Jak napisać na maturze rozprawkę idealną? Co koniecznie trzeba wiedzieć o „Dziadach”? O czym zapominamy, gdy interpretujemy tekst literacki? Jaka lektura jest maturalnym „pewniakiem”? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą maturzystom najlepsi poloniści w kraju. A wszystko to podczas I Ogólnopolskiej Maturnocki online – wydarzenia przygotowanego specjalnie dla tych, którzy już w maju przystąpią do egzaminu dojrzałości.
Maturnocka, czyli wielka powtórka przed maturą
Maturnockę współorganizuje Anna Konarzewska, polonistka z XIV LO w Gdańsku, edukatorka, blogerka „Być nauczycielem”, autorka książki „Być (nie)zwykłym wychowawcą”, a także zdobywczyni tytułu „Nauczyciel na Medal” przyznawanego przez „Dziennik Bałtycki. Wraz z nią wydarzenie poświęcone wielkiej powtórce najważniejszych wiadomości z j. polskiego przed maturą organizują Agata Karolczyk-Kozyra – nauczycielka j. polskiego w I LO we Wschowie i autorka bloga edukacyjnego „Kreatywny polonista” oraz Dariusz Martynowicz – polonista w Zespole Szkół –Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach, edukator i twórca grupy „Czas na progres”.
- We troje będziemy koordynować pracą niesamowitej grupy prelegentów, którzy tuż przed egzaminem maturalnym zgodzili się zaoferować swoją pomoc wszystkim chętnym uczniom – mówi Anna Konarzewska.
Polonistka podkreśla, że wystąpienia nauczycieli z całej Polski będą dotyczyć: zagadnień językowych, formy streszczenia, rozprawki, interpretacji tekstu poetyckiego, a przede wszystkim problematyki lektur obowiązkowych.
I Ogólnopolska Maturnocka: te tematy omówią nauczyciele
Jakie dokładnie tematy pojawią się podczas Maturnocki? Będą to m.in.:
- Jak napisać na maturze dobre streszczenie logiczne?
- Rozprawka – wszystko, co warto wiedzieć przed maturą
- Nawet, gdy nie ma „Lalki” i tak jest „Lalka”, szybka powtórka maturalnego prawie pewniaka
- Rapsy Mickiewicza, czyli o „Panu Tadeuszu”
- Co zrobić, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa. Tematy językoznawcze w podstawie programowej.
I wiele innych zagadnień, które każdy maturzysta powinien przyswoić przed egzaminem dojrzałości z j. polskiego. Pełen harmonogram prezentujemy na kolejnych slajdach.
I Ogólnopolska Maturnocka - nauczyciele zapraszają maturzyst...
Jak zrodził się pomysł na przeprowadzenie Maturnocki?
- Wszystko zaczęło się od autorskiego projektu Agaty Karolczyk – Kozyry, która organizowała dla swoich uczniów jednorazowe, wieczorne zajęcia, przygotowujące młodzież do egzaminu dojrzałości. Uczniowie przez różne aktywizacje dzielili się swoją wiedzą, a przy okazji spędzali czas w atmosferze pełnej relaksu i wsparcia. Pomysł Agaty stał się tradycją, która na stałe weszła do kalendarza jej szkoły. Niestety sytuacja pandemii zmieniła dotychczasowy kształt tego wydarzenia. Doba nauczania zdalnego stała się też wyzwaniem, które uwolniło nowe pomysły i potencjał – tłumaczy Konarzewska. - W zeszłym roku szkolnym zaproponowałam Agacie współprowadzenie grupy dla maturzystów, której celem była pomoc młodzieży w przygotowaniu się do egzaminu z języka polskiego. Tam zamieszczałyśmy zadania dla uczniów; zagadki i rebusy dotyczące zagadnień językowych, lektur i postaci literackich. Uczniowie mogli dzielić się swobodnie swoimi refleksjami oraz wypowiedziami ustnymi na wskazany temat.
Panie połączyły siły wraz z innym nauczycielem - Dariuszem Martynowiczem, który podobne wydarzenia organizował w swojej szkole. I tak oto już niedługo odbędzie się wielka powtórka przed maturą dla młodzieży z całej Polski.
Szczegóły Maturnocki
Wydarzenie zaplanowano na 30 kwietnia 2021 o godz. 18.00. Co najważniejsze, jest ono bezpłatne. Całość ma trwać około 5 godzin. Zajęcia prowadzone będą na żywo za pośrednictwem Facebooka.
Link do wydarzenia znajdziesz >>> TUTAJ.
Maturnocka stała się też inspiracją do poprowadzenia „Egzaminocki” dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Wydarzenie odbędzie się 21 maja 2021.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?