Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II etap budowy obwodnicy Kartuz. Odbyło się spotkanie z mieszkańcami - można jeszcze zgłaszać uwagi. ZDJĘCIA

Maciej Krajewski
Maciej Krajewski
We wtorek 15 czerwca (2022 r.) w Urzędzie Miejskim w Kartuzach mieszkańcy gminy mieli okazję porozmawiać z projektantami II etapu wyczekiwanej obwodnicy. Zaprezentowano przebieg planowanego odcinka. Mieszkańcy mogą przesyłać swoje uwagi do koncepcji jeszcze przez dwa tygodnie.

Obwodnica Kartuz. Niebawem rozpocznie się kolejny etap budowy. Jak przebiegnie droga?

We wtorek 14 czerwca w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Kartuzach odbyło się spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami w sprawie budowy II etapu obwodnicy Kartuz. W spotkaniu uczestniczyli włodarze gminy Kartuzy oraz przedstawiciele władz województwa Pomorskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich i, przede wszystkim, projektanta - firmy ARKAS PROJEKT z Olsztyna.

Obecni na spotkaniu w pierwszej kolejności usłyszeli o planowanym przebiegu drogi. Zgodnie z planami odcinek ten zaczynałby się trzywlotowym rondem na skrzyżowaniu z DW 211. Dalej trasa przebiegnie po północno-zachodnich obrzeżach miasta, aż do Prokowskich Chróstów, gdzie przetnie się z istniejącą drogą powiatową nr 1907G.

Wcześniej pisaliśmy: Kartuzy: dofinansowanie drugiego etapu budowy obwodnicy

Kolejny odcinek będzie stanowił obejście Jez. Klasztornego Dużego, zahaczając o południowe części Grzybna Górnego, a także przejdzie przez linię kolejową nr 229. Planuje się tu utworzenie wiaduktu nad torami. Następnie droga przebiegnie wzdłuż wspomnianej linii aż połączy się z DW 224 (również rondem), a co za tym idzie - z wybudowanym już pierwszym fragmentem obwodnicy Kartuz. Cały odcinek ma 4,4 km długości.

To ostatni czas na zgłaszanie uwag do projektów

Głównym celem wtorkowego spotkania było uzyskanie opinii i uwag mieszkańców - a tych nie brakowało. Pytania kierowane do projektanta dotyczyły przy tym głównie spraw indywidualnych właścicieli działek, przyległych do rejonu inwestycji.

- Projektanci wyjaśnili przyjęte rozwiązania architektoniczno-techniczne, a mieszkańcy przedłożyli swoje uwagi i spostrzeżenia - komentuje krótko Urząd Miejski w Kartuzach.

Podczas spotkania w jakimś stopniu rozwiano także obawy mieszkańców o nadmierne wycinanie lasów - wszak znaczna część trasy przejdzie przez tereny silnie zalesione, będące swoistą wizytówką Kartuz. Jak zapewniali projektanci tego typu wycinka ma być jednak minimalna, prowadzona tylko tam, gdzie okaże się to niezbędne.

8 najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. Tu jest najwięcej wypadków!

Ci, którzy z różnych przyczyn nie mogli brać udziału we wtorkowym spotkaniu, a są zainteresowani inwestycją, mają jeszcze niespełna dwa tygodnie na zgłoszenie swoich ewentualnych zastrzeżeń lub propozycji. Do 28 czerwca można przesyłać uwagi poprzez email na adres: [email protected] z dopiskiem w tytule wiadomości: „Spotkanie informacyjne – Budowa obwodnicy Kartuz” lub pocztą tradycyjną na adres: Arkas-Projekt sp. z o.o., ul. Piłsudskiego 70a.

Kolejny etap prac za dwa lata

Przypomnijmy, że łączny koszt budowy II etapu obwodnicy Kartuz szacowany jest na ponad 102 mln zł. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem inwestycja znalazła się jednak na liście dodatkowych 51 obwodnic, realizowanych w ciągach dróg wojewódzkich. Na wyczekiwane przedsięwzięcie ma wobec tego trafić ponad 51 mln zł dotacji.

Ponadto do inwestycji dołożą się i inne samorządy. Na początku stycznia przedstawiciele władz wszystkich gmin z powiatu kartuskiego spotkali się w stolicy Kaszub z wicemarszałkiem Leszkiem Bonną, gdzie podpisali list intencyjny, aby dołożyć wspólnie 20 mln zł. Same Kartuzy mają dać z tego 11 mln zł, a władze powiatu 6 mln zł. Budowa II etapu obwodnicy Kartuz zaplanowana jest na lata 2024-2026.

ZOBACZ TEŻ: Co dalej z obwodnicą Żukowa? Kontrowersyjny pomysł starosty kartuskiego zaskoczył Zbigniewa Jareckiego, prezesa KZP

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki