reklama

HYMN POLSKI - tekst. Jak brzmi pełna wersja hymnu państwowego? Ile lat ma hymn Polski? Kiedy śpiewamy Mazurek Dąbrowskiego? Historia hymnu

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Coraz mniej czasu zostało do 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości. Jest to świetna okazja do tego, aby wspólnie zaśpiewać hymn Polski. W tym momencie pojawia się kilka pytań związanych z naszą pieśnią narodową. Czy znasz cały tekst hymnu państwowego? Jaka jest historia znanego Mazurka Dąbrowskiego? Jak zachowywać się podczas śpiewania hymnu? Nie zastanawiaj się, tylko sprawdź u nas! Pixabay
HYMN POLSKI. Coraz mniej czasu zostało do 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości. Jest to świetna okazja do tego, aby wspólnie zaśpiewać hymn Polski. W tym momencie pojawia się kilka pytań związanych z naszą pieśnią narodową. Czy znasz cały tekst hymnu państwowego? Jaka jest historia znanego Mazurka Dąbrowskiego? Jak zachowywać się podczas śpiewania hymnu? Wyjaśniamy.

Hymn Polski. Historia

W 1797 roku, podczas trzeciego rozbioru Polski pod wpływem emocji i dużego wzruszenia, polski pisarz i polityk Józef Wybicki napisał Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, nazywaną aktualnie Mazurkiem Dąbrowskiego. Autor melodii nie jest do końca znany, jednak pieśń bardzo szybko zyskuje dużą popularność wśród legionistów. Niespełna 6 miesięcy później, pieśń ta znana jest już we wszystkich zaborach.

Pieśń ta śpiewana była podczas najważniejszych wydarzeń w historii Polski, tzn.:

  • 3 listopada 1806 r. - zwycięski wjazd gen. H.Dąbrowskiego i J.Wybickiego do Poznania
  • 1848 r. - Wiosna Ludów
  • 1830 r. - powstanie listopadowe
  • 1863 r. - powstanie styczniowe

Dzięki temu naród polski czuł się jedną wspólnotą, wierzącą w odzyskanie niepodległości. W niedługim odstępie czasowym, Pieśń Legionów Polskich we Włoszech została przetłumaczona aż na 17 języków, w tym na angielski i niemiecki.

Oficjalnie Mazurek Dąbrowskiego pełni funkcję hymnu narodowego od 1927 roku.
Jak wynika z dostępnych informacji, Mazurek Dąbrowskiego liczy już od 222 lat.
ZOBACZ TAKŻE: Święto Niepodległości 2018 w Gdańsku. Rekordowa XVI Parada Niepodległości przeszła przez Gdańsk

Hymn Polski. Tekst Mazurka Dąbrowskiego

"Mazurek Dąbrowskiego" to oficjalny hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Stanowi o tym Rozdział I, art. 28, pkt 3. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku. Natomiast Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku dotycząca godła, barw, hymnu RP i pieczęci państwowych podaje jedyny obowiązujący tekst i zapis nutowy hymnu państwowego.

Z kolei Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U. 1980 Nr 7 poz. 18), podaje jedyny obowiązujący tekst oraz zapis nutowy. Poniżej zamieszczamy oficjalny tekst hymnu Polski:

1
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.

2
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

3
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

4
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany –
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.

Marsz, marsz, Dąbrowski...

Obecnie za oficjalne udaje się 4 powyższe zwrotki. Jednak niewiele osób wie, że oprócz nich, w pierwotnej wersji, istniały jeszcze dwie inne zwrotki, napisane także przez Józefa Wybickiego. Brzmią one następująco:

5
Niemiec, Moskal nie osiędzie,
gdy jąwszy pałasza,
hasłem wszystkich zgoda będzie
i ojczyzna nasza.

6
Na to wszystkich jedne głosy:
„Dosyć tej niewoli
mamy Racławickie Kosy,
Kościuszkę, Bóg pozwoli”.

Hymn Polski. Zasady zachowania podczas hymnu

Polski hymn objęty jest ochroną gwarantowaną przez przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Ustawę o godle, barwach i hymnie RP oraz przez rozporządzenia resortowe. Ustawa z dnia 31.01.1980 roku w art. 14. dokładnie precyzuje zasady zachowania w czasie wykonywania lub odtwarzania Mazurka Dąbrowskiego. Prezentujemy najważniejsze z nich:

  • Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek
  • Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju
  • Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru
  • Osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie – oddają honory przez salutowanie
  • Mężczyźni w ubraniach cywilnych – zdejmują nakrycia głowy

Hymn Polski odgrywany jest najczęściej w czasie obchodów świąt narodowych, uroczystych apeli i zbiórek czy z okazji najróżniejszych rocznic patriotycznych. Mazurka Dąbrowskiego usłyszymy także podczas rocznic upamiętniających wydarzenia historyczne.

ZOBACZ TAKŻE: Sprawdziliśmy jak brzmi hymn przed meczem reprezentacji Polski w grze FIFA 20

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie