Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IFO to projekt dronu podobnego do UFO opracowany w Polsce. Ma być rewolucją w branży

OPRAC.: MT
Polscy przedsiębiorcy opracowali całkowicie nową konstrukcję drona. Jego nazwa – IFO – nawiązuje do UFO, które od lat rozpala wyobraźnię i wzbudza zainteresowanie. Ale tak jak istnienie UFO, jako unidentified flying object, nigdy nie zostało potwierdzone, tak IFO – Identified Flying Object, może trafić do produkcji.

IFO to całkowicie nowa koncepcja. Rozwiązanie pozwala bezpiecznie dostarczać przesyłki na etapie ostatniej mili, a docelowo przewozić ludzi. W projekt zaangażowani są przedsiębiorcy m.in. ze Szczecina, Torunia i Trójmiasta.

Spółka odpowiedzialna za projekt jest obecnie na etapie pozyskiwania funduszy na produkcję prototypu oraz pozyskania inwestora strategicznego.

Koncepcja dronu oparta jest na układzie dwóch turbin.

Cechy dronu IFO

  • Konstrukcja pozbawiona jest łopat, które często ograniczają możliwość wykorzystania dronów w przestrzeni miejskiej;
  • Odporna konstrukcja na wypadek kontaktu z drzewami, liniami wysokiego napięcia czy jakimikolwiek innymi obiektami;
  • Konstrukcja IFO jest znacznie cichsza niż standardowe drony, zatem jego możliwości zastosowania ulegają zwielokrotnieniu w takich branżach jak obronność, bezpieczeństwo, monitoring i praca wszelkiego rodzaju służb państwowych i samorządowych;
  • Wewnętrzna przestrzeń ładunkowa – IFO zapewni możliwość transportu towarów w bezpiecznej przestrzeni ładunkowej;
  • IFO będzie mógł się poruszać po kątach prostych, zarówno w ujęciu horyzontalnym, jak i wertykalnym dzięki całkowitej stabilności poziomej lotu;
  • IFO przygotowywany jest do wykonywania autonomicznych lotów w oparciu o aplikację smartfonów, aby umożliwić transport towarów, a docelowo również ludzi bez potrzeby zdobywania licencji pilota;
  • W pełni skalowalna konstrukcja pozwala wprowadzić na rynek zarówno niewielkich rozmiarów drony przeznaczone do przewozu drobnych przesyłek, jak i obiektów latających dużych rozmiarów, pozwalających na masowy transport powietrzny.

- Tym projektem chcemy otworzyć niebo dla człowieka i pozwolić, aby każdy rodzaj transportu, czy to towarowego, czy osobowego, oderwał się od ziemi - mówi Tymoteusz Olszewski, pomysłodawca IFO. - Potencjał projektu jest olbrzymi. Odpowiadamy na każdego rodzaju zapotrzebowanie rynku obiektów latających, obecnie wartego 38 mld dolarów rocznie, a wierzymy, że nowa konstrukcja pozwoli otworzyć przestworza na całkowicie nowe rynki, co w naszych analizach może nawet podwoić wielkość rynku. Wprowadzana przez nas konstrukcja zapewnia dużą siłę nośną przy niewielkim poborze energii, zatem będzie to także przyjazna środowisku forma transportu. Odrywając transport od ziemi ograniczamy ilość pojazdów poruszających się po ulicach, zatem przyczyniamy się do bezpieczeństwa ruchu drogowego, ograniczamy emisję spalin i zmniejszamy korki w miastach. Świat czekał na taki projekt od wielu lat. IFO odmieni myślenie o dronach w taki sam sposób, jak smartfony zmieniły rynek telefonii komórkowej.

Czytaj także: Nadchodzi rewolucja w biologizacji gleb? Chodzi o... "owadzi nawóz". Eksperci: "Plony są bardziej obfite"

W jakich branżach IFO znajdzie zainteresowanie:

  • Transport – przewóz każdej wielkości przesyłek, a docelowo również pasażerów,
  • Rolnictwo i farmerstwo – monitoring stanu upraw, stanu i lokalizacji stad zwierząt,
  • Ekologia – monitoring wód, emisji, skażeń,
  • Leśnictwo – monitoring wód, lasów, zwierzyny (również w trudnodostępnych miejscach),
  • Medycyna – transport organów, materiału badawczego,
  • Ratownictwo – dostawa defibrylatorów i sprzętu ratunkowego nad morzem i w górach zanim na miejsce dotrze człowiek,
  • Militaria – możliwość przenoszenia ładunków,
  • Obronność i bezpieczeństwo – monitoring wydarzeń i terenu.

Pomysłodawcami projektu są Tymoteusz Olszewski – przedsiębiorca, miłośnik nowych technologii oraz Tomasz Zakrzewski – konstruktor. Jednak dzisiaj zespół odpowiedzialny za przygotowanie IFO składa się z naukowców, konstruktorów i ekspertów aerodynamiki, którzy ostatnie 3 lata poświęcili na badania, analizy, testy i budowę wersji testowej obiektu.

- Zbudowany przez nas egzemplarz testowy potwierdził wszystkie założenia projektu i doprowadził do weryfikacji parametrów, określenia materiałów i komponentów, które pozwolą na budowę prototypu – mówi Tymoteusz Olszewski. - Za projekt odpowiedzialna jest spółka akcyjna Letus Capital. 2 marca rozpoczęła projekt tokenizacji IFO na platformie Mosaico. W ten sposób spółka chce pozyskać środki na budowę prototypu, oprogramowania do sterowania dronem i międzynarodową promocję IFO, a także pozyskanie inwestora strategicznego, z którego wsparciem będzie możliwe uruchomienie produkcji nowego rodzaju dronów.

- Biznes od lat poszukuje możliwości dostarczania przesyłek za pomocą dronów – ocenia Małgorzata Darowska, ekspert w zakresie przełomowych technologii, były Pełnomocnik Ministerstwa Infrastruktury d.s. dronów. Pracują nad tym zarówno giganci, jak Amazon czy Google, jak i start-upy. Trwające blisko dekadę prace nad wprowadzeniem regulacji i infrastruktury cyfrowej dały efekt w postaci podwalin tzw. U-space czy UTM, które umożliwiają transport dronami. Komisja Europejska w ramach swojej Drone Strategy 2.0 ogłosiła poszukiwanie rozwiązań umożliwiających nie tylko powszechne wykorzystanie dronów w transporcie towarów, ale i ludzi do 2030 roku. To element zielonej transformacji transportu. Założenia określone przez twórców IFO na wstępnym etapie pozwalają założyć, że obiekt ten może być uniwersalny i ma szanse odpowiedzieć na zapotrzebowanie wszystkich branż.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki