MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile płaciliśmy za mieszkania w IV kwartale 2022 roku? Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej? [RAPORT]

Danuta Strzelecka
Danuta Strzelecka
W większości miast ceny były niższe niż w II kwartale 2022 r.
W większości miast ceny były niższe niż w II kwartale 2022 r. Fot. Karolina Misztal
Eksperci Expandera i Rentier.io sprawdzili, ile płacono za mieszkania w największych miastach w Polsce pod koniec 2022 roku, a także które z nich potaniały, a które zdrożały. Jak wynika z raportu ceny mieszkań spadały drugi kwartał z rzędu. Spadki odnotowano aż w 13 z 17 badanych miast, w kilku były to znaczące zmiany. Były też miasta, w których ceny wciąż rosły.

Spis treści

Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w IV kw. 2022 r. ceny średniej wielkości lokali (35 – 60 m2) były o 2,2% niższe niż w II kw. 2022 r. Duże (powyżej 60 m2) staniały o 1,7%, a małe (poniżej 35 m2) były tańsze o 1,2%. Na całym rynku spadki były więc niewielkie, ale w poszczególnych miastach zdarzały się znaczące zmiany.

Ceny mieszkań w IV kw. 2022 r. i ich zmiany od II kw. 2022

Sytuację na rynku nieruchomości w drugim półroczu 2022 r. można podsumować jako liczne spadki, ale „w ślimaczym tempie”. W większości miast ceny podawane w internetowych ogłoszeniach były niższe niż w II kwartale 2022 r., w którym odnotowano szczyt cenowy.

- Najwięcej miast z obniżkami odnotowaliśmy w segmencie dużych mieszkań. Tam spadki pojawiły się aż w 13 z 17 miast. W przypadku średniej wielkości lokali spadki odnotowaliśmy w 12 z 17 miast. Z kolei małe mieszkania staniały w 10 miastach, ale w tym przypadku spośród 15 miast. Badano 17 miast, ale w dwóch liczba ogłoszeń nie przekroczyła 100, więc tych danych nie publikujemy - podają analitycy Expandera i Rentier.io.

W większości spadki były niewielkie, ale było kilka przypadków większych zmian. Najmocniej staniały mieszkania w Szczecinie i Sosnowcu.

- W tym pierwszym mieście ceny małych lokali spadły od II kwartału aż o 9,7%, tych średniej wielkości o 7,7%, a dużych o 1,9%. Z kolei w Sosnowcu małe staniały o 7,8%, średnie o 6,2%, a duże o 5,7% - czytamy w raporcie.

Znaczące wzrosty cen w Rzeszowie

Jak wynika z raportu było też kilka miast, w których ceny wzrosły. Szczególnie uwagę zwraca Rzeszów, w którym ceny w ofertach sprzedaży podskoczyły zarówno w przypadku małych, średnich, jak i dużych mieszkań. Małe zdrożały od II kwartału aż o 10%.

- Trudno jednak ocenić na ile są to „rzeczywiste” wzrosty - dodają autorzy raportu. - Być może ogromny napływ imigrantów na te tereny faktycznie pozwala sprzedającym sądzić, że uda im się uzyskać jeszcze wyższą cenę. Zwłaszcza że jest to dość mały rynek. Ogłoszeń dla małych mieszkań w Rzeszowie było w IV kwartale tylko 130 (po usunięciu duplikatów dotyczących tego samego mieszkania). W przypadku małej liczebności łatwiej o duże zmiany cen. Dane dotyczą jednak jedynie ofert sprzedaży. Kluczowe będzie to, czy znajdą się chętni, którzy zapłacą wyższe ceny. Na taką informację musimy jednak zaczekać, aż zostaną opublikowane dane o cenach transakcyjnych.

Ile płaciliśmy za mieszkania w IV kwartale 2022 roku? Gdzie najwięcej, a gdzie najmniej? [RAPORT]

W grudniu zaskakująco dużo wzrostów

- Wróćmy jednak do sytuacji na całym rynku. Warto w tym kontekście dodać, że choć w całym IV kwartale ceny spadały, to w samym grudniu można mówić o mocnym polepszeniu nastrojów. Przeciętnie ceny w porównaniu do listopada były wyższe o 1,7%, a spadki odnotowaliśmy jedynie na 3 z 17 analizowanych miast. W tej chwili jest jednak za wcześnie, aby stwierdzić czy to już powrót do wzrostów cen, czy tylko chwilowy „szum” w danych - podsumowują analitycy.

Rekordowo mało ogłoszeń sprzedaży

Jak zauważyli analitycy Expandera i Rentier.io, mimo że sprzedaż mieszkań bardzo mocno spadła, to liczba ogłoszeń o sprzedaży nie rosła, a spadała.

- W badanych przez nas miastach w I kwartale dodano 95 tys. ogłoszeń, a w kolejnych było to odpowiednio 90 tys., 85 tys. i 69 tys. W IV kwartale unikalnych ogłoszeń było więc najmniej odkąd publikujemy nasze raporty, czyli od marca 2019 r. - dodają.

W 5 lat powstało Polsce ponad 1 mln mieszkań

Analitycy Expandera i Rentier.io wspomnieli także o najnowszych danych GUS. Według nich w 2022 r. oddano do użytkowania aż 238 tysięcy mieszkań. To najwyższy wynik od lat 70. Z kolei łącznie od 2018 do 2022 r. mieszkań powstało 1,08 miliona.

-Wcześniejsze dane o spadku liczby ogłoszeń sprzedaży mogą więc wydawać się dziwne - zaznaczają. - Warto jednak pamiętać, że duża część wybudowanych lokali to domy budowane na swoje potrzeby. Najwięcej mieszkań wybudowali oczywiście deweloperzy, ale ci z kolei dużą ich część sprzedali już w trakcie budowy, czyli w latach 2020-2021. Nie można jednak wykluczyć, że dla części niesprzedanych mieszkań nie są publikowane ogłoszenia. Popyt jest bowiem tak niski, że w niektórych przypadkach to po prostu nie ma sensu.

W kontekście danych GUS należy też dodać, że rekordowa liczba mieszkań oddanych do użytkowania to efekt tego, jak dużo budów rozpoczęto w poprzednich 2 latach. Z kolei w 2022 r. rozpoczęto o 27% mniej budów niż w 2021 r. W grudniu ten spadek wynosił już 43% r/r. Zdaniem analityków, oznacza to, że tym roku i kolejnych latach oddanych zostanie dużo mniej nowych mieszkań i domów. Szczególnie trudna sytuacja i presja na wzrost cen może pojawić się w momencie, gdy stopy procentowe już znacząco spadną. Popyt będzie znacząco rósł, a mieszkań w budowie czy gotowych może być niewiele.

Żródło: Raport Expandera i Rentier.io

tekst alternatywny

ZOBACZ TEŻ:

Waloryzacja czynszów w 2023 r. bardzo mocno uderzy najemców po kieszeni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki