Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile Ukraińcy wydali w Polsce w pierwszym półroczu 2022 roku? Do wyników z lat 2016-2019 jeszcze brakuje

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ogółem cudzoziemcy w pierwszym półroczu 2022 r. wydali w Polsce 16,5 mld zł, czyli o 77,4 proc. więcej w porównaniu rok do roku, kiedy te wydatki były na poziomie 9,3 mld zł.
Ogółem cudzoziemcy w pierwszym półroczu 2022 r. wydali w Polsce 16,5 mld zł, czyli o 77,4 proc. więcej w porównaniu rok do roku, kiedy te wydatki były na poziomie 9,3 mld zł. Tomasz Czachorowski/ Polska Press
W wyniku wybuchu wojny w Ukrainie, według danych Straży Granicznej, granicę z Polską przekroczyło ponad 6,6 mln Ukraińców. Jednak w pierwszym półroczu br. nasi wschodni sąsiedzi zostawili w sklepach i na usługi 2,1 mld zł, dwa razy więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej i o 24 proc. więcej niż w tym samym okresie pandemicznego 2020 roku. Jednak do wyników z lat 2016-2019 jeszcze brakuje, bo wtedy wydatki wynosiły średnio 3,4 mld zł.

Z najnowszego raportu GUS wynika, że w pierwszym półroczu br. cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 73,8 mln razy. To o 62 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2021 roku. Oznacza to, że zbliżamy się powoli do wyników notowanych przed pandemią. Przypomnijmy, w pierwszym półroczu 2019 r. liczba przekroczeń granicy wyniosła 87,4 mln. Ukraińcy w pierwszym kwartale br. przekroczyli granicę z Polską 8,1 mln razy, podczas gdy rok wcześniej 3,3 mln razy.

– W wydatkach Ukraińców notowanych w okresie od stycznia do marca już przebijał się efekt wojny i zwiększonych przekroczeń granicy. Teraz ten trend się utrwalił i o ile nie dojdzie do jakiegoś przewrotu w wojnie to pewnie te wydatki w kolejnych kwartałach będą utrzymywały się na wysokim poziomie – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy. – To oznacza, że możemy wrócić do wyników wydatków Ukraińców notowanych jeszcze przed pandemią – dodaje.

Ekspert przypomina, że wtedy co kwartał nasi wschodni sąsiedzi wydawali w Polsce średnio 2 mld zł. – Teraz jest to nieco mniej, bo 1,4 mld zł, ale warto podkreślić, że ostatnio taki odczyt widzieliśmy w pierwszym kwartale 2020 roku, zatem ponad dwa lata temu – zauważa.

Przed wybuchem pandemii, w latach 2017-2019, Ukraińcy w pierwszym półroczu roku zostawiali w Polsce od 3,2 mld zł do nawet 3,6 mld zł. W 2020 roku ten wynik spadł do 1,7 mld zł, co jeszcze nie oddało w pełni konsekwencji wybuchu pandemii. Te, jak wskazują eksperci, wyklarowały się w pierwszym półroczu 2021 roku, kiedy wydatki Ukraińców w Polsce wyniosły 1 mld zł. Teraz wracają do trendu wznoszącego, bo w pierwszym półroczu br. wydatki te przekroczyły 2,1 mld zł, czyli niemal tyle co w 2014 i 2015 roku, kiedy już w Polsce mogliśmy mówić o masowej migracji z Ukrainy.

Wydatki cudzoziemców w Polsce

Ogółem cudzoziemcy w pierwszym półroczu 2022 r. wydali w Polsce 16,5 mld zł, czyli o 77,4 proc. więcej w porównaniu rok do roku, kiedy te wydatki były na poziomie 9,3 mld zł. Warto też zwrócić uwagę na wzrost kwartał do kwartału. W okresie styczeń-marzec cudzoziemcy zostawili w Polsce 6,5 mld zł, podczas gdy w okresie kwiecień-czerwiec już 10 mld zł.

Patrząc na to, kto wydawał w naszym kraju najwięcej, to w drugim kwartale 2022 roku największy udział miały wydatki przekraczających granicę z: Niemcami (4,3 mld zł), następnie z Ukrainą (1,4 mld zł), Czechami (1,1 mld zł), Słowacją (675 mln zł), Litwą (367 mln zł) oraz Białorusią (224 mln zł).

Uchodźcy z Ukrainy muszą się rozliczyć z polskim fiskusem

– Jeżeli obcokrajowiec przebywa na terytorium Polski ponad 183 dni, to automatycznie otrzymuje status rezydenta podatkowego, co oznacza, że musi odprowadzić około 20 proc. podatku dochodowego – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Tatiana Shapovalova, Grupa Progres.

Ci, którzy przyjechali do nas w pierwszym dniu wojny, nadal tu przebywają i od początku pracują, status polskiego rezydenta podatkowego otrzymali 27 sierpnia (184 dzień pobytu) co oznacza, że od tego dnia podatek od ich wynagrodzenia musi być przekazywany do polskiego Urzędu Skarbowego.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile Ukraińcy wydali w Polsce w pierwszym półroczu 2022 roku? Do wyników z lat 2016-2019 jeszcze brakuje - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki