Imprezy dziś w Trójmieście. Jak spędzić dzisiejszy dzień w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie? Co zobaczyć, gdzie się pobawić? [22.02.2020]

Andrzej Zieliński
Andrzej Zieliński
Jakie imprezy są dziś w Gdańsku, Gdyni i w Sopocie? Jakie atrakcje czekają na Ciebie w Trójmieście? PixaBay License
Nie wiesz jeszcze, co dziś będziesz robił w Trójmieście? Mamy dla Ciebie kilka propozycji rozrywek, które Gdańsk, Gdynia i Sopot mają dziś do zaoferowania. 22.02 są w Trójmieście imprezy, nie ma miejsca na nudę! Zaślubinowy Turniej Kaszubskiej Baśki czy Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!? A może jeszcze inny trójmiejski event?

Imprezy dziś w Trójmieście

Zastanawiasz się, jak spędzić dzisiejszy dzień? W Trójmieście nie da się nudzić. Gdańskie, gdyńskie i sopockie instytucje kultury, kluby i centra rozrywki działają tak prężnie, że nie znajdziesz czasu na nudę. Szukasz inspiracji na to, co ciekawego porobić albo gdzie spotkać się ze swoją paczką? Znaleźliśmy dziś 25 imprez, które odbywają się w Trójmieście 22 lutego. Zobacz naszą listę!


Warsztaty ceramiczne w ASTiW w Donimierzu

📍 Akademia Sztuk Tradycyjnych i Współczesnych, Donmirskich 22, Donimierz
⏰ 22.02.2020 09:00 do 13:00
Zapraszamy chętnych na zajęcia warsztatowe - ceramiczne (dla chętnych również filcowanie) zajęcia odpłatne - cena zależna od wielkości wyrobu jaki uczestnicy warsztatu wykonują i wypalają. Kontakt do prowadzącej 506 791 589.


Gryffin Cup. Turniej o Puchar Prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.

📍 Hala sportowa w Bojanie, Wybickiego 38, Bojano
⏰ 22.02.2020 09:00 do 16:00
UKS Dragon Bojano i Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie zaprasza do Hali Sportowej w Bojanie na Gryffin Cup. Turniej o Puchar Prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W Bojanie odbywać się będą turnieje dziewcząt rocznik 2008 i 2006.


Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!

📍 Miejski Teatr MINIATURA, Grunwaldzka 16, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 10:00 do 12:00

na motywach baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm
scenariusz: Magdalena Żulińska, Piotr Kłudka reżyseria: zespół scenografia: Andrzej Żak lalki i maski: Agata Żukiewicz muzyka: Magdalena Żulińska, Piotr Kłudka obsada: Magdalena Żulińska, Piotr Kłudka, Andrzej Żak
Premiera: 29 stycznia 2017 Scena Kameralna Teatru Miniatura
Dla dzieci od 4 lat. Czas trwania: 50 minut (bez przerwy)
Współpraca
 


Rozrywka dziś w Trójmieście (Gdańsku, Gdyni i Sopocie)

To nie koniec listy przyjemności, które na Ciebie czekają. Masz czas na więcej? Pomożemy Ci odkrywać ofertę rozrywkową Trójmiasta i świetnie się bawić.

Warsztaty cosplay

📍 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, al. Grunwaldzka 82, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 10:00 do 12:00
Zapraszamy młodzież i dorosłych na warsztaty. Dzięki nim będziecie mogli stworzyć przebranie Waszego ulubionego bohatera. Program warsztatów:
10.00-11.00 Cosplay - jak zacząć? - prowadząca Marta "Magic" Tobolska
11.00-13.00  I ty możesz zostać Iron Manem: zbuduj własną zbroję - prowadzący Jakub "Brat Klont" Chechłacz
13.20-15.20  ABC tkanin i kroju: szycie dla Cosplayerów - prowadząca Marta "Magic" Tobolska
 15.40-17.40 Perukowe zatracenie - prowadząca Sylwia Hinz
18.00-21.00  Operacje plastyczne pędzlem czyli magia makijażu - prowadząca Marta "Magic" Tobolska
Organizator zapewnia materiały na warsztaty. Wstęp wolny.


Makrama Kwietnik

📍 Autorska galeria sztuki Szary Ganek, Wojska Polskiego 52, Pruszcz Gdański
⏰ 22.02.2020 10:00 do 13:00
Makrama znana od starożytności sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Na warsztatach zrobimy makramę (makrama jako ozdoba lub makrama z kwietnikiem). Wystarczy poznać kilka splotów i stworzyć piękną ozdobę.
Wszystkie materiały w cenie warsztatu.
Czas trwania: 3 h
Koszt: 100 zł
Aby wziąć udział w warsztatach wyślij sms-a zgłoszeniowego
na nr 536 853 254‬‬
lub mejla na: info@szaryganek.pl

         oraz wpłać zaliczkę 20 zł

KREARTYWNE MYŚLENIE & PISANIE

📍 Gdański Archipelag Kultury, Powstańców Warszawskich 25, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 11:00 do 23:59

KreARTywne myślenie pisanie, to warsztaty prowadzone przez Michalinę Łuczak - autorkę książki Zbiór historii nietypowych. Zajęcia pomogą rozwinąć wyobraźnię oraz polepszyć warsztat pisarski.
Oprócz omawiania zagadnień związanych z m.in relacjami międzyludzkimi, emocjami i marzeniami, naturą, cierpieniem, krytyką i formą, w programie przewidziane są dyskusje oraz zadania ustne i pisemne. Zajęcia kreARTywne myślenie pisanie pobudzą kreatywność nawet u najmniej kreatywnych!
KOSZT: 160 zł za 4 zajęcia (miesiąc, płatne z góry)
TERMIN: sobota: 11:00-13:00


UPCYCLING. NIE WYRZUCAJ, PRZERÓB! / Otwarty IKM

📍 Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska,
⏰ 22.02.2020 11:00 do 13:00
22 lutego, godz. 11:00
UPCYCLING. NIE WYRZUCAJ, PRZERÓB! – warsztaty tworzenia pojazdów i fantazyjnych stworów z kawałków drewna.

 • dla dzieci od 5 roku życia wraz z opiekunami
  Organizatorka: Ewa Konopko
  Prowadzący/a: Ewa Konopko i Adam Wasilewski

Fahrenheit

📍 Miejski Teatr MINIATURA, Grunwaldzka 16, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 12:00 do 14:00

Na podstawie książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” Anny Czerwińskiej-Rydel
adaptacja i reżyseria: Michał Derlatka scenografia: Michał Dracz muzyka: Paweł Nowicki (z zespołem Kwartludium) dramaturg: Jorge Gallardo Altamirano efekty chemiczne: Przemysław Mietlarek, Smart_lab
obsada
Postacie planu aktorskiego/animatorzy:
Daniel Gabriel Fahrenheit | Andrzej Żak Willem Ruijbroeck | Piotr Kłudka Laborant 1 | Agnieszka Grzegorzewska Laborant 2 | Jadwiga Sankowska Laborant 3, Młody Fahrenheit | Wojciech Stachura
Efekty laboteatralizacji:
Młody Fahrenheit | Wojciech Stachura Tata, Rektor, Blömmeln, Herr Kuckuck, Kupiec Beumingen | Jadwiga Sankowska Mama, Burmistrz, Herr Dummkopf, Herr Schwarzkopf, Właściciel warsztatu szklarskiego, Frau Kirch | Agnieszka Grzegorzewska  Profesor Rømer | Andrzej Żak
Prapremiera: 7 kwietnia 2013
Spektakl dla dzieci w wieku od 7 lat. Czas trwania spektaklu: 1 godzina 20 minut z przerwą
 


PREMIERA i spotkanie z twórcami książki dla dzieci „Niebajka o Mikołaju”

📍 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, al. Grunwaldzka 82, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 12:00 do 14:00
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - PREMIERĘ książki „Niebajka o Mikołaju” i spotkanie z jej autorami, Katarzyną Wasilkowską, Mają Siemińską i Szczepanem Troka Wysockim. Książka jest cegiełką. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na prace konserwatorskie w kościele Świętego Mikołaja w Gdańsku.
W październiku 2018 roku, z powodu zagrożenia zawaleniem, został zamknięty najstarszy kościół w Gdańsku, Bazylika pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Narodził się ambitny plan, aby w jednym utworze opisać osiemsetletnią historię Bazyliki, Dominikanów i jej synergię z Gdańskiem, jednocześnie oddając jej wyjątkowy charakter i oddziaływanie na odwiedzających, a wszystko to w formie przyjaznej przede wszystkim dla dzieci. Powstała rzecz wyjątkowa, eklektyczna, a mimo to spójna, nie stroniąca od emocji, gdzie w powagę i dostojeństwo w naturalny sposób wplata się humor i radość. Twórcami są artyści silnie związani z Gdańskiem i Mikołajem.
Autorzy:
Katarzyna Wasilkowska, ur. w 1970 r. w Gdańsku autorka opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży (m. in. Królestwo, jakich wiele, Baltazar wraca do domu, Kobra), laureatka Guliwera w krainie Olbrzymów, wyróżniona Koziołkiem, stypendystka MKiDN.
Maja Siemińska, gdańska artystka, zajmująca się malarstwem na zróżnicowanych podłożach oraz śpiewem eksperymentalnym i liturgicznym. W obu dziedzinach czerpie z bogatej tradycji sztuki dawnej. Laureatka nagrody dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury, wielokrotna stypendystka Kultury MG. Związana z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku muzycznie i artystycznie. Od 2017 odtwarzała na kamieniach fragmenty sztuki średniowiecznej i bizantyjskiej z gdańskiego Mikołaja, z których kompozycje zostały wykorzystane w książce. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.
Szczepan Troka Wysocki, gdański grafik, rysownik i poeta. W swojej twórczości wykorzystuje dawne techniki grafiki warsztatowej, wzbogacone własną niezwykle kunsztowną i szczegółową stylistyką. Ilustrator zbiorów opowiadań i książek dla dzieci. Związany z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku od studenckich czasów, w których tworzył dziesiątki niezwykłych plakatów i akcji paraartystycznych. Jego prace zdobią wiele prywatnych kolekcji  i wnętrz w Polsce. Pracując nad Niebajką, spędził czas w Bazylice odciskając fragmenty starych detali, które dzięki technice frottage'u zawarł w ilustracjach.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu „Niebajki o Mikołaju”. Książka jest cegiełką. Wydawcą bajki jest Fundacja Centrum św. Jacka wspierająca misję klasztoru, zajmująca się promocją zabytkowego kościoła, pomocą charytatywną działalnością społeczną i wydawniczą. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na prace konserwatorskie w kościele Świętego Mikołaja w Gdańsku.
Organizatorzy:

 • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

 • Fundacja Centrum św. Jacka

 • Klasztor Dominikanów w Gdańsku
   
   


Nowa forma historyczna miasta / Gdańskie Miniatury / Spacer dla rodzin i grup nieformalnych

📍 Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ, Gdańsk, Polska,
⏰ 22.02.2020 13:00 do 15:00

Instytut Kultury Miejskiej ma przyjemność zaprosić Państwa na spacer z cyklu Gdańskie Miniatury #3. Tematem będzie „Nowa forma historycznego miasta”. W lutym wszystkie spacery prowadzi Ewa Czerwińska.
Spacery dla szkół i grup zorganizowanych:
19 lutego, środa, godz. 10.00, 11.30 i 13.00, Gdańskie Miniatury – Nowa forma historycznego miasta | gra miejska i spacer dla szkół | zapisy http://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/zapisy-na-spacer/ (wstęp wolny, zapisy obowiązkowe)
Spacery dla rodzin i grup nieformalnych:
22 lutego, sobota, godz. 13.00, Gdańskie Miniatury – Nowa forma historycznego miasta | spacer dla rodzin i grup nieformalnych | start pod budynkiem IKM | informacje: miniatury@ikm.gda.pl (wstęp wolny, bez zapisów)
W 1945 roku do Gdańska przybywali pierwsi powojenni mieszkańcy. Z ich wspomnień wyłania się obraz miasta niemal doszczętnie zrujnowanego. Plan odbudowy Gdańska dawał nadzieję na odmianę powojennej rzeczywistości.
Niebywałe osiągnięcie, jakim była odbudowa miasta w tak krótkim czasie, nie byłoby możliwe bez zaangażowania ogromnej liczby osób. Proces ten był skomplikowany, a obecny kształt Gdańska jest wynikiem decyzji, które zapadły prawie 75 lat temu. Wybierzmy się zatem na spacer i przyjrzyjmy bliżej temu, w jaki sposób historyczny Gdańsk zyskał nową postać. Użyjmy wyobraźni i pomyślmy, jak miasto mogłoby wyglądać, gdyby podczas odbudowy podjęto inne decyzje.
Ciekawostka:
Zniszczenia w centrum miasta były ogromne i zanim robotnicy przystąpili do odbudowy, musieli usunąć gruz. Łącznie szacowano, że w mieście znajdowały się trzy miliony sześcienne gruzu! Do roku 1950 usunięto około dwa miliony metrów sześciennych, co umożliwiło podjęcie prac budowlanych.


Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!

📍 Miejski Teatr MINIATURA, Grunwaldzka 16, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 15:00 do 17:00

na motywach baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm
scenariusz: Magdalena Żulińska, Piotr Kłudka reżyseria: zespół scenografia: Andrzej Żak lalki i maski: Agata Żukiewicz muzyka: Magdalena Żulińska, Piotr Kłudka obsada: Magdalena Żulińska, Piotr Kłudka, Andrzej Żak
Premiera: 29 stycznia 2017 Scena Kameralna Teatru Miniatura
Dla dzieci od 4 lat. Czas trwania: 50 minut (bez przerwy)
Współpraca
 


Zaślubinowy Turniej Kaszubskiej Baśki

📍 Miasto Puck, Puck
⏰ 22.02.2020 16:00 do 20:00
MOKSiR
22 lutego godz. 16.00


Randka z feministą

📍 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże, Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot
⏰ 22.02.2020 16:00 do 17:30

Randka z feministą
Samantha Ellis
Przekład: Elżbieta Woźniak
Randka z feministą to przewrotna komedia romantyczna, w której dwoje aktorów wciela się jednocześnie w zakochaną parę tuż przed ślubem, byłych kochanków i niechętnych małżeństwu rodziców. Zmieniając wcielenia jak rękawiczki aktorzy dokonują wiwisekcji na emocjach bohaterów a zarazem opowiadają historię relacji zdawać by się mogło niemożliwej: przecież Ona lubi złych mężczyzn, a On jest feministą... Przezwyciężyć wszystkie przeszkody może jedynie, jak to w komediach romantycznych bywa, miłość, miłość, miłość.
Powstaną dwa spektakle, w dwóch różnych obsadach. Choć oparte na tym samym tekście, będą to z pewnością dwie różne RANDKI Z FEMINISTĄ...
Reżyseria: Michał Derlatka
Opracowanie tekstu: Michał Kurkowski
Opracowanie muzyczne: Joanna Sówka-Sowińska
Scenografia: Magdalena Gajewska
Asystent reżysera: Joanna Kreft-Baka
Asystent reżysera: Anna Kociarz
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko
W spektaklach występują:
Obsada I: Anna Kociarz - Kate, Morag, Carina, Maciej Konopiński - Steve, Joe, Ross (grają 22 i 23 stycznia)
Obsada II: Joanna Kreft-Baka - Kate, Morag, Carina, Krzysztof Matuszewski - Steve, Joe, Ross (grają 3 i 4 marca)
Prapremiery: I obsada - 15 lipca na Scenie Letniej, II obsada - 22 lipca na Scenie Letniej


Warsztaty IKONA w stylu „ FOLK ART”

📍 Autorska galeria sztuki Szary Ganek, Wojska Polskiego 52, Pruszcz Gdański
⏰ 22.02.2020 16:00 do 19:00
Zapraszamy na warsztaty IKONA w stylu „ FOLK ART”, które poprowadzi Marta Zwarycz. Uczestnicy nauczą się tworzyć ikonę nie całkiem kanonicznym sposobem. Będą łączyć malarstwo naiwne razem z sztuką ludową. Stylizować znanych nam Świętych/Patronów w sposób prymitywny, dekoracyjny.
Ikona pośredniczy pomiędzy światem sacrum, a światem profanum. Malarstwo ikonowe to swego rodzaju metafizyka, malowanie ikony słowem. W ikonie bardzo ważną rolę odgrywa światło. Więc będziemy odkrywać Wasze światło i stworzymy własną ikonę, którą namalujecie na podstawie waszych uczuć i wyobraźni. Będziemy twórcami innego, nieziemskiego świata któremu jest obcy realizm i naturalizm.
Na warsztaty prosimy wybrać sobie obraz Świętego, którego chcielibyście stylizować (wydruk format A4 kolor/czarno-biały),
oraz zabrać ze sobą farby akrylowe.
Niezwykłą powierzchnię do malowania przygotujemy specjalnie dla Was!

Cena warsztatów z materiałami 145 zł.
KARTA BONUSOWA: 2 punkty

Aby wziąć udział w warsztatach wyślij sms-a zgłoszeniowego
na nr 536 853 254‬‬
lub mejla na: info@szaryganek.pl
oraz wpłać zaliczkę 20 zł


EKSPRESJA PLASTYCZNA Z ELEMENTAMI TEATRU

📍 Gdański Archipelag Kultury, Dworska 29a, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 16:15 do 23:59

EKSPRESJA PLASTYCZNA Z ELEMENTAMI TEATRU - Zajęcia plastyczne, na których pojawiają się różne techniki pracy twórczej dostosowane do wieku i zainteresowań uczestników zajęć, rozwijające ich wyobraźnię i zdolność twórczą. Prace dzieci zgłaszane są regularnie do konkursów regionalnych i ogólnopolskich.  Zajęcia dla dwóch grup rozpoczną się od października, dwa razy w tygodniu po 60 minut, wtorek i czwartek, godz. 16:15-17:15 lub 17:30-18:30. Koszt: 50 zł za miesiąc; 25 zł raz w tygodniu; 10 zł za jedne zajęcia.
 
Instruktorka: Izabela Terek-Jopkiewicz - animatorka kultury, plastyczka, twórczyni teatralna,  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współpracuje przy wielu projektach teatralnych i plastycznych w kraju i za granicą. Uczestniczy w wystawach zbiorowych, organizuje artystyczne spotkania edukacyjne dla szkół i wydarzenia kulturalne dla szerokiej rzeszy odbiorców na terenie Trójmiasta. Stypendystka miasta Gdańska i Bremy. W 2012 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska za pracę plastyczno-teatralną z dziećmi. Założycielka teatru „PIAN”. W ramach zajęć w Projektorni GAK wspólnie z małymi artystami przygotowała takie spektakle teatralne jak: „O czym zapomnieli dorośli”, „Wiatr” czy „Awaria”.
 
Zapisy: Projektornia Gdański Archipelag Kultury ul. Dworska 29a tel. 58 343 46 91 e-mail: projektornia@gak.gda.pl


TANIEC ARTYSTYCZNY

📍 Gdański Archipelag Kultury, Dworska 29a, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 16:25 do 23:59

Cieszące się dużą popularnością zajęcia ruchowe. Podczas zajęć kładzie się nacisk na rozwój sprawności fizycznej i poczucie rytmu, naukę podstawowych figur gimnastycznych, pracę z rekwizytami przy muzyce. Zajęcia z tańca artystycznego będą odbywały się od października, dwa razy z tygodniu po 60 minut dla każdej z grup podstawowych:
grupa początkująca  -  (dzieci w wieku od 5 do 7 lat),  wtorek i czwartek, godz. 16:25-17:25, koszt: 65 zł za miesiąc, 15 zł za jedne zajęciagrupa zaawansowana „1” -  (dzieci w wieku od 6 do 12 lat), poniedziałek- środa, godz. 16:25-17:25, koszt: 65 zł za miesiąc, 15 zł za jedne zajęciagrupa zaawansowana „0” -  (dzieci w wieku od 6 do 12 lat), wtorek i czwartek, godz. 17:30-18:30, koszt: 65 zł za miesiąc, 15 zł za jedne zajęciakadra -  poniedziałek, godz. 17:30-18:30;  środa, godz. 17:30-19:30 , koszt: 95 zł za miesiąc, 15 zł za jedne zajęcia 
Instruktorka: Sandra Tryba – swoją przygodę z tańcem artystycznym rozpoczęła w wieku 5 lat,  początkowo w domu kultury Gdańskiego Archipelagu Kultury na gdańskiej Oruni, później w Brzeźnie. Z wieloma sukcesami brała udział w licznych konkursach tańca artystycznego. W 2016 roku ukończyła kurs na instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji nowoczesne formy gimnastyki i obecnie jest instruktorką gimnastyki artystycznej w domu kultury Projektornia GAK.
 
Zapisy: Projektornia Gdański Archipelag Kultury ul. Dworska 29a tel. 58 343 46 91 e-mail: projektornia@gak.gda.pl


Język niemiecki

📍 Gdański Archipelag Kultury, Turystyczna 3, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 17:00 do 19:00
/ zajęcia grupowe i indywidualne /
Nauka języka niemieckiego dla każdego na różnych poziomach zaawansowania.
Grupa wiekowa: 5 + młodzież i dorośli Cena zajęć grupowych: 100 zł – miesiąc 35 zł - jednorazowe zajęcia Częstotliwość zajęć: 1 raz w tygodniu, 45 minut ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA!
PROWADZENIE -  Renata Kopińska,
Zapisy:
„Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury ul. Turystyczna 3 Tel: 58 323 91 15 (w dni robocze od godz. 10:00 do 20:00) e-mail: wyspaskarbow@gak.gda.pl


Urodziny Artura S.

📍 Gdański Archipelag Kultury, Dworcowa 9, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 17:00 do 19:30
🤑 ZA DARMO

I znowu URODZINY ARTURA S.! Jak co roku Stacja Orunia zaprasza Was na wspólne świętowanie - tym razem 232 urodzin Artura S.! Wiecie, że tu gdzie stoi dom kultury był dworek dziadków Schopenhauera; a za naszym budynkiem nadal szumią drzewa w Parku Schopenhauera, które na pewno słyszały i widziały bawiącego się młodego Artura. Jak świętujemy? Oczywiście wykład, dyskusja, memy, muzyka i TORT! Oto szczegóły: Wieczór poprowadzi pan Sebastian Dama - doktor nauk społecznych w dziedzinie pedagogika społeczna. Z wykształcenia także socjolog oraz filozof. Obecnie asystent w Katedrze Studiów Edukacyjnych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Autor publikacji z powyższych dziedzin wiedzy w Polsce i za granicą. W wolnych chwilach poeta, miłośnik teatru i futurologii. O czym "pogadamy": Artur Schopenhauer to postać, która może budzić różne emocje. Z jednej strony znany filozof, który zasłynął w świecie swoimi pracami, z drugiej wciąż mało znany człowiek. Kim był rzeczywiście Artur Schopenhauer? Co wpłynęło na jego myśli filozoficzne? Kim był dla swoich bliskich i znanych ludzi ówczesnej epoki? Jakim był człowiekiem i co tak naprawdę łączyło go z Gdańskiem? O tych i innych sprawach będzie się rozważać w czasie urodzin tego zacnego, ale wciąż tajemniczego człowieka, poety, pamiętnikarza i filozofa ― Artura Schopenhauera. No i oczywiście memy, tort i kawa oraz muzyka z czarnych płyt (czego słuchał Schopenhauer). A na koniec zrobimy sobie wspólne urodzinowe zdjęcie, bo jak tak światu nie pokazać urodzin największego bohatera memów na świecie...? No nie wypada.


Koncert fortepianowy

📍 Gdański Archipelag Kultury, Dworska 29a, Gdańsk
⏰ 22.02.2020 18:00 do 19:30
🤑 ZA DARMO

Koncert fortepianowy!
Gdański Archipelag Kultury oraz Projektornia zapraszają na wyjątkowy koncert fortepianowy. Już 22 lutego (w sobotę) o godzinie 18:00 Mateusz Lipiński zagra inauguracyjny koncert na odrestaurowanym fortepianie Sommerfeld Baby Grand. Wyjątkowy charakter tego wydarzenia wynika z faktu, że sam pianista podjął się przeprowadzenia prac renowacyjnych. Wstęp wolny!
Fortepian wyprodukowano w słynnej, przedwojennej fabryce Bruno Sommerfelda w 1936 roku. Służył on jako instrument pokładowy na statku Batory i około 30 lat temu trafił do domu kultury w Brzeźnie. Dzięki wsparciu finansowemu Rady Dzielnicy Brzeźno, fortepian przeszedł gruntowną renowację, dzięki której między innymi odzyskał dawny blask i brzmienie.
Sobotni koncert będzie pierwszym koncertem, otwierającym cały cykl koncertów w GAK Projektorni.
 
Koncert fortepianowy
22 luty (sobota), godz. 18:00, wstęp wolny
GAK Projektornia, ul. Dworska 29a,
Gdańsk Brzeźno


Pora umarłych poetów

📍 Teatr na Plaży, al. Mamuszki 2, Sopot
⏰ 22.02.2020 18:00 do 20:00

Teatr na Plaży w Sopocie zaprasza spektakl muzyczny „Pora umarłych poetów”. Jest to nowa autorska produkcja, zrealizowana na deskach sopockiej sceny. „Pora umarłych poetów” to spektakl z piosenkami Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory i Wojciecha Młynarskiego, łączącej formułękoncertu, spektaklu i widowiska multimedialnego. Jego treścią jest spotkanie w zaświatach trójki najwybitniejszych poetów polskiej piosenki, którzy komentując współczesną rzeczywistość, przywołają wspomnienia swojego życia, jednocześnie słuchając i oglądając młodych artystów wykonujących nascenie sopockiego teatru ich najsławniejsze utwory. Spektakl odbędzie w dwóch przestrzeniach: filmowej oraz realnej. W części filmowej – w zaświatach, w postacie Osieckiej, Przybory i Młynarskiego wcielą się: aktorka Teatru Dramatycznego Agata Wątróbska, aktor filmowy Janusz Chabior oraz wokalista Piotr Zubek. Natomiast w części realnej – na scenie teatru, Ksenia Tchórzko, Adam Hadi i Dominik Rybiałek w towarzystwie zespołu muzycznego zinterpretują piosenki mistrzów. Całość, na zaproszenie Teatru na Plaży wyreżyserowała Joanna Satanowska, która jest również autorką scenariusza. Zdjęcia do części filmowej realizowane były w różnych miejscach Sopotu:na plaży, dworcu, na Molo, w Państwowej Galerii Sztuki, w klubie Atelier, w Teatrze na Plaży oraz w Warszawie w studiu filmowym i w przestrzeni miejskiej. Za kierownictwo muzyczne, kompozycje i aranże odpowiada Maciej Zakrzewski, m.in. autor muzyki do spektakli Teatru Polskiego we Wrocławiu i krakowskiej Łaźni Nowej. Za kostiumy i scenografię Zuzanna Markiewicz, która pracowała m.in. przy spektaklach Teatro dell’Opera di Roma, Teatru Wielkiego w Łodzi oraz polskich i zagranicznych produkcjach filmowych.Realizatorem zdjęć filmowych jest natomiast Przemysław Jękosz. „Pora umarłych poetów to nasza największa produkcja, do której przygotowania rozpoczęły się ponad rok temu, a która nie tylko wejdzie na stałe do repertuaru, ale również chcemy z nią pojechać w Polskę, grając ją gościnnie na scenach innych teatrów.”– mówi szef sopockiej sceny Michał Grubman. Reżyseria i scenariusz: Joanna Satanowska. Kierownictwo muzyczne: Maciej Zakrzewski Autor wierszy: Grzegorz Uzdański Scenografia, kostiumy: Zuzanna Markiewicz Autor zdjęć filmowych: Przemysław Jękosz Plakat: Aleksander Walijewski Występują: Janusz Chabior, Agata Wątróbska, Piotr Zubek, Ksenia Tchórzko, Adam Hadi, Dominik Rybiałek oraz zespół muzyczny w składzie Mikołaj Basiukiewicz – instr. klawiszowe, Łukasz Łapiński – perkusja . Spektakl „Pora umarłych poetów” zrealizowano z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu. UWAGA: W spektaklu używane jest światło stroboskopowe. Tickets: https://teatrnaplazy.interticket.pl/.


Rewia – lata 20. lata 30.

📍 Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo
⏰ 22.02.2020 19:00

[b][i]Co za bal! Maskarada na sto par - co za bal. W taką noc uśmiech nie wyblaknie. Co za bal! Ile masek, tyle barw - co za bal. Oddech łap i upajaj się spektaklem.[/i] śpiewano w Upiorze w Operze . Co prawda bal w Filharmonii Kaszubskiej nie będzie maskowy, ale za to będzie można upajać się nie tylko spektaklem! Podczas tego wyjątkowego wieczoru do tańca zachęcał będzie zespół „Rock rollersi”. Przy dziesięcioosobowych stolikach czekał będzie na Państwa toast powitalny oraz poczęstunek z niezwykle bogatym menu! [/b] W programie wspaniały spektakl czarowna „Rewia – lata 20. lata 30.”, gdzie pióra i brokatowe zwoje stworzą gustowną choreografię w takt dawnych szlagierów. Przeniesiemy się w czasy, gdy po gdyńskiej Świętojańskiej sunęły Buick i i Fordy, a eleganci glancowali wyjściowe pantofle pomadą marki India. Z radioodbiorników płynął głos Bodo i Fogga, a gdy żywiołowo tańczyła na scenie Loda Halama, zespoły Girls machały w takt nóżkami. Odtworzymy tamto nocne życie, eleganckie i nieskończenie żywe w naszych sercach. Rewia ani przez moment nie nuży, a umiejętności wokalne i taneczne zespołu Bałtyckiego Teatru Różnorodności budzą podziw. Zespół Tomasza Podsiadłego udowodnił, że nazwanie tej grupy amatorskiej pasjonatów teatrem jest w pełni uprawnione, bo poziom „Rewii…” w niczym nie odbiega od profesjonalnych produkcji w wykonaniu dyplomowanych aktorów. – W trakcie balu zaserwujemy Państwu następujące menu: - Aperol Spitz : - zraziki wieprzowe w sosie własnym - Barramundi na warzywach grillowanych - kieszonki drobiowe po włosku z pomidorami suszonymi, serem borblue i sosem morelowym : - pierożki cappelletti z sosem szpinakowo-serowym - ziemniaki paryskie z wody - bar sałatkowy - mix surówek : - Łosoś z pieca w sosie wasabi - Mix mięs i terrin glazurowanych malagą - Pasztet firmowy z żurawiną - Pomidor faszerowany kozim serem lub feta skropiony oliwą i kremem balsamicznym - Gniazdo tatara wołowego z musztardą francuską i ogórkiem - Sałatka makaronowa z szynką - Koszyk pieczywa + masełko r: - sernik pieczony z kremem brulee : kawa z dodatkami herbata z dodatkami woda mineralna z cytryną i miętą Stolik nr 1 - rząd 1 m. 1 – 10 Stolik nr 2 - rząd 1 m. 11 – 14 i rząd 2 m. 1 – 6 Stolik nr 3 - rząd 2 m. 7 – 16 Stolik nr 4 - rząd 2 m. 17 – 26 Stolik nr 5 - rząd 3 m. 1 – 10 Stolik nr 6 - rząd 3 m. 11 – 20 Stolik nr 7 - rząd 3 m. 21 – 26 i rząd 4 m. 1 – 4 Stolik nr 8 - rząd 4 m. 5 – 14 Stolik nr 9 - rząd 4 m. 15 – 24 Stolik nr 10 - rząd 4 m. 25 – 26 i rząd 5 m. 1 – 8 Stolik nr 11 - rząd 5 m. 9 – 18 Stolik nr 12 - rząd 5 m. 19 – 26 i rząd 6 m. 1 – 2 Stolik nr 13 - rząd 6 m. 3 – 12 Stolik nr 14 - rząd 6 m. 13 – 22 Stolik nr 15 - rząd 6 m. 23 – 26 i rząd 7 m. 1 – 6 Stolik nr 16 - rząd 7 m. 7 – 16 Stolik nr 17 - rząd 7 m. 17 – 26 Stolik nr 18 - rząd 8 m. 7 – 16 : Tomasz Podsiadły : Agnieszka Szewczyk : Karolina Bryl : Sebastian Ślusarczyk : Sylwia Ogryzek : Agata Braun, Karolina Bryl, Paweł Denc, Anna Górna, Szymon Kowalski, Sylwia Ogryzek, Dorota Połom, Karol Roda, Joanna Sętkowska, Weronika Sprenger, Ewelina Stankiewicz, Helena Sutton, Monika Zawistowska...


REWIA - lata 20. lata 30.

📍 Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo
⏰ 22.02.2020 19:00 do 21:00

Zapraszamy na czarowną rewię, gdzie pióra i brokatowe zwoje stworzą gustowną choreografię w takt dawnych szlagierów. Przeniesiemy się w czasy, gdy po gdyńskiej Świętojańskiej sunęły Buick’i i Fordy, a eleganci glancowali wyjściowe pantofle pomadą marki India. Z radioodbiorników płynął głos Bodo i Fogga, a gdy żywiołowo tańczyła na scenie Loda Halama, zespoły Girls machały w takt nóżkami. Odtworzymy tamto nocne życie, eleganckie i nieskończenie żywe w naszych sercach. – Wybraliśmy najbardziej znane i charakterystyczne utwory dla okresu przedwojennego. Łącznie 17 przebojów. Forma jest zdecydowanie mieszana – z jednej strony koncert, a z drugiej spektakl. Z jednej strony mamy teatr, inscenizowane historie, a z drugiej kolaż piosenek. Nie ma tu większej intrygi, a muzyka gra główną rolę. Dlatego mam nadzieję, że będzie to wspólne spotkanie widowni z piosenką. Myślę, że obecnie mamy potrzebę powrotu do tamtego okresu – mówi Tomasz Podsiadły, reżyser sztuki. „Na cześć młodości” słowa: Ludwik Starski, muzyka: Henryk Wars Rok powstania: 1939 Piosenka pochodzi z filmu „Sportowiec mimo woli”, reż. Mieczysław Krawicz „Ja się boję sama spać” słowa: Andrzej Włast, muzyka: Jerzy Petersburski Rok powstania: 1926 Piosenka pochodzi z rewii „Tylko dla dorosłych” „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” słowa: Ryszard Marek Groński, muzyka: Włodzimierz Korcz Rok powstania: 1983 Piosenka pochodzi z filmu „Lata dwudzieste… lata trzydzieste…”, reż. Janusz Rzeszewski „Sex appeal” słowa: Emanuel Schlechter, muzyka: Henryk Wars Rok powstania: 1937 Piosenka pochodzi z filmu „Piętro wyżej”, reż. Leon Trystan „Czy pani Marta jest grzechu warta?” słowa: Marian Hemar, muzyka: Fred Raymond Rok powstania: 1929 Piosenka pochodzi z rewii „Czy pani Marta jest grzechu warta?” „Ada! To nie wypada!” słowa: Jerzy Jurandot, muzyka: Zygmunt Wiehler Rok powstania: 1936 Piosenka pochodzi z filmu „Ada! To nie wypada!”, reż. Konrad Tom „Dlaczego nie chcesz spać” słowa: Ludwik Starski, muzyka: Henryk Wars Rok powstania: 1938 Piosenka pochodzi z filmu „Paweł i Gaweł”, reż. Mieczysław Krawicz „Ja się boję utyć!” słowa: Andrzej Włast, muzyka: Fred Raymond Rok powstania:1926 „Oh, l’amour” słowa: Jerzy Jurandot, muzyka: Henryk Wars Rok powstania: 1936 Piosenka pochodzi z filmu „Bolek i Lolek”, reż. Michał Waszyński „Polka kryminalna” słowa: Agnieszka Osiecka, muzyka: Jarosław Abramow-Newerly Rok powstania: 1961 „A u mnie siup, a u mnie cyk” słowa: Emanuel Schlechter, muzyka: Henryk Wars Rok powstania: 1936 Piosenka pochodzi z filmu „Dodek na froncie”, reż. Michał Waszyński „Panna Mania gra na mandolinie! słowa: Marian Hemar, muzyka: Hans May Rok powstania: 1930 Piosenka pochodzi z rewii „Będzie gorąco, czyli dwie możliwości” „Jestem zawsze rad” słowa: Henryk Rostworowski, muzyka: Norbert Glanzberg Rok powstania: 1946 „Jak za dawnych lat” słowa: Jerzy Jurandot, muzyka: Henryk Wars Rok powstania: 1935 Piosenka pochodzi z filmu „Manewry miłosne”, reż. Konrad Tom, Jan Nowina-Przybylski „Kuracja odchudzająca” słowa: Marian Hemar, muzyka: Rafael Hernández Marín „To ostatnia niedziela” słowa: Zenon Friedwald, muzyka: Jerzy Petersburski Rok powstania: 1935...


Podróż do Buenos Aires - Amanita Muskaria / Góra Weber / Nalepa

📍 Teatr BOTO, Bohaterów Monte Cassino 54B, Sopot
⏰ 22.02.2020 19:00 do 20:00

„Podróż do Buenos Aires” to tekst powalający. Litania żali i zarzutów starzejącej się kobiety, która własną starość wyobrażała sobie trochę inaczej - w beztrosce, komforcie psychicznym, spokoju ducha, w kręgu kochającej rodziny, u synów (w Kanadzie?), u córki lub sióstr (w Buenos Aires?). Co najmniej.
To tekst porażający. Potok łez, przekleństw i wylanej żółci matki i siostry, która całe życie tylko dla swoich bliskich żyła i na nich pracowała, która sobie zasłużyła na respekt, wdzięczność i opiekę.
To tekst prześmieszny. „Work in Regress” głosi podtytuł sztuki, bo w regresie starzenia i popadania w szaleństwo zawsze tkwi nuta rozbrajającego komizmu. Przynajmniej dla odbiorcy. Przynajmniej w fazie początkowej. A potem śmiech zamiera w gardle.
To tekst przesmutny. Krzyk niemocy, podróż do jądra samotności, przez lęki, paranoje, przywołane duchy przeszłości aż po wyimaginowanych przyjaciół-słuchaczy – choćby tylko po to, by nie być tak strasznie samotną, by nie prowadzić rozmów jedynie ze sobą.
Wspaniałe wyzwanie dla aktorki, kompleksowa postać do zbudowania. Wskrzesić do życia słowo. Znaleźć prawdę, prawdziwe emocje. Zestarzeć się na scenie. Wykrzyczeć, wypłakać, wyszaleć, puścić, stracić kontrolę. Przejść przez cały rejestr stanów psychicznych, zbudować emocjonalny dialog z widzem i go w nieoczywisty sposób zakończyć. I zmierzyć się z prapremierowym pierwowzorem, samą Gabrielą Muskałą, która od 2001 roku nieustannie kreuje rolę Walerii, zdobywając liczne nagrody w kraju i za granicą.
„Podróż do Buenos Aires” Amanita Muskaria
Reżyseria: Adam Nalepa
Występuje: Sylwia Góra Weber
Czas trwania: 70 minut
Zrealizowano z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu oraz Województwa Pomorskiego.


BILETY:

40 zł (normalny)
35 zł (studenci, uczniowie, emeryci, Dawcy Krwi, Karta Sopocka, Karta do Kultury)
20 zł (studenci kierunków związanych z teatrem)

online: https://goout.net/pl/teatry/teatr-boto/itjd/


Ze względu na specyfikę sceny osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na spektakl.


Klasycy Big-Bandu - Glenn Miller

📍 Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255, Wejherowo
⏰ 24.02.2020 19:00

[b]Teatr Muzyczny w Łodzi zaprasza na pierwsze z serii koncertów pod hasłem Klasycy big-bandu . Podczas koncertu usłyszymy największe przeboje z repertuaru zespołu Glenna Millera.[/b] Muzykom towarzyszą znakomici wokaliści: Marta Wilk i Piotr Płuska. Koncert wzbogacą także stepowane numery taneczne w wykonaniu tancerzy Teatru Muzycznego w Łodzi oraz duetu Tap It Up - Lodz (Joanna i Chris Ernest). Big band Teatru Muzycznego w Łodzi powstał w styczniu 2018 roku, jako samodzielnie działający zespół, z inicjatywy muzyków z orkiestry teatru oraz dyrygenta – Elżbiety Tomali-Nocuń, która objęła nad nim kierownictwo muzyczne. Zespół tworzą ww. muzycy oraz studenci Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. W repertuarze big bandu znajdą się m.in. standardy jazzowe, takie jak „American patrol” i „Chatanooga Choo Choo” Glena Millera, muzyka filmowa („Dzieci Sancheza” i „Gonna fly now”) i szeroko pojęta muzyka rozrywkowa. ok. 120 min...


Masz tu coś dla siebie? O której ruszasz w Trójmiasto? Kogo zabierasz ze sobą?
Baw się dobrze!

Spod Ekranu. 365 recenzja wideo

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie