Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idzie rewolucja w energetyce: Przyszłość to odnawialne źródła energii i gaz

Jacek Klein
Energia to podstawa rozwoju światowej gospodarki. Jej wytwarzanie w większości oparte jest na konwencjonalnych technologiach węglowych. Polsce w najbliższym czasie grozi blackout, jeśli nowych mocy nie przybędzie. Elektrownia jądrowa, choć wskazana, nie zaspokoi wszystkich potrzeb.

Jak problem niedoborów energii i ograniczenia emisji zanieczyszczeń rozwiązać, zastanawiano się wczoraj w Gdańsku. Praktycy i doświadczeni menedżerowie z dziedziny energetyki w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym zmierzyli się z tymi zagadnieniami w ramach INNOspotkania organizowanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. - Wiek XIX był wiekiem węgla i pary, w ubiegłym wieku stawiano na energetykę jądrową, wiek XXI będzie wiekiem gazu - stwierdził Michał Szubski, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. - Elektrownie gazowe buduje się najszybciej, ich zaletą jest większa sprawność oraz niskoemisyjność.

Gaz łupkowy - wielka szansa Pomorza

Obecnie zaledwie 3 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi z elektrowni gazowych. Wyzwaniem dla energetyki jest także ograniczenie emisji gazów i pyłów do atmosfery.

- Program UE 3x20 ograniczenia emisji do 2020 r., plan USA, aby do 2035 r. technologie bezemisyjne zapewniały 80 proc. energii, czy planowana rezygnacja przez Niemcy z energetyki jądrowej są poważnym sygnałem, że przyszedł czas na innowacje w energetyce - powiedział Mirosław Bieliński, prezes Energi SA.

Gdańska spółka wdraża program rozproszenia źródeł wytwarzania energii oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie systemu usług umożliwiających efektywne zarządzanie zużyciem dzięki czemu odbiorca energii może stać się także jej producentem.

Obecnie jednak możliwości przyłączenia rozproszonych źródeł do krajowej sieci są ograniczone z przyczyn technologicznych i legislacyjnych.

Jak płacić mniej za prąd? Skorzystaj z kalkulatora taryf energii

- To główna bariera w rozwoju energetyki wiatrowej - powiedział Wojciech Dudek z firmy Wind Prospect Poland. - Zainstalowane w Polsce siłownie wiatrowe mają moc zaledwie 1200 MW, a w najbliższych latach rocznie będzie przybywać ok. 500 MW.

W porównaniu z najbliższymi sąsiadami polska energetyka słoneczna wygląda delikatnie mówiąc mizernie, a nasłonecznienie naszego kraju nie odbiega od średniej europejskiej.

INNOspotkanie oraz InvestExpo Business Meeting w Parku Naukowo-Technologicznym

- Na całym świecie zainstalowane są solary o mocy 35 GW, z tego 15 GW przypada na Niemcy - powiedział Marek Bania, prezes Jabil Circuit Poland. - Światowe inwestycje w energię słoneczną to 34 mld euro rocznie. Nasza firma rocznie produkuje ogniwa fotowoltaiczne o mocy 350 MW. Odbiorcami są jednak wyłącznie klienci zagraniczni, nie mamy ani jednego krajowego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki