Ozdrowieńcy w powiatach województwa pomorskiego (dane sanepidu w Gdańsku z 12.08.2020):
Gdańsk - 230
Gdynia - 54
Sopot - 7
Słupsk - 16
powiat gdański - 29
powiat tczewski - 30
powiat wejherowski - 124
powiat nowodworski - 6
powiat malborski - 65
powiat sztumski - 13
powiat kwidzyński - 6
powiat starogardzki - 14
powiat kościerski - 11
powiat kartuski - 36
powiat lęborski - 2
powiat pucki - 37
powiat słupski - 16
powiat bytowski - 16
powiat człuchowski - 2
powiat chojnicki - 5
nowe informacje
Ozdrowieńcy na Pomorzu. Dane z województwa
W naszym regionie do tej pory wyzdrowiało już 699 osób spośród wszystkich 1 120 potwierdzonych zakażeń koronawirusem, także tych bezobjawowych.
Każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych kilku mieszkańcach, u których ponowny test okazał się ujemny. Najwięcej ozdrowieńców potwierdzono w Gdańsku, gdzie wyzdrowiały już 223 osoby, oraz w powiecie wejherowskim – 124 osoby.
Najnowsze informacje z regionu o zagrożeniu koronawirusem!
Ilu zakażonych koronawirusem na Pomorzu wyzdrowiało? Chorych...
Czy koronawirusem można się zarazić powtórnie?
Niestety, obecnie nie wiadomo, czy pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 bądź byli bezobjawowymi nosicielami, mogą zachorować powtórnie. Wszystko wskazuje jednak na to, że ozdrowieńcy już nie zarażają.
– Obecnie brak dowodów naukowych na transmisję wirusa od ozdrowieńców. Szacuje się, że okres inkubacji wynosi od 2 do 14 dni i w tym okresie czasu istnieje ryzyko transmisji zakażenia – poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Pomorskie: Gdzie najwięcej zakażeń? Lista zakażonych wirusem...
Osocze ozdrowieńców lekiem dla chorych na COVID-19
Coraz więcej wiemy też o metodach wspomagania leczenia chorych na COVID-19 poprzez wykorzystanie osocza ozdrowieńców. Na Pomorzu pierwsze takie donacje zasiliły już szpitale, w tym również lokalne placówki.
– W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku do tej pory pobrano 4 donacje, co stanowi 12 jednostek terapeutycznych (1 donacja to 3 jednostki). Jeden dawca już oddał osocze dwukrotnie – podkreślił Wiktor Tyburski, dyrektor RCKiK w Gdańsku. – Osocze wydawane jest szpitalom , które wystąpiły z zapotrzebowaniem. Do tej pory wydano 2 jednostki do jednej z trójmiejskich lecznic.
Najsłynniejszym, pomorskim dawcą osocza jest marszałek Mieczysław Struk, który z powodu COVID-19 był hospitalizowany w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Po skończeniu terapii i ponownym przebadaniu, samorządowiec zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
– Jako tzw. ozdrowieniec wiem, że w osoczu mojej krwi mogą być przeciwciała. Od chwili wypisu ze szpitala byłem w kontakcie z RCKiK i zgłosiłem że chcę uczestniczyć w programie. Dziś po raz pierwszy oddałem osocze i mam nadzieję, że pomoże ono osobom chorym – mówi Mieczysław Struk. – Zachęcam i namawiam do tego inne osoby, które zwalczyły koronawirusa. Każdy z nas ma w sobie teraz najskuteczniejszą broń do walki z COVID-19 i może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.
Do oddania osocza kwalifikują się wszystkie osoby, które były zakażone SARS-CoV-2 lub przeszły chorobę COVID-19 i posiadają stosowną dokumentację. Jednocześnie musi minąć okres dwóch tygodni od ostatniego testu laboratoryjnego, który dał wynik negatywny. Należy pamiętać, że dawca musi mieścić się w przedziale wiekowym 18-60 lat.
Najnowsze informacje z województwa
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?