Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

PE, T. Rozwadowski, DS, T
Zaplanuj z nami najbliższy weekend i kolejny tydzień! Sprawdź, co dzieje się w Trójmieście i na Pomorzu.

„Gdańskie Święto Europy”na Targu Węglowym w Gdańsku

Miasteczko Europejskie stanie w niedzielę na Targu Węglowym. Gdańskie Święto Europy rozpocznie się w południe, a o godz.16.00 wspólnie odśpiewana będzie "Oda do radości". Razem z mieszkańcami utwór wykona 200 chórzystów zrzeszonych w Gdańskim Oddziale Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przy akompaniamencie Orkiestry Vita Activa. Całość pod batutą Bogny Swiłło. Rozgrzewki wokalne rozpoczną się po godzinie 15.00.

Odbędzie się także gra terenowa "Tropem funduszy unijnych" oraz interaktywny quiz z pytaniami z wykorzystaniem Snapchata.

Dla dzieci przygotowaną specjalną strefę, w której będzie można pobawić się z maskotką Syriusza, która jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Będzie układanie ogromnych puzzli, zgadywanie flag, malowanie twarzy oraz konkursy z nagrodami.

W strefie gastronomicznej będzie można spróbować przysmaków z różnych krajów Europy. Z 5 tysięcy karteczek, stworzona zostanie wielka flaga UE. Będzie także ogromny balon, który wzniesie się nad miasteczkiem.

"Gdańskie Święto Europy", 7.05.2017

***

Bieg Europejski 2017 w Gdyni: Pobiegnij dla Tomka z PKO Bankiem Polskim!.

Bieg Europejki 2017 w Gdyni
Bieg Europejki 2017 w Gdyni P. Hukało

Biorąc udział we wszystkich zawodach w ramach Biegu Europejskiego w Gdyni będzie można pomóc 44-letniemu Tomkowi. Mężczyzna uległ wypadkowi, w wyniku którego złamał kręgosłup i ma niedowład nóg. Szansą na poprawę jego stanu zdrowia jest podanie komórek macierzystych oraz rehabilitacja.

Zaangażowanie zawodników, którzy odbiorą kartkę „biegnę dla Tomka”, przypną ją do koszulki i dotrą z nią do mety, zostanie przeliczone na konkretne wsparcie finansowe - Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę na pomoc dla mężczyzny.

W niedzielę o godz. 10, na wysokości stadionu rugby w Gdyni, wystartuje bieg główny na dystansie 10 km.
Bieg Europejski to jedna z czterech imprez wchodzących w skład cyklu PKO Grand Prix Gdyni sponsorowanego przez PKO Bank Polski.

Bieg Europejski z PKO Bankiem Polskim

Bieg Europejski 2017 w Gdyni z PKO Bankiem Polskim [ZDJĘCIA,...

***

“Kociewie Szlakiem”

Piąta edycja maratonu MTB odbędzie się już 7 maja. Do wyboru będą dwa dystanse - 27 km oraz 54 km. Organizatorzy, czyli Grupa Kolarska Starogard Gdański, gmina Starogard, ZF Polpharma, Nadleśnictwo Starogard, przygotowują również małą, bezpieczną pętelkę (4 km), którą będą mogli przejechać najmłodsi adepci kolarstwa MTB pod opieką rodziców lub opiekunów (uwaga - zabrania się uczestnictwa osób pieszych, a w szczególności prowadzących wózki dziecięce oraz uczestnictwa dzieci na rowerkach biegowych).

- Dla jeszcze młodszych zawodników przygotowaliśmy w tym roku Paradę Rowerków Biegowych na krótkiej pętli. Wystartują oni pod opieką rodziców lub opiekunów. Wymagana jest rejestracja (zabrania się tutaj uczestnictwa osób prowadzących wózki dziecięce) - informują organizatorzy.

Maraton będzie miał charakter amatorski - wyścig nie jest zgłoszony do UCI. Organizatorzy nie przewidują kategorii dla zawodników z licencjami. Biuro zawodów, jak co roku, będzie mieściło się w Leśniczówce Szpęgawsk. Serwis zapewni Salon Rowerowy Kross szprychy.com. Zawodnicy będą mogli liczyć oczywiście na profesjonalny catering - pojawią się też sympatyczne panie z Koła Gospodyń Wiejskich z przysmakami kociewskimi. Podczas imprezy dla wszystkich startujących w maratonie mini i mega odbędzie się loteria fantowa, w której do zdobycia będzie obuwie i odzież sportowa. Uczestnikiem maratonu może zostać osoba, która dokona rejestracji oraz opłaty startowej. Rejestracji można będzie dokonać w biurze zawodów w godzinach 8.00-10.30 w dniu zawodów, jak również on-line za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny na stronie Grupy Kolarskiej Starogard Gd. Podczas zgłoszenia do zawodów uczestnik deklaruje dystans, na którym wystartuje. Zmiana dystansu w trakcie jazdy nie jest możliwa. Pierwszych trzech zawodników w klasyfikacji każdej kategorii na dystansach mega i mini otrzyma puchary oraz nagrody pieniężne. Pozostali mogą liczyć na pamiątkowe medale. Szczegółowe informacje na www.gkstg.pl.

Maraton MTB "Kociewie Szlakiem", 7.05.2017

***

Koncert na 140 lat w Gdańsku
Z okazji jubileuszu Polska Filharmonia Bałtycka organizuje cykl „Nowowiejski 2017”, który pozwoli trójmiejskim melomanom zapoznać się z najpiękniejszymi dziełami kompozytora. W historii muzyki polskiej Nowowiejski został przesłonięty przez postać Ignacego Jana Paderewskiego, a szkoda, gdyż jego wkład w rozwój sztuki w Polsce jest wielki.

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

„Nowowiejski 2017” będzie się składał z czterech koncertów - trzech organowych i jednego symfonicznego. W pierwszym wystąpi organista Rudolf Innig, który kilkanaście lat temu odkrył ponownie twórczość tego kompozytora.

Koncert Rudolfa Inniga: 7 maja, godz. 19. Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1. Bilety: symboliczne - 1 zł.

***

Zagrają jak w filmie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Motywy z „Króla Lwa”, „Aladyna”, „Władcy Pierścieni”, „Piratów z Karaibów”, „Muppetów” - przed nami koncert familijny na Ołowiance. Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zagra muzykę z popularnych filmów wytwórni Disneya!

To koncert dedykowany małym melomanom i ich rodzicom, podczas którego orkiestra PFB zaprezentuje melodie ze znanych hitów kinowych w wyjątkowych aranżacjach.

Orkiestrę poprowadzi Sławomir Chrzanowski - dyrygent, który często angażuje się w projekty edukujące i oswajające z muzyką klasyczną najmłodszych.

Koncert połączony będzie z projekcją „Orkiestrownika”, aplikacji poświęconej instrumentom orkiestry symfonicznej. Prezentacja odbędzie się po zakończeniu koncertu.

Polska Filharmonia Bałtycka, 7 maja, godz. 12. Bilety od 15 złotych, bilety rodzinne w cenie 95 złotych dostępne w kasach filharmonii.

***
Jaśniewicz recytuje

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Maj to ulubiony temat recytatorów zgromadzonych wokół Domu Zarazy, gdzie już niemal od dziesięciu lat odbywają się warsztaty „Jaśniewicz recytuje, spróbuj i Ty!”. W niedzielę w wykonaniu gospodarza wieczoru, aktora Ryszarda Jaśniewicza (Teatr z Polski 6) usłyszymy wiersze Tuwima, Gałczyńskiego, Leśmiana i innych. Ale scena otwarta dla wszystkich!

7 maja, godz. 17, St. Rynek Oliwski 15. Wstęp wolny.

***
Dzień otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Katarzyna Figura
Katarzyna Figura Fot. Karolina Misztal

W najbliższą niedzielę, 7 maja, Gdyńska Szkoła Filmowa otworzy swoje zaplecza dla wszystkich chętnych. Odbędzie się dzień otwarty. Poza obejrzeniem co budynek kryje w środku, cały plac Grunwaldzki zmieni się w wielki plan filmowy.

- Będzie można zostać zarówno aktorem, statystą, reżyserem, operatorem kamery czy montażystą. Wśród spacerujących pojawi się dużo zomowców lub szturmowców - mówi Jerzy Rados, wicedyrektor szkoły. - Przygotowaliśmy 21 różnych atrakcji, w tym spotkania z gwiazdami polskiego filmu m.in. Katarzyną Figurą i Juliuszem Machulskim, odbędą się też pokazy filmów dyplomowych.

GSF, Plac Grunwaldzki 2; 7 maja 2017 12:00-17:00. Wstęp wolny

Zobacz nasz program "Do zobaczenia":

***

Design Thinking Week. Tydzień myślenia projektowego 8-14 maja 2017


Design Thinking Week to przepełniony inspirującymi spotkaniami i warsztatami tydzień, w trakcie którego będzie można zobaczyć, jak myślenie projektowe może przyczynić się do znalezienia innowacyjnych rozwiązań.

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Festiwalowe wykłady odbędą się w Gdyni i Gdańsku 8-14 maja. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, w sali kinowej, odbędzie się między innymi wykład inspirujący - myślenie projektowe w praktyce na przykładzie Miejskiego Service Design i Biblioteki Miejskiej w Gdyni. Jak zapowiadają organizatorzy, wykład ten wprowadzi w tajniki metodologii design thinking.

Będzie się można przekonać dlaczego empatyzacja to jeden z najważniejszych czynników w tworzeniu unikatowych rozwiązań, a także poznać proces projektowy w 5 krokach. Odbędzie się również warsztat dla studentów. Podczas czterech godzin uczestnicy będą tworzyć nowe przedsiębiorstwo społeczne.

Szczegóły i zapisy: www. dtweek.pl

***

„Berek, czyli upiór w moherze” na scenie w Gdyni

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

„Berek, czyli upiór w moherze” - spektakl na podstawie powieści Marcina Szczygielskiego wyreżyserował Andrzej Rozhin. Kim są jego bohaterowie? Ona jest już na emeryturze. Jej życie koncentruje się wokół telewizji, religii oczywiście, i córki, która wyprowadziła się z domu .

On jest gejem. Rozpaczliwie szuka miłości. Akceptuje swoją orientację, ale nie potrafi odnaleźć swojej drugiej połowy i nawiązać żadnej trwałej relacji emocjonalnej. Oboje są samotni i nieszczęśliwi. Oboje zatruwają sobie nawzajem życie ze wszystkich sił prześcigając się w wymyślaniu coraz bardziej dokuczliwych złośliwości - zapowiadają twórcy.

Spektakl „Berek, czyli upiór w moherze”. W obsadzie: Ewa Kasprzyk i Paweł Małaszyński oraz inni aktorzy stołecznego Teatru Kwadrat.

Spektakl gościnnie na scenie Teatru Muzycznego, 8 maja, godz. 17:30 i 20:15, bilety: 130, 100, 80 zł.

***
Wejherowo. Kabaret Zenona Laskowika „Spotkanie kolesiów”

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Najnowszy program Zenona Laskowika. W nim sprawy aktualne, skecze, monologi, piosenki i scenki. Kabaret szanujący intelekt widza. Zenon Laskowik to jeden z najsłynniejszych polskich satyryków i artystów kabaretowych. Twórca cieszącego się wielką popularnością w okresie PRL kabaretu „Tey”. Wezmą udział: Zenon Laskowik, Jacek Fedorowicz, Grzegorz Tomczak i Michał Ruksza


Filharmonia Kaszubska, ul. Sobieskiego 255, 08.05, godz. 19:00, 70 zł

***

Lutnista Jozef van Vissem wystąpi w Centrum św. Jana

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Lutnia jest instrumentem kojarzącym się głównie z muzyką dawną, zwłaszcza średniowieczną i renesansową. Holenderski lutnista Jozef van Wissem, który zagra w Centrum św. Jana w Gdańsku już w najbliższą środę, wprowadził ten instrument do muzyki XXI w.

Jozef van Wissem urodził się w Maastricht w 1962 r. Karierę fonograficzną i koncertową rozpoczął dość późno, bo w 2000 r., za to jest to kariera niezwykle intensywna.

Jest instrumentalistą i kompozytorem. Na jego dyskografię składa się około dwudziestu albumów autorskich oraz blisko drugie tyle nagranych z innymi liderami lub w składzie zespołów.

Jako kompozytor jest zwykle wiązany z minimalizmem. Jego utwory często są opracowaniami historycznych kompozycji średniowiecznych lub renesansowych, ale pierwotny materiał zostaje z reguły poddany daleko posuniętym przetworzeniom, między innymi przy użyciu elektroniki. Van Wissem od lat mieszka i pracuje w USA, a światowy rozgłos zdobył dzięki współpracy z wybitnym reżyserem kina autorskiego Jimem Jarmuschem. Lutnista został nagrodzony w 2013 r. za ścieżkę dźwiękową do filmu „Tylko kochankowie przeżyją“ pokazanego w konkursie głównym festiwalu filmowego w Cannes.

Jarmusch jest zdolnym gitarzystą i w tym charakterze występuje z holenderskim lutnistą na koncertach i nagrywa w studio. Razem nagrali już trzy albumy.

Jozef van Wissem: 10 maja, godz. 19. Centrum św. Jana, ul. Świętojańska 50. Bilety: 40 zł.

Nigel Kennedy z Cappellą Gedanensis w Gdańsku

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Rok temu w Starym Maneżu słynny brytyjski skrzypek Nigel Kennedy zagrał w Gdańsku z Cappellą Gedanensis. Owocem tej współpracy jest zainaugurowana wczoraj w Szczecinie trasa koncertowa po Polsce - The New Four Seasons and My World. Muzycy odwiedzą Warszawę, Toruń, Poznań, 12 maja powrócą do Gdańska, by „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego w nowych aranżacjach zaprezentować podczas koncertu w Starym Maneżu. Nigel Kennedy pytany o współpracę z muzykami z Cappelli Gedanensis mówi:

- Wyjątkowa jest wirtuozeria tej orkiestry. To ludzie obdarzeni fantastyczną energią. Nie wszystkie zespoły byłyby zdolne z taką samą pasją grać Vivaldiego i Hendrixa jednocześnie...

12 maja, Stary Maneż, Gdańsk, Słowackiego 23, godz. 20. Bilety 100-320 zł.

Zobacz nasz program "Do zobaczenia":

Filharmonia Kobiet w Sopocie

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Sopockich filharmoników poprowadzą dyrygentki młodego pokolenia: Paulina Dołęgowska oraz Izabela Burda. Program koncertu został skomponowany tak, aby wprowadzić słuchaczy w wiosenny nastrój. Muzyka, która wypełni tego wieczoru salę koncertową PFK pełna będzie majowego ciepła - za sprawą doboru repertuaru i dyrygentek.

Filharmonia Kameralna, ul. Moniuszki 12, 06.05, godz. 18:00, 10-20 zł

***

Spójrzmy na Gdańsk z innej strony. Punkt widokowy we Wrzeszczu

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Ideą projektu „Spojrzenie na Gdańsk” jest przywracanie dawnych, historycznych widoków Gdańska i okolic oraz wykreowanie nowych widoków związanych ze współczesną przestrzenią miasta.

Projekt autorstwa architekta krajobrazu Pawła Burkiewicza zakłada otwarcie około 30 widoków i jest przewidziany na 7-8 lat. Możemy już podziwiać te odsłonięte, niejako przywrócone miastu w ciągu ostatniego roku krajobrazy: Oś widokową z parku dworskiego przy Dworze I na ul. Polanki w Oliwie (dziś to jedyny widok na morze z zespołu dawnych rezydencji).Oś widokową ze wzgórza nad ul. Podleśną we Wrzeszczu (piękny widok na Przymorze i Zatokę). Oś widokową z Góry Jana przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu (widok na Stary Wrzeszcz). Wreszcie spojrzenie z tzw. Wroniej Górki na tereny stoczniowe.

Już w najbliższą sobotę odsłonięta zostanie kolejna panorama. Czym nas zaskoczy pomysłodawca projektu?

- Spotykamy się 6 maja o godz. 12,00 przy ul. Jaśkowa Dolina pod bramą z napisem Teatr Leśny - zaprasza Paweł Burkiewicz. - Z tego miejsca poprowadzę gości do otwarcia kolejnego punktu widokowego. Będzie to wyjątkowe otwarcie, z niespodziankami, a miejsce, z którego rozpościera się ten niezwykły widok jest naprawdę kultowe.

6 maja o godz. 12,00 przy ul. Jaśkowa Dolina pod bramą z napisem Teatr Leśny

***

Alternatywa w Żaku: Xenia Rubinos i Kobieta z Wydm

Gdański Żak jest klubem, w którym grali już prawie wszyscy święci jazzu, ale poczesne miejsce w programie koncertowym zajmuje także muzyka alternatywna. Najbliższa sobota będzie wieczorem, w którym do Żaka powinni przyjść ci, którzy jeżdżą na katowicki OFF Festival lub się na niego wybierają. To będą zdecydowanie te klimaty.

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Zagraniczny komponent wieczoru, kompozytorka, wokalistka i instrumentalistka Xenia Rubinos po raz pierwszy w Polsce zagrała w 2014 r. właśnie na katowickim festiwalu. Jej przyjazd był kolejnym dowodem na czujność Artura Rojka, który wyłapał talent Xeni tuż po jej autorskim debiucie. Do Gdańska Rubinos przyjedzie z materiałem z drugiego albumu, „Black Terry Cat“.

Jako debiutantka lokowała się w kręgu muzyki eksperymentalnej, a na„Black Terry Cat“ zaczyna się dopracowywać własnego porywającego stylu.

Jej nowa muzyka jest zupełnie piorunującą, brawurowo zrobioną mieszanką jazzu, R&B, hiphopu oraz muzyki noise i punk.

Etniczne i feministyczne pazury tej muzyki są wyszlifowane przez wystrzałową, chciałoby się powiedzieć, komercyjną, realizację. Ale komercja to nie jest.

Kobieta z wydm to nowy zespół Błażeja Króla i w zasadzie tylko to wystarczy powiedzieć. Pozostali członkowie tria to żona Błażeja Iwona i bębniarz Mateusz Rychlicki znany z zespołu Kristen. Król ostatnią solową trasę określał jako pożegnalną. Po kilku miesiącach znów się z nami wita.

Xenia Rubinos/ Kobieta z wydm: 6 maja, godz. 20. Klub Żak, al. Grunwaldzka 195/197. Bilety: 13-60 zł.

***

Gdańska Wiosna Chóralna też sopocka

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Dwa koncerty: w sobotę w Gdańsku i w niedzielę w Sopocie, i jeden w czerwcu , składają się na cykl Gdańska Wiosna Chóralna +.

„Gdańska Wiosna Chóralna+” to kontynuacja ubiegłorocznego cyklu wiosennych koncertów w wykonaniu Chóru Kameralnego „441 Hz” z Gdańska pod dyrekcją Anny Wilczewskiej.

Tegoroczna odsłona będzie składać się z trzech koncertów, dwóch majowych i jednego czerwcowego.

Gościem specjalnym majowych koncertów jest Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna pod dyrekcją Piotra Sikory. Zaproszenie Wyższobramskiego Chóru Kameralnego wiąże się z obchodzonym w 2017 r. jubileuszem 500 lat reformacji.

6 maja, godz. 19 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gdańsku Strzyży; 7 maja, godz. 11 w Kościele ewangelickim w Sopocie.
Wstęp wolny.

***

„Kursk”. Prapremiera sztuki Pawła Huellego na Darze Pomorza w Gdyni

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Napisana przez Pawła Huellego dla Teatru Miejskiego w Gdyni sztuka „Kursk” to inspirowana faktami, wstrząsająca historia katastrofy, do której doszło w 2000 roku na Morzu Barentsa, pełna tajemnic, niewyjaśnionych do końca teorii wzajemnie się wykluczających. Prapremiera sztuki odbędzie się w najbliższą sobotę w Gdyni na żaglowcu „Dar Pomorza”.

Najnowocześniejsza łódź podwodna z napędem atomowym, gdzie doszło do wybuchu, zbyt długo pozostawała pod wodą.

Ostatecznie została wyciągnięta z wody dopiero po upływie roku. Na pokładzie było 118 członków załogi. Nikt nie przeżył.

„Kursk” to opowieść o tych ostatnich, dramatycznych chwilach, o tragedii rodzin, przed którymi ukrywano fakty, a także o decyzjach władz i konsekwencjach tych decyzji.

Reżyser spektaklu Krzysztof Babicki mówi: - Minęło kilkanaście lat od zatonięcia „Kurska”, ale sprawa nadal jest tajemnicza i prowokuje wiele pytań. Muszę powiedzieć, że dla mnie zrobienie spektaklu takiego jak „Kursk” jest większym wyzwaniem reżyserskim niż moja ostatnia premiera w Teatrze Miejskim, „Lot nad kukułczym gniazdem”. Tamten spektakl można było zaplanować w dużej przestrzeni, wesprzeć teatralnością. Na „Darze Pomorza” ta reżyseria jest niezwykle intensywna, aktorzy wiedzą, że wszystko musi być bardzo precyzyjne, zbudowane na niuansach, grane z wielką dyscypliną.

Paweł Huelle oparł swój dramat na autentycznych wydarzeniach, także na odnalezionych dokumentach, ale oczywiście wiele postaci , wiele scen to literacka fikcja. Pojawi się postać sprzed dwustu lat Markiz Astolf De Custine, autor słynnych „Listów z Rosji”, które napisał w 1839 roku. Były one do czasów Gorbaczowa zakazane w Rosji. Markiz próbuje te listy jakby pisać od nowa obserwując wydarzenia na okręcie. Jak na ducha przystało może się poruszać wszędzie.

Jako dramaturg Teatru Miejskiego w Gdyni Paweł Huelle wszystkie role pisał dla konkretnych aktorów swojej sceny. Scenografię zaprojektował Marek Braun, a kostiumy Jolanta Łagowska-Braun. Zostały zamówione w wytwórni filmowej, która produkuje akurat kostiumy do filmu pod tytułem „Kursk”, powstającego w Belgii. Panie są, oczywiście, w kostiumach letnich, bo rzecz dzieje się w sierpniu, gdy wydarzyła się katastrofa. To kolejna prapremiera na „Darze Pomorza”. Była sztuka o zatonięciu statku pasażerskiego „Wilhelm Gustloff” „Idąc rakiem” i „Żółta łódź podwodna”, czyli zanurzenie się w odmętach muzyki Beatlesów.

- Teraz jest „Kursk”, Paweł żartuje, że koniec z topieniem statków i ludzi na „Darze Pomorza”! Marzy mu się w przyszłości pogodny spektakl o morzu. Tutaj na tapetę bierze wspaniałą książkę mojej młodości „Znaczy kapitan” Karola Olgierda Borchardta - dodaje Krzysztof Babicki.

Premiera 6 maja, godz. 20.00. Gdynia, aleja Jana Pawła II, „Dar Pomorza”.

***
Rozmowa o książce i życiu z Ewą Błaszczyk w Pruszczu Gdańskim

Ewa Błaszczyk
Ewa Błaszczyk Andrzej Banas / Polska Press

Ewa Błaszczyk, kobieta o niezwykłej sile, aktorka, matka, założycielka fundacji. Zagrała w dziesiątkach filmów, występuje w teatrze, bierze udział w przeglądach piosenki aktorskiej. Od lat prowadzi bardzo aktywne życie. Trochę jakby na przekór losowi. W 2000 r. zmarł mąż aktorki, niedługo po tym jej córka Ola zadławiła się tabletką i zapadła w śpiączkę. Nie poddając się, utworzyła Fundację „Akogo?” i zbudowała klinikę Budzik, w której wybudziło się już kilkunastu pacjentów. Dwa lata temu zdecydowała się na rozmowę o swoim życiu z Agnieszką Litorowicz-Siegert. W jej wyniku Czytelnicy dostali do swoich rąk książkę aktorki pt. „Lubię żyć”. To niezwykła pozycja. Książka podzielona jest na części, koncentrujące się wokół wybranego tematu. Każda z tych części poprzedzona jest krótkim opisem miejsca, w którym znajduje się Ewa Błaszczyk oraz jej zachowania. Zagłębiając się w lekturę często mamy wrażenie, że siedzimy z obiemam paniami przy filiżance kawy lub herbaty i przysłuchujemy się prowadzonej przez nie rozmowie.

W sobotę, 6 maja o godz. 16 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim Rozmowa o książce z Ewą Błaszczyk.

***

Chimery Afanasjewa w Sopocie

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Miejski Teatr Miniatura i Teatr na Plaży zapraszają na spektakl inspirowany twórczością sopockiego pisarza i reżysera Jerzego Afanasjewa. Będzie to opowieść trzech Pierrotów, którzy uciekając od opresyjnej rzeczywistości biurowej, podążają za zgiełkiem wojny, przygotowując widowiska grane w garnizonach dla rozrywki żołnierzy.

Teatr Na Plaży w Sopocie, al. F. Mamuszki 2
05,06.05 g. 19:00, 15-30zł

***

„Szary Anioł”, czyli podróż w czasie - Gdynia

Imprezy na Pomorzu. Sprawdźcie, gdzie się wybrać! [LISTA]

Usłyszymy największe przeboje takie jak; „Falling in Love Again”, „Ich bin die fesche Lola”, „Johnny” . Będzie to niezwykła podróż w czasie do zadymionego kabaretu lat 30. Wspaniałe i ponadczasowe piosenki Marleny Dietrich. Jest to koncert dyplomowy z piosenki aktorskiej studentów IV roku Państwowego Policealnego Studium Wokalno - Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Marlena Dietrich dokonała ogromnej liczby nagrań płytowych. Przyczyniła się do spopularyzowania wojennego szlagieru „Lili Marleen”. Pozostaje jedną z najsłynniejszych aktorek XX wieku, ikoną kina.

Reżyseria: Marek Richter.

Scena Kameralna Teatru Muzycznego w Gdyni. Spektakle grane będą 5,6,8 i 9 maja o godz. 17.00.

***

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki