dziekan. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczono dr. hab. Mariuszowi Mrozowi, dyrygentowi Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Wręczono także Medale Komisji Edukacji Narodowej.

W kolejnej części uroczystości odbyła się immatrykulacja studentów i doktorantów.

Wręczono także nagrodę w Konkursie im. prof. Romualda Szczęsnego na najlepszą pracę dyplomową przygotowaną na Politechnice Gdańskiej oraz nagrodę dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej przyznawaną przez członków Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+ w ramach Stowarzyszenia Absolwentów PG.

Wykład inauguracyjny pt. „Cyfrowa rewolucja: czy inżynierowie uratują Europę?” wygłosił prof. Jerzy Buzek.

– Politechnika Gdańska to dla mnie niezwykła uczelnia, być może ważniejsza, niż moja własna Alma Mater – powiedział prof. Jerzy Buzek, wspominając, że jego ojciec, Paweł, ukończył studia właśnie na PG.

W swoim wykładzie inauguracyjnym profesor stwierdził, że praca i umiejętności techników i inżynierów nadal będą kluczowe dla rozwoju gospodarczego Polski i Europy.

– Chcemy, by nasz kraj wskoczył do gospodarczej pierwszej ligi najbardziej dynamicznych i innowacyjnych gospodarek świata. Nie osiągniemy tego bez inżynierów, absolwentów kierunków technicznych – powiedział prof. Jerzy Buzek.

Profesor zwrócił uwagę na szanse i zagrożenia związane z rozwojem nowoczesnych technologii, apelując przy tym o kierowanie się etyką w pracach badawczych.

– Dzięki technologii mamy dokonać skoku cywilizacyjnego, nie tracąc tego, co najważniejsze: naszego człowieczeństwa – zaznaczył.

Na zakończenie wykładu prof. Jacek Namieśnik, rektor PG, wręczył prof. Jerzemu Buzkowi statuetkę Miniatury Alegorii Nauki.

W wydarzeniu wziął też udział Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

– Politechnika Gdańska to jedno z moich ulubionych miejsc na mapie akademickiej Polski – powiedział Piotr Müller.

Stwierdzając, że głównym celem nowej ustawy jest rozszerzenie wolności akademickich, podsekretarz stanu w MNiSW wymienił jej najważniejsze założenia, wśród nich wyłonienie w skali całego kraju dziesięciu uczelni badawczych.

– Kibicuję Politechnice Gdańskiej, aby otrzymała taki status. Uczelnia udowodniła już, że może pochwalić się wysokim poziomem badań naukowych, ambitnymi celami i silnym przywództwem. Wierzę, że będzie ona instytucją, która pokaże, w jaki sposób wykorzystać narzędzia, które daje nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – zaznaczył Piotr Müller.

Podsekretarz stanu w MNiSW poinformował zebranych, że Politechnika Gdańska w ramach środków, które ustawa przeznacza na inwestycje, otrzymała ponad 32 miliony złotych dodatkowego finansowania, po czym przekazał czek na tę kwotę na ręce prof. Jacka Namieśnika, rektora PG.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dra hab. Mariusza Mroza.

Na inauguracji pojawiła się Aleksandra Wróbel, studentka pierwszego roku Architektury.

- Po kilku dniach od rozpoczęcia roku mogę powiedzieć, że jest rewelacyjnie – mówi nam.
Żeby dostać się na ten kierunek przez intensywnie się przygotowywała. Przez dwa lata co sobotę spędzała 10 godzin na zajęciach m.in. z rysunku sztalugowego i historii architektury.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Inauguracja roku na Politechnice Gdańskiej. 19 tys. studentów, w tym 4,4 tys. "pierwszaków" rozpoczęło rok akademicki [zdjęcia] - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki