Inauguracja roku na Politechnice Gdańskiej. 19 tys....

  Inauguracja roku na Politechnice Gdańskiej. 19 tys. studentów, w tym 4,4 tys. "pierwszaków" rozpoczęło rok akademicki [zdjęcia]

  (KGK)

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Początek nowego roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej
  1/43

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Przemysław Świderski

  18 250 studentów rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Gdańskiej. Z okazji inauguracji odbyło się otwarte posiedzenie Senatu PG. Wykład inauguracyjny wyglosił prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego.
  Posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej odbyło się 5 października w Auli w Gmachu Głównym.

  Nowy rok akademicki rozpoczęło 18 250 studentów, w tym na pierwszym roku - ok. 4,4 tys. osób. Na PG uczy się 600 doktorantów, w tym na pierwszym roku ok. 125 osób.

  Najwięcej studentów wybrało kierunek budownictwo (ok. 2200) na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska.

  Na piątkowym rozpoczęciu roku pojawiły się tłumy.
  Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem prof. Jacka Namieśnika, rektora Politechniki Gdańskiej.

  - Będzie to dla wszystkich rok ważny i niezwykły. Pierwszy powód to zbliżająca się rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest i drugi powód, a mianowicie obowiązek wprowadzenia w życie zapisów nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zwanej Konstytucją dla Nauki – powiedział prof. Jacek Namieśnik.


  - Ambicją nas wszystkich jest, by Politechnika Gdańska znalazła się w elicie europejskich szkół technicznych. W tym kontekście przyjęcie Konstytucji dla Nauki powinniśmy postrzegać przez pryzmat szansy, pozwalającej znacząco przybliżyć się do tego celu – zaznaczył.

  Zobacz galerię

  Warto dodać, że perspektywa wdrażania przepisów Konstytucji dla Nauki sięga 2023 roku.

  Rektor przyznał też, że najważniejszym osiągnięciem uczelni w zakończonym roku akademickim było zajęcie najwyższego w historii dziewiątego miejsca w rankingu uczelni akademickich organizowanym przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy". Zwrócił też uwagę na to, że w ub. roku zakończono wiele ważnych inwestycji, m.in. przygotowanie nowoczesnego laboratorium, modernizację budynków.

  - W toku, w różnym stopniu zaawansowania, jest 10 przedsięwzięć inwestycyjnych na ogólną kwotę 211 milionów złotych. Udało nam się pozyskać środki na realizację tych zadań – poinformował prof. Jacek Namieśnik.

  Następnie Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymał doc. dr inż. Andrzej Januszajtis, jeden z założycieli Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG i jego pierwszy dziekan. Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczono dr. hab. Mariuszowi Mrozowi, dyrygentowi Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Wręczono także Medale Komisji Edukacji Narodowej.

  W kolejnej części uroczystości odbyła się immatrykulacja studentów i doktorantów.

  Wręczono także nagrodę w Konkursie im. prof. Romualda Szczęsnego na najlepszą pracę dyplomową przygotowaną na Politechnice Gdańskiej oraz nagrodę dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej przyznawaną przez członków Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+ w ramach Stowarzyszenia Absolwentów PG.

  Wykład inauguracyjny pt. „Cyfrowa rewolucja: czy inżynierowie uratują Europę?” wygłosił prof. Jerzy Buzek.

  – Politechnika Gdańska to dla mnie niezwykła uczelnia, być może ważniejsza, niż moja własna Alma Mater – powiedział prof. Jerzy Buzek, wspominając, że jego ojciec, Paweł, ukończył studia właśnie na PG.

  W swoim wykładzie inauguracyjnym profesor stwierdził, że praca i umiejętności techników i inżynierów nadal będą kluczowe dla rozwoju gospodarczego Polski i Europy.

  – Chcemy, by nasz kraj wskoczył do gospodarczej pierwszej ligi najbardziej dynamicznych i innowacyjnych gospodarek świata. Nie osiągniemy tego bez inżynierów, absolwentów kierunków technicznych – powiedział prof. Jerzy Buzek.

  Profesor zwrócił uwagę na szanse i zagrożenia związane z rozwojem nowoczesnych technologii, apelując przy tym o kierowanie się etyką w pracach badawczych.

  – Dzięki technologii mamy dokonać skoku cywilizacyjnego, nie tracąc tego, co najważniejsze: naszego człowieczeństwa – zaznaczył.

  Na zakończenie wykładu prof. Jacek Namieśnik, rektor PG, wręczył prof. Jerzemu Buzkowi statuetkę Miniatury Alegorii Nauki.

  W wydarzeniu wziął też udział Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  – Politechnika Gdańska to jedno z moich ulubionych miejsc na mapie akademickiej Polski – powiedział Piotr Müller.

  Stwierdzając, że głównym celem nowej ustawy jest rozszerzenie wolności akademickich, podsekretarz stanu w MNiSW wymienił jej najważniejsze założenia, wśród nich wyłonienie w skali całego kraju dziesięciu uczelni badawczych.

  – Kibicuję Politechnice Gdańskiej, aby otrzymała taki status. Uczelnia udowodniła już, że może pochwalić się wysokim poziomem badań naukowych, ambitnymi celami i silnym przywództwem. Wierzę, że będzie ona instytucją, która pokaże, w jaki sposób wykorzystać narzędzia, które daje nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – zaznaczył Piotr Müller.

  Podsekretarz stanu w MNiSW poinformował zebranych, że Politechnika Gdańska w ramach środków, które ustawa przeznacza na inwestycje, otrzymała ponad 32 miliony złotych dodatkowego finansowania, po czym przekazał czek na tę kwotę na ręce prof. Jacka Namieśnika, rektora PG.

  O oprawę muzyczną uroczystości zadbał Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dra hab. Mariusza Mroza.

  Na inauguracji pojawiła się Aleksandra Wróbel, studentka pierwszego roku Architektury.

  - Po kilku dniach od rozpoczęcia roku mogę powiedzieć, że jest rewelacyjnie – mówi nam.
  Żeby dostać się na ten kierunek przez intensywnie się przygotowywała. Przez dwa lata co sobotę spędzała 10 godzin na zajęciach m.in. z rysunku sztalugowego i historii architektury.  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:


  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia

  kana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  zazdro, też szukałam jakiś fajnych studiów w Trójmieście, myślałam o czymś związanym z analizą rynku finansowego, ale na publicznych uczelniach nie znalazłam niczego co by mi odpowiadało, a teraz...rozwiń całość

  zazdro, też szukałam jakiś fajnych studiów w Trójmieście, myślałam o czymś związanym z analizą rynku finansowego, ale na publicznych uczelniach nie znalazłam niczego co by mi odpowiadało, a teraz już trzeba czekać na następny rok i następną rekrutacje zwiń


  Zdjęcie autora komentarza
  WSB studia I stopnia

  onlineekspert.wsb

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam! Kana studia I stopnia na wspomnianym kierunku nadal możesz podjąć w Wyższej Szkole Bankowej. W Trójmieście masz możliwość studiowania w Gdańsku oraz w Gdyni. Aplikować możesz przez naszą...rozwiń całość

  Witam! Kana studia I stopnia na wspomnianym kierunku nadal możesz podjąć w Wyższej Szkole Bankowej. W Trójmieście masz możliwość studiowania w Gdańsku oraz w Gdyni. Aplikować możesz przez naszą stronę wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia lub w wybranym oddziale Wyższej Szkoły Bankowej. Zapraszam!

  Pozdrawiam, Renata Mazur
  Online Ekspert WSB Studia I stopniazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wow

  kana (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wow z nieba mi Pani spadła Pani Renato, dzwoniłam dzisiaj do Państwa dziekanatu, wszystko dogadane, jakie to szczęście, że nie muszę czekać ze studiami do przyszłego roku. Macie Państwo bardzo...rozwiń całość

  wow z nieba mi Pani spadła Pani Renato, dzwoniłam dzisiaj do Państwa dziekanatu, wszystko dogadane, jakie to szczęście, że nie muszę czekać ze studiami do przyszłego roku. Macie Państwo bardzo ciekawe kierunki, dziękuję za kontakt!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wsb

  Halina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Witam w klubie ja tez zaczynam na wsb . Trochę późno zdecydowałam się ale lepiej późno niż wcale.

  Egzamin ósmoklasisty - próbne testy

  WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Magazyn

  Magazyn "3miasto Kobiet". Lista punktów w Trójmieście

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Weź udział w konferencji poświęconej marketingowi internetowemu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!