Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia, które określa cztery etapy znoszenia obowiązujących dotąd obostrzeń. Już od poniedziałku, 20.04.2020, większa liczba wiernych może brać udział w mszach św. i nabożeństwach - na 15 metrach kwadratowych powierzchni świątyni może się znajdować jedna osoba. Jeśli zatem budynek sakralny ma powierzchnię 300 metrów kwadratowych, to we mszy św. będzie mogło uczestniczyć 20 osób (nie wliczamy celebransa i służby liturgicznej). Nadal zaleca się, aby w liturgii brały udział przede wszystkim te osoby, które są związane z przyjętą intencją mszy św. Przepisy dotyczące liczby uczestników nabożeństw odnoszą się również do mszy pogrzebowej.
Rzecznik Episkopatu na Twitterze odniósł się do nowych ustaleń
W maseczkach podczas mszy świętej
Podczas sprawowanej liturgii wierni muszą mieć maseczki lub w inny bezpieczny sposób zasłonić twarz - z tego obowiązku zwolniony jest jedynie kapłan. W czasie trwania epidemii biskupi zachęcają do przyjmowania Komunii św. na rękę. W takiej sytuacji usta należy na moment odsłonić w bezpieczny sposób - tak, aby zewnętrznej strony maseczki nie dotknąć ręką. Na otwartej lewej dłoni kapłan lub szafarz kładzie Komunię św. - wówczas prawą dłonią bierzemy Ciało Pańskie do ust, spożywamy na miejscu i dopiero odchodzimy.
Chrzty, śluby, spowiedź
W czasie pandemii można udzielać sakramentu chrztu i błogosławić małżeństwa, ale najważniejsze jest zachowanie obowiązujących przepisów sanitarnych. Spowiedź powinna się odbywać w stałych, wyznaczonych wcześniej terminach (w niektórych parafiach można się umawiać indywidualnie). Zarówno kapłan, jak i osoba przystępująca do sakramentu, powinni zachować bezpieczny dystans i korzystać z maseczek.
Dla kogo dyspensa
Biskupi przypominają, że seniorzy, osoby chore lub zagrożone chorobą, przebywające na kwarantannie, pracujące w niedzielę i
ci wierni, dla których nie będzie już miejsca w świątyni, nadal objęci są dyspensą od obowiązku uczestnictwa w liturgii w niedziele i święta nakazane.
Msze święte i nabożeństwa oglądaj online
Pozostający w domach nadal mogą korzystać z transmisji internetowych, telewizyjnych i radiowych. Na stronach parafii można znaleźć godziny sprawowania liturgii, jak i dostęp do mszy św. "na żywo".
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?