Wakacje trwają w najlepsze. Powoli zbliżamy się do połowy lata. Niektórzy z niecierpliwością wyczekują swojego sierpniowego urlopu. Jakiej pogody możemy się spodziewać w przyszłym miesiącu? W co lepiej się zaopatrzyć - krem z wysokim filtrem czy parasol i płaszcz przeciwdeszczowy?
Niedawno przewidywaną prognozę pogody na sierpień opublikował Instytut Meterologii i Gospodarki Wodnej. Sprawdź, co dla nas przygotowali!
Średnia temperatura powietrza. Będzie upalnie
IMGW przewiduje, że temperatura powyżej normy pojawi się na terenie prawie całego kraju. Wyjątek stanowią: Mazowsze, Podlasie i niektóre części Pomorza, gdzie temperatury będą w normie.
Przewidywania średniej temperatury powietrza na tegoroczny sierpień według modelu IMGW-PIB i modeli CFS2 pokazują, że sierpień będzie miesiącem ze średnią temperaturą w klasie "powyżej normy" lub w górnej granicy "w normie".
Wyjątek stanowią Poznań, Warszawa i Wrocław, gdzie model IMGW-PIB wskazał wartości wyższe niż modele CFS.
Poniżej przedstawiamy grafiki prawdopodobieństwa wystąpienia klas: "poniżej normy", "w normie" i "powyżej normy" dla średniej temperatury powietrza w sierpniu 2020 roku według modelu IMGW-PIB:

ZOBACZ TAKŻE: Pogoda na lato 2020: Długoterminowa prognoza na lipiec i sierpień 2020. Kiedy najlepiej jechać na wakacje?
Prognoza sumy opadów
Jeśli chodzi o deszcz to sumy opadów "powyżej normy" prawdopodobnie odnotujemy na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Niewykluczone, że pojawią się one również miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce.
IMGW przewiduje, że opady "poniżej normy" pojawią się na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach. Prawdopodobnie pojawią się także na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej.
Dla pozostałej części kraju - w tym Pomorza - opady będą "w normie".
Według modelu IMGW-PIB sumy opadów na sierpień dla wybranych miast znajdują się w klasie "Poniżej normy". Wyjątek stanowi Szczecin - tam bowiem przewiduje się opady "w normie".
Poniżej prezentujemy grafikę z najbardziej prawdopodobną klasą sumy opadów w sierpniu 2020 r. według modelu IMGW-PIB:

Sierpień 2020. Ile odnotujemy dni z opadami deszczu?
Na terenie całego kraju przewiduje się, że liczba dni z opadami deszczu będzie "w normie". Na Lubelszczyźnie prawdopodobnie będzie można odnotować największą liczbę dni "powyżej normy". Zupełnie inaczej będzie się miała sytuacja na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Pomorzu, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Tatrach, Beskidach i Bieszczadach - tam bowiem najliczniej pojawią się dni deszczowe "poniżej normy".
Jesteście ciekawi jak wygląda grafika z najbardziej prawdopodobną klasą liczby dni z opadem w sierpniu 2020 r. według modelu IMGW-PIB? Sprawdźcie niżej!

Pełen komunikat IMGW znajdziesz tutaj.
Prognoza na lato 2020 wg IMGW
Przypominamy, że pod koniec maja br. IMGW wydało prognozowaną pogodę na tegoroczne wakcje. Wynika z niej, że w tym roku będziemy mieć do czynienia z bardzo ciepłym, miejscami wręcz upalnym latem. Zarówno w czerwcu, jak i lipcu mieliśmy do czynienia z wysokimi temperaturami powietrza. Nie inaczej ma być w sierpniu.
Sierpień będzie przedłużeniem suchego okresu, albowiem prognozowana temperatura będzie wyższa od normy wieloletniej
- czytamy w ówczesnym komunikacie IMGW.
W sierpniu na północy kraju temperatury powietrza mają być wysokie. Niewykluczone, że miejscami pojawią się wyładowania atmosferyczne w postaci licznych burz.
Spójrz na infografikę, w której IMGW prezentuje prognozę sezonową na czerwiec, lipiec i siepień:

WAŻNE! Prognoza jest orientacyjna i dotyczy średniego przebiegu dla całego regionu i danego okresu prognostycznego. Niestety nie można wykluczyć wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych.
ZOBACZ TAKŻE: Susza w Polsce to nie tylko skutek braku deszczu. Musimy zupełnie zmienić nasze myślenie o wodzie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?