MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim w Gdyni z udziałem ministra Gowina i posłanki Arciszewskiej-Mielewczyk [zdjęcia]

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Morskim w Gdyni z udziałem ministra Jarosława Gowina i posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk  - 6 października 2018 r.
Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Morskim w Gdyni z udziałem ministra Jarosława Gowina i posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk - 6 października 2018 r. Szymon Szadurski
W sobotę, 6 października 2018 r. odbyła się inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Morskim w Gdyni. W uroczystości udział wzięli: wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, liczni oficjele, studenci, absolwenci i mieszkańcy miasta.

Do ceremonii doszło tradycyjnie na Skwerze Kościuszki w pobliżu miejsca, w którym cumuje fregata szkoleniowa uczelni "Dar Młodzieży". Tym razem tej pięknej jednostki zabrakło, bo odbywa obecnie rejs dookoła świata. Specjalnie na tę okazję przestawiono jednak w jej miejsce poprzedni żaglowiec szkoleniowy uczelni, a dziś statek-muzeum "Dar Pomorza".

Uroczystości odbyły się z wielką pompą, bowiem będzie to pierwszy rok, w którym Uniwersytet Morski, będący do niedawna Akademią Morską, a wcześniej jeszcze Wyższą Szkołą Morską, kształcił będzie studentów i doktorantów pod nową nazwą. Już na samym początku ceremonii odbyło się pożegnanie dawnego sztandaru uczelni. W nowy, który leżał już przygotowany na stole, liczni oficjele wbili symboliczne gwoździe.

- Dziś nastąpiło pożegnanie sztandaru Akademii Morskiej w Gdyni – powiedział prof. Janusz Zarębski, rektor Uniwersytetu Morskiego. - Sztandaru, który był symbolem naszej uczelni przez ostatnie szesnaście lat podczas najważniejszych uroczystości. Wraz z pożegnaniem sztandaru Akademii Morskiej w Gdyni kończy się ważny etap w historii naszej Alma Mater. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, ponieważ wszyscy jesteśmy świadkami narodzin Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. To właśnie dzisiaj wszyscy razem przystępujemy do tworzenia jego historii. To wy, drodzy studenci, jesteście pierwszym rocznikiem Uniwersytetu Morskiego. To również od was zależy, jaką wy historię opowiecie przyszłym pokoleniom studentów.

Czytaj także: Akademia Morska w Gdyni podpisała umowę o współpracy z gdańskim portem

Gratulacje z okazji zmiany nazwy uczelni napłynęły z całej Polski. Rektor Uniwersytetu Morskiego odczytał listy m.in. od marszałków Sejmu i Senatu, a także prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- To dla państwa wydarzenie szczególne, bowiem wkraczają państwo w ten rok z nową nazwą i statusem uczelni, podkreślającym jej znakomitą renomę - napisał Andrzej Duda. - Państwa praca, tak istotna i cenna dla Polski, z każdym, następnym rokiem przynosi coraz lepsze owoce.

Inauguracja roku akademickiego w Uniwersytecie Morskim w Gdyni z udziałem ministra Jarosława Gowina i posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk  - 6 października 2018 r.

Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim w Gd...

Przed nowym sztandarem przysięgali studenci uczelni, obiecując m.in. obronę i dochowanie wierności polskiej banderze. Uroczystość uświetniły występy chóru Uniwersytetu Morskiego oraz orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. Tradycyjnie odśpiewano także hymn państwowy. Prof. Janusz Zarębski poinformował ponadto, że powołuje komitet obchodów przypadającego na 2020 rok stulecia uczelni. Na jego czele stanie Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Więcej zdjęć z historycznej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Morskim znajdziecie na portalu gdynia.naszemiasto.pl

Inauguracja roku na Politechnice Gdańskiej. 19 tys. studentów, w tym 4,4 tys. "pierwszaków" rozpoczęło rok akademicki [zdjęcia

Początek nowego roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

Inauguracja roku na Politechnice Gdańskiej. 19 tys. studentó...

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na AWFiS w Gdańsku. Otwarcie hali gimnastycznej im. Leszka Blanika

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na AWFiS w Gdańsku....

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki