Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile osób na mszy świętej? Od poniedziałku, 20.04.2020, nowe zasady w kościele. Co z pogrzebami, spowiedzią, dla kogo dyspensa?

Kamila Kubik
Kamila Kubik
Liczba uczestników mszy św. zależy teraz od powierzchni świątyni
Liczba uczestników mszy św. zależy teraz od powierzchni świątyni Przemyslaw Swiderski
Od poniedziałku, 20.04.2020, podczas mszy świętych i nabożeństw sprawowanych w kościołach może przebywać więcej osób niż dotąd. Jeden z punktów rozporządzenia, które przyjęła Rada Ministrów, uzależnia liczbę wiernych od powierzchni świątyni - zatem, im większy jest kościół, tym liczniej można się gromadzić. - Jedna osoba na 15 metrów kwadratowych - zapowiedział premier Morawiecki, znosząc tym samym obowiązek jednoczesnego przebywania w kościele jedynie 5 wiernych.

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia, które określa cztery etapy znoszenia obowiązujących dotąd obostrzeń. Już od poniedziałku, 20.04.2020, większa liczba wiernych może brać udział w mszach św. i nabożeństwach - na 15 metrach kwadratowych powierzchni świątyni może się znajdować jedna osoba. Jeśli zatem budynek sakralny ma powierzchnię 300 metrów kwadratowych, to we mszy św. będzie mogło uczestniczyć 20 osób (nie wliczamy celebransa i służby liturgicznej). Nadal zaleca się, aby w liturgii brały udział przede wszystkim te osoby, które są związane z przyjętą intencją mszy św. Przepisy dotyczące liczby uczestników nabożeństw odnoszą się również do mszy pogrzebowej.

Rzecznik Episkopatu na Twitterze odniósł się do nowych ustaleń

W maseczkach podczas mszy świętej
Podczas sprawowanej liturgii wierni muszą mieć maseczki lub w inny bezpieczny sposób zasłonić twarz - z tego obowiązku zwolniony jest jedynie kapłan. W czasie trwania epidemii biskupi zachęcają do przyjmowania Komunii św. na rękę. W takiej sytuacji usta należy na moment odsłonić w bezpieczny sposób - tak, aby zewnętrznej strony maseczki nie dotknąć ręką. Na otwartej lewej dłoni kapłan lub szafarz kładzie Komunię św. - wówczas prawą dłonią bierzemy Ciało Pańskie do ust, spożywamy na miejscu i dopiero odchodzimy.

Chrzty, śluby, spowiedź
W czasie pandemii można udzielać sakramentu chrztu i błogosławić małżeństwa, ale najważniejsze jest zachowanie obowiązujących przepisów sanitarnych. Spowiedź powinna się odbywać w stałych, wyznaczonych wcześniej terminach (w niektórych parafiach można się umawiać indywidualnie). Zarówno kapłan, jak i osoba przystępująca do sakramentu, powinni zachować bezpieczny dystans i korzystać z maseczek.

Dla kogo dyspensa
Biskupi przypominają, że seniorzy, osoby chore lub zagrożone chorobą, przebywające na kwarantannie, pracujące w niedzielę i
ci wierni, dla których nie będzie już miejsca w świątyni, nadal objęci są dyspensą od obowiązku uczestnictwa w liturgii w niedziele i święta nakazane.

Msze święte i nabożeństwa oglądaj online
Pozostający w domach nadal mogą korzystać z transmisji internetowych, telewizyjnych i radiowych. Na stronach parafii można znaleźć godziny sprawowania liturgii, jak i dostęp do mszy św. "na żywo".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki