Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja obchodów 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych w Gdańsku. 16-stu członków uhonorowanych [zdjęcia]

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Przemysław Świderski
Uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz podniesieniem biało-czerwonej flagi na maszcie Dworu Artusa rozpoczęły się w niedzielę, 3.06.2018r., obchody 100-lecia powstania Związku Inwalidów Wojennych RP w Gdańsku. W wydarzeniu udział wzięli członkowie Związku, Kompania Honorowa, Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, władze samorządowe, organizacje kombatanckie, harcerze, młodzież, mieszkańcy i turyści.

- Rozpoczęcie obchodów 100-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP tu, na Długim Targu, przed Dworem Artusa, ma dla nas szczególne znaczenie, a przede wszystkim dla inwalidów wojennych, którzy w czasie II Wojny Światowej walczyli na wale pomorskim. Ich ofiara, przelana krew, inwalidztwo nie poszły na marne. Pamięć o tamtych trudnych i tragicznych dniach, a jednocześnie zwycięskich wydarzeniach, przetrwały w świadomości społecznej, a szczególnie wśród tych, którzy uczestniczyli w nich bezpośrednio – mówił w czasie uroczystości płk Stanisław Skrzypski, prezes Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych RP w Gdańsku.

Związek Inwalidów Wojennych RP wszedł w bieżącym roku w etap obchodów 100-lecia swojego istnienia i działania.

- Nasza rocznica splata się z obchodami 100-lecia RP. To właśnie żołnierze ochotnicy stanęli do walki o niepodległą Polskę. Bronili nowo utworzonych granic w powstaniach śląskich, w powstaniu wielkopolskim oraz wojnie polsko-bolszewickiej w roku 1920. Każda rocznica, a szczególnie ta dzisiejsza, zmusza do wspomnień i refleksji, do zastanowienia się nad losem ludzi, którzy oddali swe życie za wolność ojczyzny – mówił dalej płk Skrzypski. - 19 kwietnia 1919 roku tysiące bohaterskich inwalidów utworzyło Związek Inwalidów Wojennych RP. Przybywali do niego z różnych frontów i różnych armii, nie miała znaczenia ani orientacja polityczna, ani religijna. W okresie II Wojny Światowej inwalidzi wojenni często podejmowali walkę konspiracyjną, a niezależnie od niej byli prześladowani, rozstrzeliwani i mordowani w katowniach hitlerowskich i sowieckich – dodał.

Prezes Związku podkreślił także, że głównym celem obchodów jest wyrażenie podziękowań i uhonorowanie ostatnich świadków – żołnierzy, inwalidów walczących o Polskę na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Jak mówił, „ich czyny powinny być przykładem bohaterstwa, patriotyzmu i miłości do ojczyzny dla młodego pokolenia Polaków”.

Głos w trakcie uroczystych obchodów zabrał także wiceprezydent Gdańska, Piotr Kowalczuk.

- Drodzy członkowie Związku Inwalidów Wojennych RP, chcemy Wam dziś gorąco podziękować. Podziękować za to, co zrobiliście podczas działań na szlaku pomorskim, ale także za to, co zrobiliście po czasie wojny. Dziękujemy, że przez te kilkadziesiąt lat jesteście ambasadorami Gdańska w Polsce, Europie i na świecie i przypominacie hasło z Westerplatte „Nigdy więcej wojny”. Za to wszystko, co dla nas czynicie, dziękujemy – mówił wiceprezydent Kowalczuk.

Po zakończonych przed Dworem Artusa uroczystościach, przybyli goście wzięli udział w uroczystej Mszy Św. w Bazylice Mariackiej, celebrowanej przez abp. Sławoja Leszka Głódzia w intencji poległych i zmarłych oraz żyjących inwalidów wojennych i wojskowych.

Po Mszy Św. delegacja Związku Inwalidów Wojennych RP złożyła kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców, a następnie, w sali multimedialnej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się uroczysta akademia, podczas której 16-stu członków związku zostało uhonorowanych Krzyżem 100-lecia za pomoc i długoletnie wspieranie działań związkowych. Obchody zakończył koncert Cappelli Gedanensis.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki